Uudised 16.02.2018
Autor
Janek Oblikas

Esimene traditsiooniliste võistluste korraldaja lisab võistlusprogrammi virtuaaljooksu

Uudise pilt

MARATHON100 on virtuaaljookse korraldanud neli aastat.  Järgmisel, Eesti Vabariigi sünnipäeva nädalal toimuv Suunto Virtuaaljooks kannab juba järjekorranumbrit 38 ning tasapisi on virtuaaljooks saanud omaseks järjest rohkematele Eesti jooksjatele.  Nii on järgmisel nädalal toimuvale Suunto 38 Virtuaaljooksule EV100 hetkel ennast kirja pannud juba 63 osavõtjat.

2018.a. on märgilise tähtsusega aasta – virtuaaljooks on jooksudistantsina murdmas traditsiooniliste jooksuvõistluste programmi.  Nimelt leiame virtuaaljooksu nimetusega E-maraton Pärnu Kahe Silla Klubi poolt korraldatavast Maraton Eesti Vabariik 100 programmist.  Antud maratonil on võimalik virtuaaljooksuna läbida nii 21,1km kui 42,2km.

KUI VIRTUAALJOOKS on sinu jaoks uus kontseptsioon, siis teeme asja lühidalt selgeks.  Virtuaaljooksu raames tuleb sul läbida täpselt seesama distants, mis tavapärasel jooksuvõistluselgi, s.t., pead ikka jalga panema jooksusussid, selga riided ja naha joostes-kõndides märjaks saama. Ent tavajooksust erinevalt ei võta virtuaaljooksul aega jooksuvõistluse korraldaja, vaid sa teed seda ise.  Ka läbitud distantsi pikkuse eest vastutad sa ise.  Paned stardis (mis võib asuda ükskõik kus) käima oma GPSiga kella või mobiiltelefoni rakenduse (nt. Endomondo) ning kui kell või rakendus näitab läbitud vahemaaks 21,1km, siis ongi võistlusdistants läbitud ja võid kella kinni panna.  Pärast saadad lingi, ekraanipildi või mobiilifoto distantsist/ajast võistluse korraldajale ja oledki protokollis kirjas.

Küsisime Maratoni Eesti Vabariik 100 peakorraldajalt, Vahur Mäelt, kuidas Pärnu Kahe Silla Klubi E-maratoni mõtteni jõudis.

Kust tekkis mõte lisada maratoni võistlusprogrammi ka virtuaaljooks ehk nn. E-maraton?

IDEE VIRTUAALJOOKSU korraldamiseks tekkis korraldusmeeskonna ajurünnaku käigus. Saame sel moel kokku iga aasta detsembris ja arutame järgmise aasta tegevused ideede tasandil lahti. Visioneerime. Suuna Maraton Eesti Vabariik 100 raames virtuaaljooksu korraldamisele võtsime juba paar aastat tagasi ning teadsime, et see tuleb. Arutasime, kuidas ja mil moel uudseid lahendusi pakkuda ja mõte e-maratonist tundus põnev ja teostatav. Ka vaatasime ringi, mis mujal toimub. Virtuaaljooksud koguvad üle maailma populaarsust ja osalejaskond nendel üritustel kasvab. Ka marathon100 portaali kogemus ja näide olid eest võtta. Kõik see julgustas. Tehnika on niivõrd palju arenenud ning digiseadmed kõigil olemas ja virtuaalse formaadi sisse toomine traditsioonilise rahvajooksude programmi oli pigem aja küsimus.

Otsustamisel kaalutlesime nii:

  • Esiteks, traditsioonilise jooksu aeg ei pruugi sobida, sest juba tegevuspaika jõudmisele kulub liialt palju.
  • Teiseks, paljudele ei meeldi üritused, kus on palju rahvast ja nii eelistatakse pigem väikestes seltskondades liikuda.
  • Kolmandaks, osalemisega seotud kulud võivad liiga suureks osutuda. Lisaks stardimaksule tuleb arvestada reisimise, paljudel juhtudel majutamise ja muudegi kuludega. Teisisõnu, valikuvõimaluste lisamine annab üritusele kindlasti hoogu juurde, sest tekib võimalus erinevate pakettide seast valida. Nagu moodne on viimasel ajal öelda – disainime uusi teenuseid.
  • Neljandaks, jooksmiskoha valik võib mõnel juhul olla vägagi personaalne. Sellest sõltuvad emotsioonid ja üldine foon.

Palju virtuaaljooksule osalejaid ootate?

ERILISI E-MARATONI MEDALEID tellisime 150. See on piir. Aga kui kahe distantsi peale (21 ja 42) tuleb sada osalejat, on see eeskujulik tulemus. Kui tuleb viiskümmend, on seegi igati korralik mark maas.

Kas virtuaaljooks võib lisanduda võistlusprogrammi ka teiste Kahe Silla Klubi võistluste juures?

Hetkel on seda raske öelda. Loomulikult vaatame, kuidas e-maratonil läheb ja hindame seejärel, millised on võimalused taoliseid asju edaspidigi teha. Miks mitte ei võiks edu korral siis juba ka teistest spordiüritustest rääkida. Oleme esimene traditsiooniliste rahvajooksude korraldaja, kes virtuaalformaati katsetab ning usume, et rahvas võtab seda kui uut ja huvitavat võimalust kaasa lüüa. Kindlasti on hiljem põnev analüüsida, kuivõrd mõjutas e-maratoni programmi toomine füüsilist kohale tulemist. Kuna paketid on väga erinevad ning melu ja ürituse ainukordsus Pärnus vägev, siis usume, et mõjud saavad olema pigem väikesed. Samas paljud, kes muidu kõrvale jäänuks, saavad nüüd oma EV100 maratoni kaasa teha ja tunnustuseks unikaalse sümboolika, sh vägeva medali, mille postiga osalejale koju saadame.

Maratoni Eesti Vabariik 100 E-maratoni leiad Marathon100 jooksukalendrist siit

Järgmisel nädalal toimuva Suunto 38. Virtuaaljooksu EV100 kohta võid lugeda Marathon100 veebilehelt siit.

Viimased uudised

Janek Oblikas
janek@marathon100.com
+372 51 088 30