Jooksmine 23.04.2012
Autor
Kaido Vetevoog

Rotterdami maraton

Olen käinud Rotterdami maratonil kahel aastal (2011 ja 2012). Palju seda ei ole, kuid mingi kogemuse ja pildi olen sellest maratonis saanud.

Uudise pilt

 

Olen käinud Rotterdami maratonil kahel aastal (2011 ja 2012). Palju seda ei ole, kuid mingi kogemuse ja pildi olen sellest maratonis saanud.

Rotterdami peetakse laugeks rajaks, mis võimaldab heades ilmastikutingimuste korral aprilli keskpaigas joosta korraliku aja. Temperatuurid ei ole Hollandis kevadeti väga kõrged: 8-12 kraadi. Päikselise ja tuulevaikse ilmaga ideaalsed jooksutingimused. Samas vihmase ja tuulise ilmaga on joosta raske kuna rada on tuultele küllalt avatud.

Registreerimine
Registreerida saab jooksule maratoni kodulehel, http://www.abnamromarathonrotterdam.com/ Registreerimistasu on sõltuvalt registreerimise ajast vahemikus 50-70 EUR. Tasu sees on jooksu ajavõtmise teenus, T särk ning lõpetajatele medal. Lisaks saab peale maratoni kodulehelt alla laadida ühe foto tasuta. Pastapeo eest tuleb eraldi lisa maksta.

Transport Rotterdami
Rotterdami reisimiseks tuleb esmalt lennata Amsterdami. Eesti õhk lendab kahel korral päevas ehk nii hommikul kui õhtul. Kuigi maraton on pühapäeva päeval soovitan minna kohale reedel. Sel juhul saab laupäeva puhata ja teha soojenduse õigel, maratoni algusega samal, ajal.

Amsterdami lennujaamast saab edasi sõita rongiga otse Rotterdami (Peatus Rotterdam Centraal). Rongid väljuvad pea iga veerand tunni tagant. Valida kahe variandi vahel tavaliin (sõiduaeg ca 55 min) ja kiirliin, mis sõidab umbes 25 min ja maksab tavapiletist 2 EUR rohkem. Lennujaamas saab maksta pileti eest krediitkaardiga või sularahas. Tagasisõidu pileti Rotterdamis saab osta vaid sularaha eest.

Tagasisõidul lennujaama on suunaks Amsterdam, kuid rongi valides peab jälgima, kas rong peatub teel Amsterdami lennujaamas või mitte. Rongi ajatablool on sobivatele rongidele lisatud lennuki kujutis. Rongi valides tuleb vaadata, mis rajalt rong väljub ning perroonil on olemas head infotablood väljuva rongi kohta. Rongiaegasid ja hindasid saab vaadata veebilehelt http://www.ns.nl/reisplanner-v2/index.shtml

Rotterdamist maratoni messile
Rotterdami rongijaamast on stardipaiga kõrval asuvale messile umbes 1,5-2 kilomeetrit. Põhimõtteliselt jõuab rahuliku kõnniga kohale umbes 20 minutiga. Suurema pundiga minnes ei tule ka taksosõit kuigi kallis.

Mess asub Maalimakaubanduskeskuse esimesel korrusel. Messil saab kätte stardimaterjalid (numbri ja ajavõtu kiibi), kilekatte, mille saab starti minekuks selga tõmmata, ning natuke reklaammaterjali ja nänni. Mess on väike, kuid iga kord on olnud paar kohta kus on võimalik leida üht-teist jooksuvarustust soodsamalt.

Laupäeva pealelõunal toimub sama maja viimasel korrusel pasta-pidu. Maksumus umbes 18 EUR Vaade linnale maksab ka midagi. Kui soovitakse säästlikumat varianti, siis maratoni messikeskuse vastas asuvast kaubanduskeskuse teise korruse söögikohast sai kätte keskmise suurusega pasta 5 euro eest. Tõelise itaalia restorani pastatoitude hinnad jäid samuti 8-12 euro vahele. Ehk valik on jooksja otsustada.

Riietumine stardis ja peale jooksu.
Riietevahetuse ja pakihoiu võimalus on umbes 500 m stardist, telgis. Iseenesest on võimalus olemas, kuid mugavam on vaadata hotell stardi ligidal ning teha väike sörk starti ja hiljem tagasi hotelli.

Stardikoridor
Start koosneb kahest kõrvuti reast, mis pärast silla ületamist lähevad üheks kitsaks rajaks kokku. See tähendab, et kui startida eliitgrupis või alla 3 h jooksjategrupist (st esimesest stardigrupist), siis saab normaalselt jooksma hakata. Tagantpoolt tulles läheb kitsaks ning jooksjaterivi hargnemine võtab 5 km aega. Samas võimalusi väga mööda joosta alguses ei ole kuna rada on kitsas.

