Jooksmine 22.09.2019

Sillamäe Ultra võideti läbi aegade parima Eestis joostud 24 tunni jooksu tulemusega

Eile keskpäeval anti start teisele Sillamäe Ultra jooksuvõistlusele, kus oli kavas nii 24 tunni kui 12 tunni jooks.  Kuigi stardis oli ka tugevaid Eesti jooksjaid oli võistluse favoriidiks 47 aastane lätlane Janis Actins (all fotol).  Actinsi kuue aasta tagune isiklik rekord 24 tunni jooksus on 243,991 kilomeetrit, 2015.a. MM-võistlustel jäi mehe tulemuseks 238,101.  Ükski Eesti jooksja pole ööpäeva jooksul sama palju kilomeetreid läbinud.

Favoriidikoorem ei osutunud lätlasele liiga raskeks. Vaatamata sellele, et järgmised võistlejad kaotasid enam kui 50 kilomeetriga, ei teinud Actins endale hinnaalandust ning võitis võistluse esmaklassilise tulemusega 237,142 km. Tegemist on läbi aegade parima Eestis joostud 24 tunni jooksu tulemusega.

Eesti jooksjatest oli parim teise koha saanud Hannes Veide, kelle tulemuseks märgiti protokolli 182,090 km.

Parim naine oli oma esimesel 24 tunni jooksul startinud Marjaliisa Umb.  Marjaliisa on viis korda tunnistatud Eesti parima naispurjetajaks ning võitis tänavu avamerepurjetamises klassis ORC C maailmameistri tiitli.  Viimastel aastatel edukalt siinsetel jooksuvõistlustel osalenud Marjaliisa Umb läbis ööpäeva jooksul Sillamäel 178,823 km.  Mullu Siiri Pildi poolt samal võistlusel püstitatud Eesti rekordist (184,3) jäi Marjaliisa vaid mõne kilomeetri kaugusele.  Ent vaatamata sellele on tegemist Eesti läbi aegade kolmanda 24 tunni jooksu tulemusega naiste arvestuses.

Ka neljanda koha sai naisjooksja, Ulvi Lond, kes püstitas tulemusega 175,484 finišeerides uue isikliku rekordi 24 tunni jooksus.  Senine rekord paranes enam kui 13 kilomeetri võrra.

Meestest sai kolmanda koha Jüri Siht (166,765 km) ning naistest Milka Rajala (Soome).  Eesti naisjooksjatest oli paremuselt kolmas Evelin Pellenen (146,0 km).

Sama võistluse kavas olnud 12 tunni jooksu võitis Margus Luhtoja.  Luhtoja asus starti eesmärgiga joosta uus Eesti tipptulemus ning distantsi esimene pool lõi selleks head eeldused.  Esimene 42 km jäi selja taha ajaga 3:14. 84 km vaheajaks (ehk natuke vähem kui 2 klassikalist maratonidistantsi) tuli 7:02. Ent viimane kolmandik võttis planeeritust rohkem aega ning uus rekord jäi täna kahjuks sündimata.  Marguse lõpptulemuseks 134,0 km.  31.12.2017 läbis ta Viimase Öö Unistuse raames 12 tunniga 139,2 km, mis on ka selle distantsi Eesti tippmark.

Naistest oli 12 tunni arvestuses parim Marjaliisa Umb (112 km), kellele järgnes Siiri Pilt (110 km).  Meestest sai Luhtoja ja Actinsi järel 12 tunni jooksus kolmanda koha Harri Altroff (110 km).

Sillamäe Ultra on küll väikese osavõtjate arvuga jooksuvõistlus, kuid siinsel ultramaastikul kahtlemata oluline sündmus.  Võistluse korraldaja Aet Kiisla hankis sellele ka IAU pronksmärgise, samuti ehitati veel enne võistlust ümber Sillamäe terviserada, et see oleks täpselt 2 kilomeetri pikkune ja kergendaks võistluse läbiviimist.

Sillamäe Ultra tulemusi näed Marathon100 andmebaasist siit.

Värsket Eesti 24 tunni jooksu kõigi aegade edetabelit näed siit.

Fotod: Rene Kundla, Aet Kiisla, Facebook