Jooksmine 25.01.2018
Janek Oblikas

Dubais joosti maailma kõigi aegade kiireim maraton, esiseitsmelt ülihead tulemused

Dubai maraton on maailma suurimate auhinnarahadega jooksuvõistlus, kus nii naiste kui meeste parimad panevad tasku 200 000 dollarit.  Ent põhimõte winner takes it all tähendab seda, et näiteks kümnendaks tulnud maratoonar pälvib 10 000 dollarise preemia, mis igal teisel võistlusel oleks priske boonus, kuid Dubais vaid köömes võidupreemiaga võrreldes.

Täna varahommikul kell 6 Dubais stardi saanud maraton päädis uskumatult konkurentsitiheda lõpplahendusega – seitse meest jooksid alla 2.05 (sh kuus meest mahtusid vahemikku 2.04.00…2.04.15) ning neli naist jooksid alla 2.20.  Jah, maailmarekordit ei sündinud, kuigi esiseitsme tulemuste järgi on tegemist maailma kõigi aegade kiireima maratoniga.

Meeste võitja selgus sisuliselt alles lõpusirgel ning 200 tuhandese tšekiga kõndis minema 25-aastane etiooplane Mosinet Geremew.  Geremew tulemus 2.04.00 on enam kui 2 minutit parem võrreldes septembris Berliinis joostud isikliku rekordiga 2.06.12!

Teiseks tuli  Leul Gebresilase kaotades võitjale vaid kahe sekundiga.  Veel neli sekundit hiljem finišeeris mullune Dubai maratoni võitja Tamirat Tola.

Neljandana lõpetanud Asefa Mengstu Negewo sai Tolaga täpselt sama aja.

Sprindilik lõpplahendus selliste tulemuste juures on midagi enneolematut, kuid – võitja teenis 200 000, teine koht 80 000 ning kolmas vaid 40 000 dollarit ehk teisisõnu ühe sekundi hind oli enam kui 50 000 dollarit.

Viimased 2,195 km läbis võitja keskmise kiirusega 2.53 min/km!

Kogu meeste esikümme on pärit Etioopiast.

Naiste maratoni lõpplahendus oli sama konkurentsitihe – neli jooksjat lõpetas kiiremini kui 2.20, võidu võttis Roza Bekele (samuti Etioopia).  Bekele tulemuseks 2.19.17.  Talle kaotas 13 sekundiga tema rahvuskaaslane Feyse Tadese Boru.  Kolmandaks tuli Yebrgual Melese Arage (Etioopia, 2.19.36).

Kogu esikümme oli samuti Etioopia päritolu.

Kiireimat naismaratoonarit ümbritseb aga teadmatus – jooksuavalikkus ning avalikud andmebaasid ei tea isegi Bekele vanust!

Analoogiliselt meeste võitjaga tegi ka Bekele Dubais väga pika sammu edasi, tema senine maratoni rekord pärines novembrikuiselt Shanghai maratonilt ja oli 2.22.43.

Naiste võistlusel tuleb välja tuua ka kiireima Soome naismaratoonari, Anne-Mari Hyryläineni uus isiklik rekord 2.28.47.  Soome rekordist jäi Hyryläinenil puudu vaid 47 sekundit.