Jooksmine 31.10.2017
Autor
Eliisa Saksing

Kuidas Vooremäel kilomeetri kõrgusele joosti

Uudise pilt

Pühapäeval, 29.oktoobril toimus Tartumaal Vooremäe terviseradadel maastikujooksuüritus Trailhunt Vooremäe1000, kus pikimaks distantsiks oli 32km koos 1000 tõusumeetriga, mille jooksul läbiti Vooremäe kõrgeimat tippu kaheksa korda.

Vooremägi on igal aastaajal ning eriti nädalavahetustel väga populaarseks sportimispaigaks. Eelneval päeval oli parkla discgolfarite autosid täis ning pühapäeval täitus parkla juba hommikul vara Suusahullude treeningseltskonnaga, kes raja Seiklushundi jooksuvõistluse ajaks kenasti soojaks kõndisid.

Raja kirjeldus: 32km, 16km jooks, 16km matk

Kuna start asus Vooremäe peaaegu kõige madalamas punktis, siis kohe stardi algul pidi hakkama  tõusule jooksma. See läks mööda kelgunõlva üles, nõks alla ja kohe uuesti üles tipuni välja. Esimene joogipunkt. Seejärel tulid mõned singlid ehk üksikud metsarajad, boonuseks ilus männik - puude vahelt tõusti uuesti tippu, seekord jalgratta downhill rada mööda. Joogipunkt. Siis viis rada tipust taas alla, pisut lauget maad ning siis hakkas rada tõusma mööda karjääri serva - mõnda aega sai nautida vaateid liivakarjäärile. Seejärel oldi jõutud 16km ringi keskossa, mis kulges natukene laugemat radaosa mööda andes võimaluse taastuda. Pärast seda hakkas rada tõusma tipu suunas mööda vana slaalominõlva. Joogipunkt. Sealt alla metsa singlitele, mille lõpus ootas pikk tõus Vooremäe tippu laia suusarada mööda. Joogipunkt Seejärel kulges jooks tipust alla võistluskeskuse juurde, kust pikima distantsi jooksjad suundusid sama rajaskeemi kordama ja 16km jooksjad/matkajad said oma ringile punkti panna.

  

Muljed rajalt

16 km jooksul osalenud märkisid, et raja algul pandi kohe tempo peale ja nii suhteliselt lõpuni - jalad said taastuda vaid raja keskel laugemas osas. Vooremäe tipus asuvas joogipunktis oli püsti pandud ka grill, kus soovijad said suutäie sooja ja soolast põske pista - väga raske oli sealt peatumata mööda joosta, kuid kel tuli takus, pidi leppima vaid lõhna nautimisega.

Pikema distantsi võitnud Pärtel Piirimäe muheles, et ehk võis heale tulemusele kaasa aidata nö koduraja eelis. “Käin Vooremäel treenimas pea igal nädalavahetusel,” selgitas Piirimäe. Ta lisas, et Eestis on vähe võistlusi ja radu, kus saab harjutada ka mägijooksmist - aastas ikka üritab üks-kolm korda käia Alpides trail runnidel ja kodumaine TrailHunt oli kindlasti selleks hea trenn ja ettevalmistuse osa.

Korraldajate muljed Arvi Antoni suu läbi

“Sügis on tegelikult väga ilus aastaaeg ja kui just satub ka päike paistma, siis võiks selline päev lõputult kesta. Just selline ilm oli ka täpselt nädal enne TrailHunti ja oleksingi võinud sellel päeval rada luurama ma jääda. Mõned päevad enne jooksu sadas aga paks lumi maha ning päev enne võistlust, rada märgistades, tundus, et tuleb lausa ideaalne jooksuilm. Jooksurada oli ilusti puhtaks sulanud ning kõrval metsaalune üleni valge - näis, et siin pole rajamärgistust vajagi...

Võistluspäeva hommikuks oli aga pilt taas täiesti teine - lumi oli ära sulanud, kuid õnneks jooksurada piisavalt kuiv, et osalejatele liiga ohtlikuks ja libedaks ei läheks. Meie suureks üllatuseks tuli võistluspäeval lisaks eelreganutele end koha peal kirja panema veel üle ⅓ osalejatest - õnneks suutsime kõik soovijad vastu võtta ja rajale saata. Kuigi võislusrada oli päris raske, siis oli hea meel, et finišis nägi nii palju rõõmsaid nägusid ja kuulis palju positiivseid kommentaare ning see kindlasti annab motivatsiooni,  jätkamaks maastikujooksude korraldamisega. Miks mitte teha etappe ka juurde ning kõik neist ei peagi olema just võimalikult rasked (palju tõusumeetreid sisaldavad), vaid lihtsalt looduskaunid ning mõnusad maastikujooksud.”
 

Tulemused

Piirimäe, kes viimastel aastatel linnamaratonidele maastiku-ultraid on eelistanud, läbis 1000 tõusumeetriga raske võistlusraja tulemusega 2.35.03.  Teisena finišeeris Martin Vilismäe (2.39.34), kelle tänavused võidud pärinevad Vooremäe1000 võistlusega võrreldes mõnevõrra kergematelt radadelt – 3,2km pikkuselt Tartu Sinilille jooksult ning TTÜ jooksult (5,55km).  Kolmandaks tuli Ilmar Ansko tulemusega 2.42.56. Naistest oli 32km rajal kiireim Heleri Kivil tulemusega 3.15.45.

Lühemal, 16km pikkusel distantsil oli kiireim Sander Linnus (1.17.29).  Naiste arvestuses läks esikoht jagamisele – Silva Suvi ja Elina Leis lõpetasid võrdse ajaga 1.33.25.

Kokku oli TrailHunt Vooremäe 1000 võistlusel rajal 58 jooksjat, lisaks paarkümmend matkalist 16km distantsil.  Pika distantsi tulemusi näed Marathon100 andmebaasist siit ja lühema distantsi tulemusi siit.

Fotod: Aldis Toome/ Trailhunt Vooremäe1000

 

Viimased uudised