Uudised 07.02.2018
Autor
Janek Oblikas

Kas kofeiinil on ikka jooksmisele positiivne mõju?

Uudise pilt

Kofeiini mõju jooksmisele on korduvalt uuritud ning jõutud järeldusele, et see lükkab edasi väsimustunde tekkimist, hoiab meeled erksana ning mõjutab lihaste tööd.  Võtad maratoni 35.-ndal kilomeetril sisse kofeiiniga geeli ning oledki härga täis!  Kofeiin on varem ju lausa keelatud ainete nimekirjas olnud.

Ent värskelt avaldatud uuring vaatab kofeiini kasulikele mõjudele hoopis teise nurga alt.  Selgub, et kofeiini kasulikkus polegi nii mustvalge, kui tekst arvutiekraanil.

Brendan Egani ja Mark Evansi poolt Dublini ülikoolis läbi viidud uuring analüüsis kofeiini mõju võistkondlike spordialadega tegelevate harrastajate kiiruslikele võimetele.  Uuringus selgus, et nende sportlaste, kes tarbisid eelnevalt suures koguses kohvi, tulemusi testi ajal tarbitud kofeiin praktiliselt ei mõjutanud. 

Teisisõnu – kui sa jood päevas vähemalt 3 tassi kohvi, siis tõenäoliselt pole ka kofeiiniga geelist sulle nii suurt kasu, kui reklaamid lubavad.  Sinu organism on kofeiinist lihtsalt nii läbi imbunud ja selle mõjudele lihtsustatult öeldes tundetuks muutunud. 

Kui sa tahad kofeiinist lubatud kasu saada, siis oleks mõistlik enne võistlust väike kohvipaast teha.  Vähendad igapäevase kohvikoguse 3-4 tassilt 1-2 tassile ning kofeiiniga geelid mõjuvad võistluse ajal märksa tugevamalt.

Kahjuks keskendus nimetet uuring ainult kiiruslikele võimetele, mistõttu kohvistreik võib tunduda liigse kiirustamisena, kuid teistpidi – kevad on ju enda peal katsetamiseks väga hea aeg.

Viimased uudised

Janek Oblikas
janek@marathon100.com
+372 51 088 30