Jooksmine 02.05.2024
Autor
Daisi Rist

Eesmärgiks Tallinna maraton: teekond maratonini on õige käänuline

Uudise pilt

Viimane kuu on möödunud üllatavalt kiirelt ning justkui alles kirjutasin, kuidas ootusärevalt aprilli marsin ning särasilmselt treeningplaani järgi treenima saan hakata. Nii läkski, aga paraku sain niiviisi toimetada ainult 16 päeva. Etteruttavalt ütlen kohe, et väga põnev on treeningkava järgi treenida ja oodata igat eesolevat treeningut. Aga liigume algusesse.

Märtsi viimasel nädal sain kätte oma esimese treeningkava, kus seisid viie nädala treeningud. Teadsin täpselt, millal on raskemad ja millal kergemad nädalad. Kõik treeningkavas olevad treeningud tundusid teostatavad ning midagi keerulist ega üle jõu käivat ei olnud. Valdalt olid jooksutreeningud 45-60 minutit ning nädalavahetustel mõnevõrra pikemad, ⁓75 minutit. Kavasse kuulusid nii ühtlases pulsivahemikus jooksud, kergemad jooksud kui mõned üksikud lõigutrennid. Ehk ei midagi ennast lõhkuvat, vaid selline mõnus sissejuhatav algus. Samuti jäid minu treeningkavasse jooksuharjutuste trennid, mida Tartus olles teen ultrajooksja Hannes Veide poolt läbiviidavas „Karmid sussid“ ühistrennis. Me jookseme seal alguses Toomemäel 20-30 minutit soojaks ja seejärel teeme 60 minutit erinevaid harjutusi. Iga nädala lõpus saadan treenerile olulisematest andmetest andmefaili ning vajaduse tekkimisel võtan temaga jooksvalt ühendust.

Niisiis jälgisin tublilt etteantud kava kuni ühel hetkel tundsin, et maandumine jalgadele on muutunud valulikumaks ning jooksuga alustamise faas on järjest vaevalikum. Mõistagi ei arvanud ma kordagi, et see võiks olla midagi tõsist, vaid pigem vähene lihashooldus, kuna otsest valupunkti too hetk jalal ei tundnud. Minu kesist seisundit märkas ühes kolmapäevases ühistrennis Hannes, kelle hinnangul viitas valupiirkond luuümbrisepõletikule (pidavat olema suhteliselt tavapärane vigastus alustavatel jooksjatel). Järgmisel päeval otsustasime koos treeneriga E. Kaigasega, et võtame mõneks ajaks jooksukoormuse maha ning asendame jooksu rattaga ja jälgime rohkem enesetunnet. Samuti jagas ta mulle häid nõuandeid, kuidas edasi toimetada. Mis ma siis täpsemalt tegin? Külma/kuuma dušši jala valulikule piirkonnale, külmakoti hoidmist, põletikuvastaste kreemide määrimist (diclac, olfen, tiigrisalv) ja ööseks jalale olfreni plaastri asetamist. Lisaks masseerisin ja rullisin valu teinud piirkonda.

Päev-päevalt muutus valupiirkond „lühemaks“ ning pärast 11-päevast pausi tegin uuesti esimesed jooksusammud, kus jala allosasse lõi nii mõnedki korrad hetkeline õrn närvivalu sisse. Seejuures pidevat teravat valu ei olnud kordagi, mis oli juba suur edasiminek, kuna vahepeal andis jalg tunda isegi kõndides. Viimasel nädalal on kõik muutunud palju paremaks ja olen saanud juba rahulikke jookse täiesti valuvabalt teha. Eks aeg näitab kas ja kui palju hakkab see minu edasisi treeninguid mõjutama.

Tagantjärgi võiksin enda põhjal öelda, et kasulik oleks enne projekti kandideerimist (eriti maratonidistantsile) harrastada jooksmist järjepidevalt rohkem kui 1‑2 korda nädalas, et tagada endale piisav jooksualane põhi vigastuste vältimiseks. Minu jooksupõhi on lihtsalt sedavõrd nõrk - jooksutrennid tulid minu enda kavasse alles eelmise aasta suve alguses ning kokku jooksin 2023. aastal ligikaudu 93 tundi ja 800 km. Enne seda jooksin/matkasin valdavalt ainult talvisel perioodil ning sedagi paar korda kuus. Seevastu on mul jalgrattaspordiga tegelemise aastatest alles veel natuke vastupidavust ja tahtejõudu, mille pealt on mu senised üllatuslikud jooksuajad tulnud.

Aga midagi positiivset ka! Kuu lõpus osalesin Mapri Ehitus x Vägilase jooksu Kiviõli etapil. Vägilase jooks on takistuskross, kus joostakse muutliku pinnasega rajal ning läbitakse u 30 üldfüüsilist takistust. Takistuse mitteläbimisel tuleb teha 20 kosmonauti või muud etteantud harjutust. Minu jaoks oli tegemist kolmanda vägilase jooksu võistlusega ning seekordne rada üllatas rohkete tõusudega. Minu meelest on see hea võistlus, kus panna proovile enda üldfüüsiline vorm ja jooksukiirus. Seekord jäi mul ületamata kaks takistust, seega jõusaalitrennid on end ära tasunud ning CrossTrainingus harjutatud kosmonaudid lihtsustasid takistuste ebaõnnestumise valu.

Veidi rohkem infot minu igapäevaste treeningute kohta leiad Instagrami ja Strava lehtedelt.

Kohtumiseni jooksuradadel!

Daisi

Viimased uudised