Uudised 14.09.2017
Autor
David Arutyunyan

35. Wrocławi maraton

Uudise pilt

Saades teada, et ma kirjutasin Wrocławi öisest poolmaratonist Eestis paar artiklit, tegid mulle korraldajad vahva kingituse. Mulle anti võimalus osaleda tasuta Wrocławi juubelimaratonil vahva stardinumbri all 100. Hämmastav kingitus ehk uus spordiseiklus minu elus. .

8.septembril läksimegi EXPO-le oma stardimaterjale välja võtma. Mina jooksin oma järjekordset maratoni, sõbranna aga oma elu esimest kergejõustikuvõistlust, mis oli antud maratoni raames täiesti olemas ehk täpselt ühe miili pikkune rahvajooks nimega PKO Bieg Rodzinny ehk 1609 meetrit jooksurõõmu. Jõudes Wrocławi linna staadioni hoonesse tundsime korraldaja nimega Kasia ära. Tal oli samuti suur rõõm meid näha. Tuli välja, et Kasia abikaasa ja minu sõbranna töötasid kunagi koos kohaliku televisiooni kanalil. Kasia oli avaldatud artiklite eest väga tänulik ja lisas, et korraldajad saadavad omad tervitused Eesti jooksjatele.

10.septembril 2017 ehk stardipäeval ärkasime hommikul kell 6:00. Start anti kell 9:00. Söödud ja joodud. Kell veerand üheksa hakksime autoga staadioni suunas sõitma. Linnas igal pool tänavad liiklemiseks suletud.  Stardipaika jõudsime napilt.

Parkmisega olid samuti suured raskused. Lõpuks läks meil nii kiireks, et sooja pidin stardikoridoris tegema. Kell 9 hakati starte andma. Iga kahe-kolme minuti tagant loeti stardini jäänud sekundite arvu ning seejärel kõlas järjekordne stardipauk. Kommentaator ergutas jooksjaid stardieelsetel hetkedel. Läksime!

Stardiväravad läbitud. Suundume sildade poole. Algul tuli kollane loomasild ehk most Zwierzyniecki, seejärel aga uhke Grünvaldi sild ehk most Grunwaldzki. Rada oli lauge, sertifitseeritud ja kulges mööda linna peatänavaid. Ehk omapärane kiire ekskursioon mööda Alam-Sileesia pealinna. Ilm oli jooksmist igati soosiv ehk väljas oli pilvine, tuulevaba ja niiskevõitu.

Esimesed pool maad sai läbitud normaalselt. Pärast seda, kui ma läbisin väravat, kuhu oli kirjutatud, et ees on veel täpselt pool maad  - hakkas nö. trall pihta. Mida rohkem ma edasi jooksin, seda vähem jõudu alles jäi. Pärast 28. kilomeetrit sain aru, et pean normaalselt sööma, sest jõud olid peaaegu otsas. 30.-ndal kilomeetril sõin ja jõin toidupunktis kui näljane loom.

Samas märkasin, et pärast 32 kilomeetrit paljud sportlased lihtsalt kõndisid. Suutsin paljudest maratoniklubide T-särkide kandjatest aeglaselt mööda joosta. 36 kilomeetril jõudis mulle järgi minu vana Peterburi sõber Igor Dudich Venemaalt. Viimane tõdes, et vaatamata rajaprofiilile ei ole Wrocławi maraton sugugi kerge. Igor soovitas mulle oma koibi tööle panna. Seejärel pani see mees joostes minema. Mina jäin jälle üksinda jooksma. 

Vahepeal ajasin ühe kohaliku jooksjaga juttu. Piotr tõdes, et ka temal on raske ning minek on aeglane. Vaatamata sellele, et igal pool olid kohtunikud, politsei, kaaselajad ja fotograafid oli kiirabi meedikutel tööd omajagu. 

Jõudes staadionile ootas mind sõbranna koos koeraga. Igor oli samuti kohal. Ajasime meelsasti juttu ja tegime mälestuspilte. Korraldajate sõnul oli sel aastal maraton paljudele väga raske. Miks? Ei tea. Samad sõnad kõlasid finišis ka jooksjate suust. 

See oli minu 63. maraton. 

Tulemused: 
Kolmikvõit läks Keeniasse
I koht ajaga 02:13:36 Abel Kibet Rop
II koht ajaga 02:14:27 Robert Wambua Mbithi 
III koht ajaga 02:16:45 Cosmas Mutuku Kyeva M.

Abel Kibetil jäi vaid natuke puudu uue Wrocławi maratoni rajarekordi (2.13.28) püstitamiseni. 

Naistest oli kiireim Stellah Jepngetich Barsosio uue rajarekordiga 2:28:14. 

Stardinimekirjas oli 6423 vaprat sportlast, kuid reaalselt nägi Poola oma spordi kangelasi finišeerumas väiksema arvuga ehk 4288 maratoni lõpetajat. 

Minu netoajaks fikseeriti 4:47:54, mis andis mulle 3934. koha. Minu jooksutempo nägi välja aga järgmiselt:
5km—5:13min/km; 10km—5:22min/km; 15km—5:29min/km; poolik—5:40min/km; 
25km—5:51min/km; 30km—6:12min/km; 35km—6:41min/km; 40km—6:48min/km; 
finiš—6:49min/km. 

Korraldus oli heal tasemel ning atmosfäär sõbralik ja meeldiv. Rajateenindus oli samuti hea. Wrocławi maratoni raames peeti ka maratoni Euroopa meistrivõistlused seeniorsportlastele.  Mullu oli Wrocław aga Euroopa kultuuripealinnaks. 

Lõpetuseks soovin veelkord tänada kõiki, kes aitasid kaasa sellisele ilusale spordipeole. 

Samuti kuuluvad minu tänusõnad Kasiale korraldustiimist. Suured tänud maratoni peasponsorile PKO Bank Polski-le, Wrocławi linnapeale Rafał Dutkiewiczle ja loomulikult Wrocławi maratoni direktorile Wojciech Gęstwale. 

Lugejatele soovin ma palju kordaminekuid spordis ja ilusat jooksurohket sügist. Ehk nautige
elu ja jookske kõikjal maailmas, kus seda annab teha. Edu!

PS  Tänavuse Wroclawi öise poolmaratoni ja Wroclawi täispika maratoni medalid on spetsiaalselt sellise kujuga, et neid saaks omavahel üheks tervikuks liita.

Viimased uudised

Janek Oblikas
janek@marathon100.com
+372 51 088 30