Jooksmine 08.11.2021

Ameerika tippmaratoonari erakordne väljakutse

Shalane Flanagan võitis 2008.a. olümpiamängudel 10 000 m jooksus hõbeda ning üheksa aastat hiljem triumfeeris maailma suurimal, New Yorgi maratonil. Ent sellel sügisel võttis tippmaratoonar ette väljakutse, mis on erakordne. Nimelt kavatses Flanagan osa võtta kõikidest sügisel toimuvatest Marathon Majors maratonidest ehk läbida 42,2 km pikkuse võistlusmaa kuus korda 42 päeva jooksul.

Tavaliselt teistel aegadel toimuvad maailma suurmaratonid olid sel sügisel kuhjunud pooleteisele kuule: 26. septembril joosti Berliinis ning pühapäeval, 7. novembril New Yorgis. Nende kahe suurjooksu vahele jäid Londoni, Chicago, Bostoni ja Tokio maraton. Viimane jäeti küll korraldajate otsusel ära ning toimus vaid virtuaaljooksu formaadis, mistõttu ka Flanagan pidi antud võistluse läbima samamoodi.

Loomulikult, harrastussportlased läbivad maratone ka järjestikustel päevadel, kuid tippjooksjad võtavad nii pika maa ette tavaliselt vaid 1-2 korda aastas. 42,2 km pikkusest võistlusmaast taastumine võtab aega, mistõttu sellise distantsi läbimine vaid mõne päeva pikkuse vahe järel on organismile oluliselt koormavam.

Flanagan alustas oma väljakutset septembri lõpus Berliinis suurepärase ajaga 2.38.32, millest näiteks käesoleval aastal pole kiirem olnud ükski Eesti naisjooksja. 3. oktoobril ehk nädal hiljem startis 40aastane jooksja Londonis, kus tema tulemuseks oli kolm minutit kiirem aeg, 2.35.04.

10. oktoobril ootas ees Chicago maraton (2.46.39) ning juba järgmisel päeval, 11. oktoobril sama pikk distants Bostonis (2.40.34). Seejärel seisis ees Tokio virtuaalmaraton (2.35.14). 7. novembril sai Flanagani erakordne väljakutse suurepärase lõpu, New Yorgi maratonil sai ta tulemusega 2.33.34 üldarvestuse kõrge, üheteistkümnenda koha.