Varustus 13.09.2017
Autor

6 küsimust sääriste jt. kompressioontoodete kohta

Uudise pilt

Jooksjad kasutavad kompressioontooteid järjest enam - erksavärvilised säärised jooksja jalas on tänapäeval niivõrd tavaline vaatepilt, et ei üllata enam kedagi.  Loomulikult, säärised on kenad, kuid ilmselt neid ei kasutata ainult selle pärast.  Maratonirajal olid Compresspordi sääristega ju ka projektis Eesmärgiks SEB Tallinna maraton osalenud jooksjad.  Ent kellele kompressioontooted on mõeldud ja kuidas need toimivad? Räägime teema lühidalt lahti.  Küsimustele andis omapoolsed vastused Dr. M. Arnaud, Franche-Comté Ülikooli professor ning Compressport Internationali teadustöö juht  

1. Kellele kompressioontooted on mõeldud?

Kasutusala on väga lai - neid kasutatakse nii sportimisel, enne sporti kui ka peale spordiga tegelemist, kuid need sobivad ka jalgade väsimustunde ja tursete leevendamiseks.

Väga palju kasutatakse kompressioontooteid ka reisimisel (autosõit, lendamine). Pikka aega piiratud liikumisasendis viibimine tekitab jalgades turseid ja ebamugavustunde. Kompressioontoote kasutamine aitab mainitud vaevusi oluliselt leevendada.

2. Kuidas kompressioontooted toimivad?

Kompressioontoote põhiidee seisneb veretsirkulatsiooni parandamises lihastes, millega kaasneb lihaste  parem hapnikuga varustamine. Veretsirkulatsiooni tõhustav toime seisneb selles, et kompressiooni tulemusena sulguvad pindmised veenid, mis omakorda põhjustab vereringe intensiivistumise lihase süvaveenides  - seega ka ainevahetusprotsesside kiirenemise.

3. Kas kompressioontooted vähendavad koormusjärgset lihasvalu DOMS (DOMS ingl k. delayed onset muscle soreness)?

Pingutuse ajal hoiavad kompressioontooted su lihased kompaktse ja tugevana. Kasutegur kehalise töö ajal seisneb peamiselt lihasrappumise vähendamises (-33%), millega kaasneb omakorda vähem lihaskahjustusi (-42%) ja seega on taastumisel koormusjärgne lihasvalu (DOMS) peaaegu poole väiksem (-50%).

4. Kas kompressioontooted parandavad vastupidavust?

Joostes toimub löögilise iseloomuga põrutus, mis lõhub lihast hoolimata jooksujalatsist, seda eriti asfaldil treenides/võisteldes. Kompressiooniga on võimalik vähendada vibratsiooni ja põrutust (-33%). Kurnatus viibib, valu ja mikrovigastused vähenevad, sa suudad sportida kauem ning su üldine mugavustunne on parem. See kõik võib mõjutada ka sinu vastupidavust distantsi viimastel kilomeetritel.

5. Kas kompressioontooted teevad minust parema sportlase?

Kompressioontoodete kasutamine võib anda teatava eelise. Suurendades  propriotseptiivset* tagasisidet ja hõlbustades lihaste kokkutõmbumist, suudad kõrgemale hüpata ja kiiremini sprintida. Kompressioontooted aeglustavad ka väsimuse teket, leevendades põrutusi ja vähendades lihaskahjustusi. Vähem lihasrappumist tähendab väiksemaid pingeid kõõlustele, mis omakorda avaldab positiivset mõju ka liigeste vigastuse vältimisel. Paraneb lihaste hapnikuga varustamine  (+15 kuni +25%) ning kiireneb laktaadist vabanemine (vabanemine vaid 10 minutiga 13% kiirem) ning su keha taastub kiiremini.

* Propriotseptsioon - see keeruline sõna tähendab lihtsustatult erinevate kehaosade paiknemise tajumist ajas ja ruumis ilma visuaalse informatsioonita  ehk meie kesknärvisüsteem saab info otse lihastest, kõõlustest. Ehk veelgi lihtsmalt - kompressioonsääriste kasutamisel on võimalik tagada  kiirem tagasiside kõõlustest ja lihastest, mis on aluseks paremale lihastajule.

6. Kas kompressioontooted suudavad kiirendada taastumist intensiivse treeningu järgsetel tundidel ning vähendada vere laktaadi kontsentratsiooni?

Intensiivne treening kahjustab märkimisväärselt lihaste struktuuri. See mõjutab vereringlust negatiivselt - hapnikuga varustamine, piimhappe ning teiste toksiinide väljumine lihastest on häiritud. Viimaste kontsentratsioon lihastes on suur ja võib takistada taastumist ning  järgmisi sooritusi.  Seepärast pead oma vereringlust parandama. Veenidele survet avaldades (kasutades siis kompressioontooteid) paraneb  veretsirkulatsioon  lihastes, millega kaasneb lihaste parem hapnikuga varustamine (+15 kuni +25%) ja ainevahetusprotsesside kiirenemine lihastes (nt. piimhape väljub kiiremini (+13%)).

Viimased uudised