Jooksmine 24.08.2021
Autor
Janek Oblikas

Peedimahla kasulikkusest

Peedimahl on üks nendest ainetest, mille kohta räägitakse, et see parandavat treenitust treenimata.

Uudise pilt

Peedimahl on üks nendest ainetest, mille kohta räägitakse, et see parandavat treenitust treenimata.  Ehk siis midagi, mis võiks kuuluda alkeemia või Harry Potteri valdkonda. Ent erinevalt muudest linnalegendidest on peedimahla kohta räägitu täiesti tõsi ja isegi teaduslikult tõestatud.

Esimene vastav uuring publitseeriti 2009.a. Journal of Applied Physiology-nimelises ajakirjas ning selle autoriteks oli terve hunnik tõsiseid teadlasi - Stephen J. Bailey, Paul Winyard, Anni Vanhatalo,     Jamie R. Blackwell, Fred J. DiMenna, Daryl P. Wilkerson, Joanna Tarr, Nigel Benjamin ja Andrew M. Jones – võib olla tuleb mõni nimi tuttav ette?  Uuring viidi läbi Exteri ülikoolis Spordi- ja Terviseteaduse kateedri poolt.  Uuringu käigus jagati grupp inimesi kaheks – pooltele manustati iga päev kuue päeva jooksul pool liitrit peedimahla ning teine pool pidi leppima mustsõstrajoogiga.  Peedimahla positiivne mõju ilmnes juba neljandal päeval, mil seda võlunektarit tarbinud uuritavate vastupidavusvõime paranes 16% võrra. Vastupidavust (ja muid näitajaid) testiti veloergomeetri peal ja seal viidi siis läbi test, mis on täiesti võrreldav Eestiski tehtavatega – muudkui väntad ratast ning sul keeratakse kogu aeg masinale rohkem vatte peale ja kui sa enam ei jaksa tempot hoida, siis tõstad käed üles. Peale peedimahla manustamist jaksasid patsiendid siis 16% kauem puki peal ratast sõita.

Analoogiline test avaldati ka mõni aasta hiljem ning ka selle viisid läbi sisuliselt samad teadlased.  Testitavad olid küll teised kui eelmine kord.  Tolle uuringu käigus uuriti milline on peedimahla optimaalne kogus ehk kui vähe peaks seda tarbima, et maksimaalne efekt kätte saada.  Testi käigus pidid katsealused ära jooma 300, 600 või 1200 ml peedimahla enne hommikusöögi saamist.  Testis kasutati küll mahlakontsentraati, mis oli nimetatud kogusega võrdväärne, s.t., tegelikkuses ei pidanud keegi ikkagi liitrti mahla endale sisse kallama.  Ent mõju oli sama. Tulemuseks oli see, et kõige parema efekti andis 600ml doos peedimahla.  Kel huvi võib Journal of Applied Physiology numbri üles otsida ja vastava artikli ka läbi lugeda ent hoiatan – lugemismaterjal on natuke keerulisem kui Nelli Teatajas.

Ent lühikokkuvõte siis sellest, mida peedimahl teeb. Nimelt – peedis sisalduvad anorgaanilised nitraadid muutuvad suus leiduvate bakterite mõjul nitrititeks, mis seedimisprotsessi käigus muutub omakorda gaasiliseks lämmastikoksiidiks.  Nüüd tuleb oluline osa – too lämmastikoksiid aitab veresoontel laieneda ja lõdvestuda ja vähendab vererõhku (lisaks kõigele muule positiivsele, näiteks immunsüsteemi tugevnemisele).  Selle tulemusena väheneb lihaste hapnikuvajadus füüsilise pingutuse sooritamisel.  Mistõttu väsimustunne ei jõuagi kohale samal ajal kui varem aga alles 16% hiljem.  Uurijate hinnangul väheneb katsetingimustes saavutatud 16% efekt võistlusel küll ca 1-2% peale ent olgem ausad – milline treening suudaks sinu maratoniaega nädalaga 2% võrra parandada? Ehk näiteks – kärpida neljast tunnist plaksti viis minutit. 

Professor Andy Jonesi väidab: „Peedimahla mõju hapnikutarbimisele hämmastab meid, kuna selliseid mõjusid ei ole võimalik saavutada ühegi muu teadaoleva vahendiga, kaasa arvatud treening.” 

Lisaks väike hoiatus – peedimahla tarbimine muudab sinu uriini üsnagi punaseks ning võib mõjuda seedimisele üsnagi toniseerivalt.  Seega – võib olla pole peedimahla katsetusi vaja jätta maratonipäevale, kuigi-kuigi – peedimahla mõju hapnikutarbimisele avaldus testis kõige tugevamalt 2,5 tunni möödudes mahla tarbimisest ehk laksad pudeli peedimahla enne maratoni sisse ja saad selle mõju maratoni teises pooles, mil jooks tavaliselt raskeks läheb, kätte.

Ja teinegi märkus – selleks, et peedimahlast ka tegelikult kasu oleks, peab suuõõnes ikka mõni selline kasulik bakter leiduma.  Kui sa oled oma suud ikka Fairyga või antibakteriaalse suuveega loputanud ja seal kõik elava ära tapnud, siis ei saa sa ka peedimahlast mingit kasu.

. .

Millist peedimahla allakirjutanu ise tarbib? Viimased paar aastat on külmkapis stabiilselt Sloveenias valmistatud Fructali peedimahl. Tegemist on 100% peedimahlaga, millele on lisatud sidrunhapet. Tootja väitel on soovituslik kogus klaas päevas ehk 750 milliliitrisest pudelist peaks jätkuma kolmeks päevaks. 

Antud tootja peedimahl on 100% naturaalne ehk kõik, mis sa sealt saad on puhtast Sloveenia loodusest pärit. Tore on ka see, et peedimahl on pandud klaaspudelisse. Justnimelt – klaaspudelisse. Plastmassi vastu tänapäeval ei saa, kuid hea, kui on olemas ka alternatiive. 

Miks ma just nimelt seda peedimahla tarbin? Ikka maitse pärast. Kui ma midagi 2-3 nädalat igapäevaselt joon, siis peab see mulle meeldima. Fructali peedimahl meeldib. Astu läbi seda müüva firma Efood kauplusest Tallinnas, Paldiski mnt 29 või telli nende veebipoest ja proovi järgi.

Allikad: Journal of Applied Physiology, Daily Telegraph.

Viimased uudised