Uudised 13.02.2018
Autor
Janek Oblikas

Väikesaarte jooksuvõistluste buum

Uudise pilt

Lisaks kõrgetele alkoholiaktsiisidele on Eestil veel midagi, mida Lätil ei ole.  Peipsi järv, loomulikult, kus enesest lugupidavad Läti harrastuskalurid vähemalt korra aastas vobla järgi käivad. Ja muidugi ka siinsed (väike)saared – Kihnu, Ruhnu, Muhu, Hiiumaa, Saaremaa.

Jooksuvõistluse korraldamine siinsetel saartel on parim näide (sise)turismist.  Saaremaa Kolme Päeva jooksu ajal on sealsed majutusasutused triiki täis ja vaba voodit kergesti ei leia.  Ent viimastel aastatel on teisedki Eesti saared avastanud jooksuvõistluse positiivse külgetõmbejõu.

Otsa tegi lahti Hiiumaa maraton 2011.aastal, 2015.a. korraldati esimene Kihnu Männäkäbä maraton ning samal aastal toimus ka esimene Prangli jooks.  Ent tänavu toimub esimene jooksuvõistlus Ruhnus – Liise jooks.

2. juunil toimuval Liise jooksul Ruhnus on kavas poolmaraton ning 10,9 km pikkune lühem distants, lisaks lastejooksud.  Tegemist on jooksuvõistlusega, mis on pühendatud kahele juubilarile – 100 aastaseks saavale Eesti Vabariigile ning mõnevõrra nooremale Liise talule. 

Kuivõrd Ruhnu asub täiesti Eestimaa servas, küsisime Liise jooksu korraldajatelt järgi, kuhu ja kuidas üldse võistlusele tulla.

„Ruhnu saar asub keset Liivi lahte ning suviti pääseb saarele praamiga Pärnust (3 tundi), Munalaiust (2 tundi) ning Roomassaarest (2 tundi),“ vastas Marathon100 küsimusele Martha Liise Kapsta, võistluse korraldaja.  „Et tulla poolmaratonile, oleme teinud täisbroneeringu praamile, mis lahkub Pärnu sadamast 1. juunil (reede). Tagasi saab 3. juunil, pühapäeval. Loomulikult saab saarele tulla juba varem ning lahkuda hiljem kas siis vastavalt muudele praamiaegadele või hoopis oma kaatri/jahiga.“

Marathon100 kartused, kas poolmaraton sellisele väikesele saarele nagu Ruhnu üldse ära mahub, rahustasid võistluse korraldajad maha.  „Et Ruhnul poolmaratoni korraldada tuleb lihtsalt olla natuke loominguline,“ märkis Martha Liise.  „Metsavaheteid ja põlluääri meil jätkub. Ilmselt osa 21,1 ja 10,9 km distantsidest küll kattub, kuid raja saame kindlasti kokku.“

Korraldajate soovitus jooksuhuvilistele oli igatahes üks – kiirustage! „Transpordivõimalused seavad osalejate arvule kindlasti piiranguid,“ lisas Kapsta. „Praam mahutab 60 reisijat. Oleme arvestanud, et mingi osa jooksjatest tuleb saarele varasemate praamidega ning lahkub hiljem, ja osa oma meresõidukitega, kuid tegemist on kindlasti eksklusiivsema üritusega, kuhu jätkub ruumi vaid kiirematel.“

Kas tegemist on ühekordse ettevõtmisega või püsiva nähtusega Eesti jooksukalendris, seda näitab tänavune võistlus ja jooksjate tagasiside.  Marathon100 jooksukalendrist leiad Liise jooksu siit.

2018.a. toimuvad Eesti saartel veel järgmised jooksuvõistlused (nimel klikkides näed võistluse infot Marathon100 kalendris): 

Prangli jooks, 5. mail

Kuressaare linnajooks, 5. mail

Hiiumaa maraton, 2. juunil,

Kõrgessaare jaanijooks, 22. juunil

Saaremaa Suurjooks Karujärvel, 14. juulil

Muhu Jooks, augusti keskel (kuupäev kinnitamata)

Ultima Thule maraton, 15. septembril

Orissaare sügisjooks, septembri lõpus-oktoobri alguses (kuupäev kinnitamata)

Saaremaa Kolme Päeva jooks, 19.-21. oktoobril

Foto: Liise jooksu korraldajad

Viimased uudised

Janek Oblikas
janek@marathon100.com
+372 51 088 30