Uudised 09.11.2017
Autor
Janek Oblikas

Kes on Eesti kiireim maratoonar? Aga jooksja vanust arvesse võttes?

Uudise pilt

Jooksuaasta pole veel lõppenud ning tulemas on veel mitmeid välismaratone, kus traditsiooniliselt kiireid aegu on joostud.  Ent hetkel juhivad selleaastast maratoni edetabelit Kaia Lepik (2.47.49) ja Tiidrek Nurme (2.20.41).  Poolmaratonis on kiireimad olnud Roman Fosti (1.04.52) ja Jekaterina Patjuk (1.15.17).

Aga kes on kiireimad jooksjad, kui võtta arvesse jooksja vanust? Nimelt kasutab Marathon100 rahvusvaheliselt tunnustatud metoodikat, mis arvutab kõikide jooksjate tulemused nende vanust arvesse võttes võrreldavateks resultaatides.  30-aastaselt maratonis joostud 3.30 pole ju võrreldav 50-aastase jooksja sama tulemusega.  Vananedes meie tulemused paratamatult halvenevad – taastumine aeglustub, hapniku tarbimise võime langeb ning organismis toimuvad muutused on vältimatud. 

Marathon100 tulemuste andmebaasis on vanust arvesse võtvate tulemuste kuvamiseks vaja teha päringulahtrisse „Kuva vanust arvestav tulemus“ linnuke, klikkida nupule „otsi“ ning vastav edetabel ongi ekraanil.

Vanust arvesse võtvate tulemuste järgi koostatud edetabel muutub tavaedetabeliga võrreldes märkimisväärselt.  Näiteks naiste maratoni edetabeli liider on ses arvestuses hoopis Klarika Kuusk tulemusega 2.47.43.  Kolmandale kohale tõuseb aga Tiina Tross (vanuseklass N50-54) ning esikümme muutub märgatavalt.

Meeste maratoni edetabeli eesotsas on jätkuvalt Tiidrek Nurme ja Roman Fosti, kuid kolmandale kohale tõuseb Andrus Lein ning kuuendale kohale vanameister Vjatšeslav Košelev.

Meeste poolmaratoni edetabelis teeb Vjatšeslav Košelev veelgi suurema hüppe ning võtab oma valdusse neljanda koha.  Ka esikümne piirimaile kerkivad mitmed huvitavad nimed, näiteks 1955.a. sündinud Arnold Schmidt.

Naiste poolmaratoni edetabelis teevad mitmed seeniorsportlased veelgi suurema tõusu – teisele kohale platseerub näiteks Aili Siht (1957) ning kolmandale kohale Lilian Estorn (1955).

Jooksja vanust arvesse võtvaid edetabeleid saad hõlpsasti ise Marathon100 veebis ekraanile kuvada, kuid maratoni ja poolmaratoni edetabelisse pääsed artiklis toodud linkide kaudu.

Viimased uudised

Janek Oblikas
janek@marathon100.com
+372 51 088 30