Rotterdami registreerimisreeglite kohaselt pannakse alla 3.00 jooksjad stardigruppidesse (sisuliselt kahel rajal kaks esimest stardigruppi) joostud tulemuse järgi ning ülejäänud valivad ise endale sobiva stardigrupi. Olenemata seni joostud tulemusest. Seetõttu ebaühtlus jooksjate kiiruses maratoni alguses annab esimestel kilomeetritel tunda.

Stardikoridori minekuks on vaja varuda aega. On soovitatav selgeks teha kummal pool asub stardikoridor. Liikumine ühelt poolt teisele on vaevaline ja võtab aega. Teisele poole pääseb kas tee alt tunneli kaudu või tagant ümber viimase stardikoridori. Peab arvestama, et stardikoridori ümbrus on kitsas, mistõttu pealtvaatajate ja jooksjate summas on küllaltki raske liikuda. Soovitatav on stardikoridori minna vähemalt 0,5 h enne starti.

Start on eesti aja järgi (tavaliselt toimub sel nädalal ka kella keeramine) keskpäeval ehk 11.30.

Rada
Start ja finiš on samas kohas. Kohe peale starti on esimene sillatõus, mille järgselt suundub rada vasakule ja kõrvuti asunud startijad suunatakse ühele rajale. Rotterdami rada on pea kogu jooksu vältel hästi kitsas (valdavalt umbes pooleteise kuni kahe autoraja laiune), mistõttu võite kujutada ette kui 9000 jooksjat mööda seda kitsast koridori kulgeb. Oma tempot saab hakata hoidma sisuliselt alates 5 kilomeetrist ja vabamalt ühtlaselt joosta alates 10 kilomeetrist.

Rada koosneb kahest ringist, millest esimene ühel pool silda (ca 25 km) ja teine pool teisel pool silda. See tähendab, et silda ületatakse, kaks korda. Peale teistkordset silla ületamist tuleb joosta veel läbi ka tunnelist, mis on minu arvates raja raskeim koht. Kui see hästi õnnestub, siis peale 30 km kulgeb rada ca 5 km laugelt allamäge ja siis taas tagasi kergelt tõustes tagasi.
Rasked oli distantsi kilomeerid 38-40. Seal on rada kaldu mistõttu väsimusega joostes on tunda kuidas kaldus rajal jooks hakkab jalgadele. Lõpp on lauge ning lõpukilomeetrid on hästi tähistatud.

Söök -Jook
Joogipunktides pakutakse juua järjekorras kõigepealt vesi ja siis spordijook. Arvestades, et Rotterdamis pakutud spordijook oli päris kange võiks jooksjale sobivam olla teistpidi. Teistmoodi oli korraldajate patenteeritud joogisüsteem (Smart drinking). See tähendab, et joogitopsi katteks on pandud švamm, millele oli sisse lõigatud kaks sälku, millest saab jooksu ajal vaikselt juua. Kate võimaldas joogi topsiga kaasa võtta ja väikeste lonksudega jooksu ajal edasi juua. Samas on topsid vaid pooltäis ehk soovitus on krabada janu korral mitu topsi. Energiajoogil sarnast katet ei ole.
Rajal peale joogi muud ei pakuta. Lõpetades saab ampsata banaani ja juua vett, spordijooki ning teed. Sellega ka kogu lõputoitlustus piirdub.
Oma joogi rajale saatmise võimalus väidetavalt on olemas, kuid ma ei ole leidnud seda jookide jätmise kohta üles. Võimalik, et see võimalus on vaid eliidile.

Joogipunktid peale igat 5 km ajavõtupunkti. Mõned on vahetus läheduses, mõned kaugemal. Ühest reeglit ei ole. Geeli tarbimisel tuleb jälgida silte ehk sildid lähenevast joogipunktist on 200 m enne joogipunkti.

Majutus
Soovitan Best Western Rotterdam. 4 tärni ja umbes 700 m stardist ning ca 1 km rongijaamast. Hommikusöök, mis ei ole väga rikkalik, kuid ajab asja ära, on hinna sees.

Kokkuvõtteks
Minu arvates puhas askeetlik jooksuüritus ehk kus on kõik maratoni jooksuks vajalik olemas, kuid tegu ei ole suure ja uhke maratoniga. Mõningatest korralduslikest miinustest hoolimata on Rotterdami rada jooksmiseks hea.

Kel huvi lugeda kuidas Kaidol jooks läks võib seda teha tema blogist aadressil jooksusober.blogspot.com/2012/04/rotterdami-maraton-2012.html

Fotod: www.abnamromarathonrotterdam.com

Viimased uudised