Jooksmine 29.04.2014
Autor
Janek Oblikas

Maastikujooks

Uudise pilt

Kevad on maastikujooksude aeg – aprillis-mais toimub Eestis mitmeid võistlusi, kus rada ei kulge mitte linnatänavatel vaid metsavahel.  Mitmete kevadiste maastikujooksuvõistluste iseloomustamiseks võib julgelt kasutada sõna „klassika“ - näiteks järgmisel nädalavahetusel juba kolmekümne teist korda toimuv Tartu Jooksumaraton.  Nimetatud jooksuvõistlus on õigupoolest Balti riikide suurim maastikul toimuv jooksuvõistlus. 

Mis ajab tuhanded jooksjad Lõuna-Eesti metsaradadele – on see ilus kevadine loodus, võistluse hea korraldus või siis traditsioon – selle jätaks igaühele endale avastada.  Et Tartu Jooksumaraton on aga siinne suurim maastikujooksuvõistlus, mis tõmbab võistlema nii algajaid kui juba kogenuid maastikul jooksjaid, siis heidaks pilgu sellele, mis eristab metsas jooksmist linnavõistlustest.

1. Maastikul jooksmine kulutab ca 10% rohkem kaloreid võrreldes kõvakattega teedel jooksmisega.

Maastikul jooksmine on ju raskem – energiat kulub peale edasiliikumise ka tasakaalu hoidmisele, alati ei saa valida ideaalset joonsirget jooksutrajektoori. 

2. Maastikul joostes on sinu jooksutempo tavapärasest aeglasem. 

Kui sa maanteel mõõdad kilomeetreid keskmiselt viie minutiga, siis metsarajale minnes võib su keskmine tempo olla 10-15 sekundit kilomeetri kohta aeglasem.  Loomulikult – kõik sõltub konkreetse raja raskusastmest ja sinu treenitusest, kuid ole valmis aeglasemaks tempoks.

3. Ühtlase tempo hoidmine on raskem ning jooksutempo valikult võiks arvestada raja profiiliga.


On täiesti loomulik, et mäkke joostes su tempo langeb ning mäest laskudes omakorda kiireneb.  Ära proovi kõiki mägesid sama tempoga võtta – liiga kiire mäkkejooks võib pulsi üles ajada ning jooksmise raskeks muuta.

4. Hoia joostes pilk endast vähemalt 2-3 meetri eespool.

Metsarajal võib olla takistusi, mida linnatänavatel ei kohta ning võib tekkida vajadus muuta jooksusuunda või -tempot.

5. Jookse kõrgema sammuga. 

Metsarajal olevad takistused ja ebatasasused sunnivad sind oma sammu kohandama, metsarada ei ole kunagi sama sile kui kõnnitee.

6. Jälgi rajal olevaid juurikaid, kivisid, puutükke, mis võivad olla libedad.

Neile astudes on kerge jalga välja väänata või lihtsalt komistada. Metsavahel joostes tuleb silmad rohkem lahti hoida.

7. Hoia eespool jooksjatega natuke pikem vahemaa – maastikul joostes on pidevad tempo- ja jooksusuuna muutused üsna tavalised ning kui sa oled eelmisel jooksjal liiga lähedal, siis sul ei pruugi reageerimiseks piisavalt aega jääda.

Viimased uudised