Uudised 21.04.2017
Autor
Janek Oblikas

Õige jooksutehnika mõjutab jooksukiirust

Uudise pilt

Jooksjate tehnika on väga erinev – osad meist on joostes rohkem ettepoole kaldu, osad rohkem püstiasendis.  Värske uuring näitab, et jooksutehnika on tulemuse ja jooksu ökonoomsuse juures ülioluline ning see, et sinu lähenemine tehnikale on teistsugune, ei pruugi alati head tähendada.

Loughborough ülikooli spordikolledž School of Sport, Exercise and Health Sciences tutvustas Jonathan Follandi juhtimisel sooritatud põhjaliku uuringu tulemusi, millest selgus, et õige jooksutehnika on paramete jooksutulemuste ja ökonoomsuse saavutamisega otseselt seotud..

Uuringus osales 97 jooksjat, kelle 10km hooaja parimad tulemused jäid vahemikku 29.32 kuni 56.49.  Subjektide jooksutehnikat uuriti põhjalikku liigutuste analüüsi kasutades, millega jälgiti 24 erinevat jooksutehnika komponenti. 

Selgus, et jooksutehnikaga võis põhjendada koguni 39% jooksu ökonoomsusest ning 31% tulemuste erinevusest.  Teisisõnu – mida parem jooksutehnika, seda ökonoomsemalt ehk väiksema energiakuluga jooksete ning seda paremad on teie tulemused.

Milliseid jooksutehnika aspekte hinnati – kui palju on keha joostes kaldu, kui palju tempo enne tõuget pidurdub, kui palju põlv jalga maha pannes sissepoole vajub, jne. 

Ehk seega – jooksutulemuste parandamiseks pole ilmtingimata vaja rohkem joosta, pigem on vaja tegeleda jooksutehnika parandamisega ehk võtta treeningkavva erinevad jooksuharjutused, mida erinevad treeningrühmad regulaarselt teevad.

Uuringu endaga võid tutvuda siin

Viimased uudised

Janek Oblikas
janek@marathon100.com
+372 51 088 30