Jooksmine 14.10.2017
Janek Oblikas

Eesti Maastiku Maratoni võitsid norrakas ja soomlanna, lühemal rajal oli ka Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid

Eesti Maastiku Maratoni põhidistantsi võit läks sel korral Norra – ca 43,5km pikkusel võistlusmaal oli kiireim Morten Saetha, kes siinsetel jooksuvõistlustel regulaarselt stardis on.  Näiteks Maastiku Maratoni korraldajate poolt maikuus läbi viidud Tallinn City Traili 21,1km pikkuse distantsi lõpetas Saetha neljandana.

Täna tuli kaks korda pikemal rajal võit, selge edumaaga järgmiste jooksjate ees.  Saetha tulemuseks 3.10.06, teiseks tulnud Kristo Heinmann lõpetas ajaga 3.17.59 edestades kolmandana lõpetanud Kait Vahterit vaid 31 sekundiga.  Vahteri ajaks 3.18.39.

Neljas oli Rauno Pikkor (3.24.57), viies lätlane Ainars Kumpins (3.27.38) ning kuues Rain Bõmberg (3.30.42).

Ka naiste arvestuses läks võit Eestist välja.  Varem aktiivselt suusatamisega tegelenud ning noorsoo ja juunioride klassis Soome meistrivõistlustelt medaleid võitnud Josefin Sandvik läbis maratonidistantsi ajaga 4.06.10.  Elin Ilves jäi Sandvikist maha nelja minutiga, tulemuseks 4.10.43.

Naistest oli kolmas Merilin Jürisaar (4.11.37).

Lühema, 24km pikkuse raja läbis ka Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid, kes lõpetas selle võistlusmaa naiste arvestuses neljandal positsioonil.

Maratonidistantsil oli rajal ligi 300 jooksjat, lühema, 24km pikkuse matkaraja lõpetas 115 osavõtjat.  Võistlusele eelnenud nädala jooksul sadanud vihm sundis korraldajaid võistlusrada muutma, mistõttu algselt 42,2km pikkusena ettenähtud distants läks paari kilomeetri võrra pikemaks.

Eesti Maastiku Maratoni pikk distants viis jooksjad Lahemaa Rahvuspargist Kõrvemaa Maastikukaitsealale Aegviidus.  Lühem distants kulges Järvi järvedelt läbi Kõnnu Suursoo raba samuti Aegviitu.  Maastiku maratoni eripäraks on pehmel pinnasel kulgev rada, mis muudab võistluse osaleja jaoks märksa emotsionaalsemaks, kuid ka tehnilisemaks, mis mõjutab märkimisväärselt jooksukiirust.  Tänavu mõjutas võistlust ka sellele eelnenud vihmaperiood, mis muutis maastiku veelgi pehmemaks ja märjemaks, mistõttu kuiva jalaga stardist finishisse jõudmine sisuliselt välistatud oli.  Märg muutis libedaks ka laudteed, mida mööda võistluse rada osaliselt kulges.

Kõiki maratonidistantsi tulemusi näed Marathon100 andmebaasist siit ja 24km tulemusi siit.

Kui olid isegi rajal, anna ka omapoolne hinnang võistluse korralduse kohta.