Jooksmine 17.09.2017
Janek Oblikas

Soome maratonimeistriks tuli 42-aastane 3 lapse ema

Eile Jyvaskyläs toimunud maratoni Soome meistrivõistlused lõppesid üllatuslikult – meistritiitli pälvis 42-aastane kolme lapse ema Paula Tukiainen.  Kuldmedali tõi Tukiaisele tulemus 2.52.19.  Teiseks tulnud Jannica Granbacka lõpetas minuti hiljem (2.53.21).  Kolmaski naine oli kolmest tunnist kiirem, Sari Juuti ajaks märgiti finišiprotokolli 2.57.33.

42-aastase jooksja meistritiitel on pigem erand kui reegel, kuid näitab, et 42,2km on distants, kus veteransportlasedki korralikke tulemusi võivad näidata.  Tukiainen valiti 2015.a. ka Soome aasta parimaks naisseeniorsportlaseks.

Jyväskyläs oli oma comebacki maratonis tegemas ka 19-aastane jooksutalent Alisa Vainio, kes kaks aastat tagasi jooksis oma esimese maratoni ajaga 2.33.24, kuid ei pääsenud vanuse tõttu tiitlivõistlustele.  Vainio, kes oli eile liikumas 2.46 graafikus, oli säärekrampidest tingituna sunnitud kolmekümnendal kilomeetril katkestama.

Meestest tuli maratonis Soome meistriks uue isikliku rekordi 2.23.06 püstitanud Jaakko Nieminen.  Teiseks tuli ultrajooksutäht Henri Ansio (2.30.27) ning kolmandaks Miika Takala (2.33.20).

Soome maratoni tase on hetkel võrreldav Eesti omaga ning meistrivõistlused on ses osas heaks mõõdupuuks.  Meistrivõistluste tulemuste põhjal võiks väita, et seis jäi viiki – Eestis võideti naiste maratonitiitel minuti võrra parema tulemusega, kuid meestest oli Soome meister Argo Jõesoost viis minutit kiirem.

Ent osavõtjate rohkusega ei saa uhkust tunda ei siin- ega sealpool Soome lahte.  Naiste arvestuses sai Soome meistrivõistlustel tulemuse kirja vaid 5 jooksjat, mehi lõpetas 13.

Fotod: Paula Tukiaineni FB, Eqtiming.