Jooksmine 05.11.2017

New Yorgi maratonil sündis suurüllatus – ameeriklanna võitis 40-aastase vaheaja järel!

Maailma suurimal, New Yorgi maratonil sündis eile suurüllatus – Ameerika naisjooksja võitis maratoni esimest korda 40-aastase vaheaja järel.  36-aastane Shalane Flanagan näitas väidetavalt oma viimasel maratonil kandu mitmetele tugevatele Aafrika jooksjatele, sealhulgas New Yorgi maratoni kolmekordsele võitjale Mary Keitanyle (Keenia).

Flanagani võiduajaks 2.26.53, Keitany, kes püstitas aprillikuisel Londoni maratonil sel distantsil uue maailmarekordi 2.17.02 lõpetas 61 sekundit hiljem tulemusega 2.27.54.  Kolmandaks tuli oma esimesel maratonil startinud Etioopia jooksja Mamitu Daska (2.28.08).

Shalane Flanagan polnud varem võitnud ühtegi suurt maratoni – Rio olümpiamängudel lõpetas ta 2016.a. kuuendana, neli aastat varem Londonis kümnendana.  Flanagani auhinnakapis on vaid kaks suurte tiitlivõistluste medalit – Pekingi OM-i hõbe 2008.a. 10 000m distantsilt ning krossijooksu MM-võistluste pronks 2011.a.  Soovimata üle tähtsustada geenide rolli – eilse võitja ema Cheryl Treworgy on püstitanud maratonis maailmarekordi (2.49.40, 1971.a.) ning tema isa Steve Flanagan on sama distantsi läbinud ajaga 2.18.

Naiste arvestuses lõpetas eile seitsmendana teine suurüllataja – Eva Vrabcova (Tšehhi).  Tegemist on endise tippsuusatajaga, kelle parimaks tulemuseks talialadel jäi Faluni MM-võistlustel 2015.a. 30km klassikadistantsil saavutatud üheksas koht.  Tegemist on erakordse sportlasega, kes on esindanud oma riiki nii tali- kui suveolümpiamängudel, Rio olümpial lõpetas ta nimelt maratonidistantsi 26.-na.

Eilsel New Yorgi maratonil meeste võistlusel samasuguseid üllatusi ei sündinud.  Võidu võttis 24-aastane keenialane Geoffrey Kamworor (2.10.53), teiseks tuli Wilson Kipsang (samuti Keenia, 2.10.56) ning kolmandaks Lelisa Desisa Etioopiast (2.11.32). Kiireim Euroopa päritolu jooksja oli Michel Butter Hollandist, kelle laeks jäi kuues koht tulemusega 2.12.39.

New Yorgi maratonil, mille lõpetas enam kui 50 000 osavõtjat, oli stardis ka mitmeid Eesti jooksjaid.  Esialgsetel andmetel oli kiireim eestlane 561. kohal finišeerinud Janar Juhkov (2.53.08).  Kolmest ja poolest tunnist kiiremini suutsid raja läbida veel kaks Eesti jooksjat – Ragnar Koppel (4589. koht, 3.29.05) ja Danel Taur (4815. koht, 3.29.57).