Jooksmine 23.09.2017

Berliini maratonil jäi suurüllatus sündimata

Tänane Berliini maraton pakkus just selliseid emotsioone nagu tipptasemel sport pakkuma peab – maratonilt oodati nn. superkolmiku – Kenenisa Bekele, Eliud Kipchoge ja Wilson Kipsangi omavahelist võistlust.  Ent 37.-ndaks kilomeetriks olid rajalt maha astunud nii Bekele, kui Kipsang ning võidusabast sai kinni hoopis oma esimest maratoni jooksev Guye Adola. 26-aastane Etioopiast pärit Adola polnud tänaseni ühtegi maratoni läbinud, kuid poolmaratonis küündis tema isiklik rekord 59.06-ni, mis on täiesti maailmatasemel tulemus.  Selle aja jooksis ta küll juba kolm aastat tagasi.

Lõpuks jäi suurüllatus küll sündimata ning kindla võidu võttis 32-aastane Eliud Kipchoge esmasklassilise tulemusega 2.03.34.  Adola lõpetas teisena 13 sekundit hiljem, tulemuseks 2.03.47.

Berliini maraton sai alguse kell 9.15 ning kolme tempomeistri tuules suutsid püsida vaid viis meest – eelnimetatud superkolmikule lisaks veel Adola ning Keenia jooksja Vincent Kipruto (isiklik rekord maratonis 2.05.13).  Vihmamärjal Berliini maratonil sai peatselt selgeks, et uue maailmarekordi püstitamine täna on raske.  Maailmarekordigraafikuga võrreldes joosti esimestel kilomeetritel sisse küll ca 7-8 sekundiline vahe, kuid see sulas peagi.

Poolmaratoni vaheajapunkti jõuti ajaga 1.01.29.

24.-ndal kilomeetril jäi liidritest mõnekümne meetriga maha Bekele.  30.-nda kilomeetri vaheajapunktis, mil raja kõrvale jäi viimane tempomeister, astus üllatuslikult rajalt maha ka Wilson Kipsang ning sai selgeks, et tänane võit on kahe mehe – Kipchoge ja maratonidebüüti tegeva Adola käes.

38.-ndal kilomeetril tõstis tempot Adola, kuid Kipchoge eest rohkem kui 1-2 meetriga ära joosta ei suutnud. Kaks kilomeetrit enne lõppu sai selgeks, et kogemused maksavad maratonis noorusest rohkem ning Kipchoge jooksis etiooplase ees väikese vahe sisse, mis tasapisi hakkas kasvama – Etioopia jooksjal polnud enam millegagi vastata.

"Tingimused polnud head, kuna sadas vihma," kommenteeris Kipchoge tänast võistlust.  "Ma ei oodanud, et Adola mind praktiliselt lõpuni jälitab, kuid selline on sport," lisas võitja Berliini maratoni korraldajatele võistluse järel antud lühiintervjuus.

Naistest tuli võitjaks Gladys Cherono Keeniast tulemusega 2.20.21. Talle järgnesid Etioopia jooksja Ruti Aga (2.20.41) ja Valary Ayabei Keeniast (2.20.53).