Jooksmine 25.03.2012
Autor
Janek Oblikas

Mulgi maraton

Lumi on sulanud! Jooksuhooaeg on alanud! Mistõttu on ka viimane aeg tutvustada sel aastal Eestis toimuvaid maratone.

Uudise pilt

Lumi on sulanud! Jooksuhooaeg on alanud! Mistõttu on ka viimane aeg tutvustada sel aastal Eestis toimuvaid maratone. Väikeste mööndustega võib väita, et sel aastal on Eestis võimalik joosta ca kümnel maratonil. Mõni neist ei ole küll klassikaline maraton, sekka on sattunud ka mõni ultra ning ka triatlon, kuid treenitud maratoonarile ei tekita ilmselt suuri probleeme enne maratoni jooksmist mõni kilomeeter ujuda ja 180km rattaga kimada.  Maratonide tutvustamist alustame Mulgi maratonist, mis sel aastal toimub juba kolmandat korda.

Küsimustele vastas Hendrik Agur

Kuna ja kus Mulgi maraton sel aastal toimub?

Mulgi maraton toimub 2012.aastal laupäeval 21. juulil ja sellel on kolm ametlikku distantsi:
- Maraton 42,195 km: Mustla – Abja-Paluoja (Viljandimaa meistrivõistlused)
- Poolmaraton 21,1 km: Polli – Abja-Paluoja
- Halliste-Abja jooks 6,5 km: Halliste – Abja-Paluoja
 
Maratoni start: kell 8.00 - Mustla, Kuressaare tee, Tarvastu vald, Viljandi maakond (Viljandi ja Pahuvere mnt ristmik, Vabadussõja ausamba kõrval)
Poolmaratoni start: kell 10.00 – Polli, Karksi vald, Viljandimaa, Polli mõisa pargi ringtee
Halliste - Abja jooksu start: kell 10.30, Halliste vald, Halliste kiriku parkla
Finiš: Abja-Paluoja, Abja vald, Postimaja park
Autasustamised: kell 13.00 Abja-Paluojal finišis, Postimaja pargis


Mis on need kolm põhjust, miks Eesti maratoonar peaks kõikide siinsete maratonide seas eelistama just nimelt Mulgi maratoni?
1. Lummavalt kaunis loodus ja keskmisest raskem rajaprofiil -  on vaja võtta pikki tõuse. Suurem sportlik väljakutse;
2. Korraldaja poolt hea hoolitsus ja loov lähenemine igale jooksjale. Motiveeritud ja innustav toetus kohalikelt elanikelt, kes elavad kogu raja pikkuses külades ja taludes raja kõrval.
3. Väga head tingimused maratonile tulekuks juba eelmisel õhtul ning lahkumiseks soovi korral päev või paar hiljem. Stardi ja finiši vaheline maratoni transport. Suurepärane võimalus nautida Mulgimaa looduse ilu, supelda suvesoojades järvedes ja tunda uhkete mulkide tugevat õlga ning toetust.

Mis on Mulgi maratoni eripära?
Mulgi maratonil annab stardi ja saadab teele EHTNE MULK ning võtab vastu EHTNE MULK. Mulk annab igale jooksjale energia, jõu ja väe.  Seda saab kogeda ainult Mulgimaa. Mulgi maratoni suureks eripäraks on ka see, et põhitrass kulgeb mööda valget kruusateed punktist A punkti B. Võrreldes teiste maratonidega joostakse tavaliselt ringe või üks ring.

Teiseks: rada kulgeb äärmiselt vaheldusrikkal ja kaunil looduslikult mitmekesisel Lõuna-Viljandimaal – Mulgimaal. Rajaks on 2/3 ulatuses nn valge kruusatee.
 
Mulgi maraton soovib:
· propageerida tervislikke, karskeid eluviise ja rahva kehalist aktiivsust ning kaasata uusi jooksusõpru tegelema vastupidavusaladega;
· pakkuda jooksusõpradele heal tasemel korraldusega maratonil elamusi ja võimalust realiseerida oma sportlikke ambitsioone;
· tutvustada spordisõpradele Mulgimaad, kui kaunist ja huvitavat paikkonda läbi sportlike elamuste ja ettevõtmiste

Mida soovitate jooksjale, kes osaleb esimest korda Mulgi maratonil?
Tulla vähemalt üks päev varem kohale. Kogu maratoni trassi ulatuses on võimalusi ööbimiseks: stardipaigas Mustlas, finišis Abja-Paluojal ning keskel Karksis. Arvestada, et finišist starti viib hommikul korraldaja buss kõikidel maratonidistantsidel. Arvestada, et kesksuvisel maratonil võib kuuma ilma korral olla suurem vedelikuvajadus ning sõltuvalt imastikuoludest võib jooks olla keskmisest raskem. Soovitan kindlasti osaleda. Mulgi maraton on harjumuspärastest maratonidest niivõrd teistmoodi. Viljapõldude, metsade ja järvede vahel jooksul ei ole palju inimesi – joostes satuvad osalejad justkui muinasjutumaailma oma mõtete, pingutuste ja identiteediga. Külasid läbides tervitavad aga kohalikud elanikud äärmiselt emotsionaalselt – kasutuses on välidushid, pillimehed, toitlustus- ja joogipunktid.

Mis on sel aastal eelmise aastaga võrreldes teisiti?
Eelmise aasta kogemusel luuakse juurde täiendavalt iseteeninduslikke joogipunkte. Kuuma ilma korral on vedelikuvajadus suurem.

Kui suurt osalejate arvu ootate?
200 kuni 300 jooksjat põhitrassile
Kuni 200 jooksjat poolmaratonile
Kuni 150 jooksjat Hallise-Abja jooksule

Kui kiiresti jookseb Mulgi maratoni võitja (nii meeste kui naiste) sel aastal?
42,195 km kiireim mees: 2:38
42,195 km kiireim naine: 3:21

Jooksja kommentaar
Janek Oblikas: Mulgi maratoni selgeks eripäraks on selle kesksuvine toimumisaeg.  Maratoni jooksmiseks sobivad kõige paremini kevad- ja sügiskuud ent juulikuine kuumus lisab Mulgi maratonile kindlasti iseloomu - lõpetades on tunne, et oled läbinud midagi enamat kui lihtsalt maratoni . . . Mullu sattus Mulgi maraton tõelise kuumalaine keskele, enne seda olid kolmekümnekraadised temperatuurid igapäevased ning kui mälu ei peta, siis maratoni päeval oli ca 27-28 kraadi.  Maratoni trass kulgeb valdavas enamuses suhteliselt lagedal, kus päikese käest ei pääse, mistõttu tempovalik ja rohke vedelikutarbimine on olulised.  Maratoni plusspoolel on kindlasti raja ääres kaasaelavad ja jooksjaid jälgivad kohalikud inimesed.  Maraton kulgeb läbi mitme väiksema küla-asula, kus võib näha päris Eesti inimesi, kelle jaoks sa oled sel päeval tõeline vaatamisväärsus. Nagu oleks kinobuss külla tulnud. Nii kaasaelajad kui joogipunktides olnud vabatahtlikud olid väga sõbralikud ja heatahtlikud. Soovitus jooksjatele - valida jooksmiseks natuke aeglasem tempo ning vaid enda jooksule keskendumise asemel vahetada paar sõna kohalikega, kaasjooksjate ja korraldajate-vabatahtlikega, nautida ilusat Mulgimaa loodust ning pingevabast jooksmisest saadavat emotsiooni.

Viimased uudised