Jooksmine 05.03.2018
Autor

Kui kiiresti vorm langeb peale treeningpausi?

Uudise pilt

Talvel jooksmine pole nii mõnus, kui kevadel või suvel.  Õues on külm, lumine ja jäine pinnas on kohati libe ning põhjuse, miks õhtul mitte jooksma minna, leiad kiiresti.  Õnneks on sel talvel vähemalt lund piisavalt ning saad jooksmise suusatamisega asendada, kuid talvine letargia ikkagi vahel võitu.

Ent kui kiiresti hakkab treeningpaus sinu vormi mõjutama? Värskelt Journal of Applied Physiology-nimelises ajakirjas avaldatud uuring (Cardiovascular response to prescribed detraining among recreational athletes, Charles Pedlar jt), seda just käsitles.  Uuringusse oli kaasatud 21 jooksjat, kes 2016.a. läbisid Bostoni maratoni.  Jooksjate keskmine vanus oli 34 ning nad olid enne maratoni läbinud 18-nädala pikkuse treeningtsükli.

Kui uuringu subjektid jooksid enne maratoni kuni 50 km nädalas, siis maratoni järgselt lubati neil joosta maksimaalselt 4-5 km nädalas.

Teadlased testisid jooksjate vormi 2 nädalat enne maratoni ning seejärel 4 ja 8 nädalat peale võistlust. 

Selgus, et juba nelja nädala pikkuse treeningpausi järel vähenes vereplasma maht märkimisväärselt.  Samuti vähenesid vasaku vatsakese mõõdud, mis teisisõnu tähendas seda, et vereringesüsteem kohanes väiksemate treeningmahtudega väga kiiresti.  Kuna veri transpordib hapnikku lihastesse ehk on energia tootmisel sõna otseses mõttes kandva tähtsusega, siis väsitab samal kiirusel jooksmine treeningpausi järel sind mõnevõrra rohkem.

Väsimustunde kiirem tekkimine tuli välja ka jooksulindil tehtud katsetes – jooksjad väsisid lindil kiiremini.

Uuringus mõõdeti ka jooksjate maksimaalset hapniku tarbimist, mida treeningmahtude vähenemine mõjutas minimaalselt.    

Kokkuvõtteks – talvine jooksupaus on täiesti tavapärane nähtus ning jooksmise asendamine suusatamise ja rühmatreeningutega on parem, kui treeningute täies mahus ärajätmine.  Juba neljanädalane treeningpaus mõjutab sinu vastupidavust, võib olla ei tundu tavapärases aeglases tempos jooksmine pausi järel raskem, kuid kiiruse tõustes ja distantsi pikkuse kasvades tekib väsimustunne märksa kiiremini.

Esimesed kevadised võistlused on juba nelja nädala pärast, viimane aeg jooksusussid kapist üles otsida!

Viimased uudised