Jooksmine 17.04.2017

Ükski Ameerikas sündinud jooksja pole 32 aastat võitnud Bostoni maratoni, Eesti jooksjatest kiireim Pärtel Piirimäe

Esimene Bostoni maraton leidis aset juba 1897.a. innustatuna aasta varem toimunud olümpiamaratonist.  Tänavune maraton oli seega juba järjekorras 121. ning tegemist on erilise auraga võistlusega.  Erinevalt teistest suurtest linnamaratonist, korraldatakse Bostoni maratoni alati esmaspäeval, Patriot’s Day’l, mis kohalike jaoks on riiklik püha.

Viimase 32 aasta jooksul pole ükski Ameerika mandril sündinud jooksja seda legendaarset võistlust võitnud.  2014.a. võitis Bostoni maratoni küll kuulus Meb ehk Ameerika kodakondsusega Meb Keflezighi, kuid tema sünnikohaks on Eritrea, kust eksporditud mitmeid teisigi pikamaajooksjaid.

Tänavu oli ameeriklaste jaoks võit juba käega katsuda – mulluste olümpiamängude pronks Galen Rupp jooksis veel 5-6 km enne finišit liidriga kõrvuti, kuid seejärel läks Geoffrey Kirui Keeniast oma teed ning võitis tulemusega 2.09.37.

Galen Rupp jõudis finišisse vaid 19 sekundit hiljem (2.09.58).

Ka naiste arvestuses oli Ameerika jooksja võit lähedal.  Kolmandana lõpetanud Jordan Hasay (USA) jooksis oma maratonidebüüdil ülikõva aja lõpetades tulemusega 2.23.00, kuid ei saanud selgi korral vastu Keenia jooksjatele.  Varem Londoni, New Yorgi ja Los Angelese maratoni võitnud Edna Kiplagat pälvis võidu tulemusega 2.21.52.

Nii Kiplagat kui Kirui said võidupreemiaks $100 000, teise koha võitjad teenisid $75 000 ning kolmandana lõpetanud $40 000.

Eesti jooksjatest oli kiireim 828. kohal lõpetanud Pärtel Piirimäe (2.53.59).

Kolmest tunnist kiiremini jooksis ka Toomas Tarm (fotol), kelle ajaks märgiti 2.55.00.  Tarmi sõnutsi eelnes maratonipäevale korralik kuumalaine, päev varem oli sooja veel 30 kraadi, võistluspäevaks temperatuur küll langes, kuid ilm jäi maratoni jaoks siiski palavaks.

„Kuna ilm oli kaasaelamiseks super, siis rahvast oli raja ääres tohutult,“ lisas Tarm.  „Kaasaelamine oli ka häälekam kui Euroopa maratonidel.“

„Rada on Bostonis suhteliselt raske pikkade laugete tõusude-laskumistega,“ kommenteeris Tarm võistlustrassi.