Jooksmine 28.06.2017

Sporttravel viib Eesti jooksjad maailma suurimale maastikujooksule, Lidingöloppetile

Kui kevadine Tartu Jooksumaraton on Baltikumi suurim maastikujooks, siis maailma suurim maastikujooks toimub septembrikuus Rootsis.  Lidingöloppeti nime kandev jooksuvõistlus sai alguse 1965.a. ning idee sai tõuke kuulsast Vasaloppetist.  Nimelt tahtsid hilisem olümpiavõitja 3000m takistusjooksus Sven Gärderud ning kohaliku jooksuklubi eesotsas seisev Karl Axel Karlberg korraldada tavalisele rahvajooksjale mõeldud jooksuvõistluse, mis oleks võrreldav Vasaloppetiga.  Võistlusdistantsi pikkuseks valiti 30km ning esimesel aastal startis Lidingöloppeti-nimelisel võistlusel 644 jooksjat.

Peatselt leidsid võistluse ka mitmed tippjooksjad ning tasapisi populaarsust kasvatanud Lidingöloppetist sai peatselt enam kui 30 000 osavõtjaga maailma suurim maastikujooks.  Nüüdseks on 30km kõrvale võistlusprogrammi lisandunud ka teised distantsid, nt. 15km pikkune lühidistants. Kuigi Lidingöloppetit peetakse maastikujooksuks, kulgeb suur osa võistlustrassist kergliiklusteedel.

Lidingöloppet on „En Svensk Klassiker“ ehk üks viiest klassikalisest rahvaspordivõistlusest, mille kõigi läbimise korral on osavõtjal õigus saada ka vastav tunnistus ja medal.  Nimetatud võistluste hulka kuuluvad Lidingöloppeti ja Vasaloppeti kõrval Vansbrosimmingeni-nimeline avavee ujumisvõistlus, 300km pikkune Vätternrundani rattasõit ning Engelbrektsloppeti suusamaraton. Svensk Klassiker'i tiitli saamiseks pead läbima neli võistlust ülalnimetatud viiest, kuivõrd suusamaratone on valikus kaks, siis võib Vasaloppeti asemel läbida ka Engelbrektsloppeti.  Sporttraveli klubil on plaanis Eesti harrastussportlastele pakkuda osalemist kõikidel nimetatud võistlustel.

Maailma suurimast maastikujooksust on aastate jooksul osa võtnud ka mitmed Eesti tippjooksjad.  2000.a. lõpetas Toomas Tarm võistluse ajaga 1.44.32 ning tuli üldarvestuses kümnendaks.  Aasta hiljem lõpetas Tarm sama võistluse 14. kohal.  1995.a. läbis Eesti maratonirekordi omanik Pavel Loskutov Lidingöloppeti tulemusega 1.41.29, mis andis talle 13. koha. Kõige kõrgema koha on Lidingöloppetil saanud Aivar Tsarski, kes 1990.a. tuli tulemusega 1.40.38 koguni viiendale kohale.  Aivar on selle võistluse läbinud Eesti jooksjatest kõige kiiremini, 1992.a. sai ta 30km distantsil tulemuseks 1.40.32, mis andis sel aastal kuuenda koha.  1991.a. oli lisaks Tsarskile stardis ka Rein Valdmaa, kes pääses esitosinasse (1.43.17).

Ent võistlusprotokollidest leiab ka Jooksupartneri klubi vedavate Margus Pirksaare ja Einar Kaigase, Sparta spordiseltsi treenerite Ahto Tatteri ja Maile Magnussoni, FB Jooksmise treeneri Kaupo Tiisläri, jt. endiste tippjooksjate nimed.  Nii mõnigi eelnimetatud jooksjatest on stardis tänavugi.

Analoogiliselt Viljandi järve jooksuga jäädvustatakse ka Lidingöloppeti võitjad.

Lidingöloppet toimub Stockholmi äärelinnas paiknevas Lindingös ning toimub laupäeval, 23. septembril 2017.a.   Sporditurismiga tegelev Sporttravel korraldab sel aastal esmakordselt huvilistele reisi Lidingöloppetile.  Stockholmi sõidetakse reedel 22. septembril Tallinnast väljuva laevaga, laupäevane päev kulub võistlusele ning sama päeva õhtul naastakse laevaga Tallinna.  Paketi maksumus on 179 eurot ning selle sees on nii laevapiletid, osavõtt võistlusest, õhtusöök rootsi lauas kui saun.  Täpse info Lidingöloppeti paketi kohta saad Sporttraveli veebilehelt siit.

Lidingöloppetist saad ettekujutuse alljärgnevast videost.