Jooksmine 19.07.2023

Heino Lipu staadionil Jõhvis joosti 106ringiline maraton

Virumaa staadionimaraton on Eesti mõistes ainulaadne jooksuüritus pakkudes võimalust läbida 42,2 km pikkune maratonidistants nullmeetrise tõusuga kergejõustikustaadionil. Täiesti lauge ja tõusudeta jooksurada annab võimaluse hoida ühtlast tempot kogu distantsi vältel, samuti puudub rajal igasugune eksimisvõimalus ning rada on väga täpselt mõõdetud ehk 400 meetri pikkune. Harrastussportlaste hirmud, et pea hakkab nii pika tiirutamise peale ringi käima, ei ole samuti põhjendatud, sest ühelgi jooksjal pole seni veel pea otsast tulnud.

Jooksuõhtu algas Jõhvis kell 17.00, mil start anti õhtusele poolmaratonile-maratonile, täpselt keskööl anti öise maratoni-poolmaratoni start ehk hea vastupidavuse korral oli osavõtjatel võimalik läbida ka kaks võistlusmaad järjest. Tegelikult oli kavas veel kolmaski distants, klassikaline 10 000 meetri jooks.

Õhtuse poolmaratoni võitis triatleet Oleg Kozlov (fotol) tulemusega 1.21.33. Tegemist on ka Jõhvi staadioni rajarekordiga, sest ükski Eesti sportlane pole varem Heino Lipu staadionil 21,1 kilomeetrit nii kiiresti jooksnud. Teise koha pälvis Randy Orel (1.45.51) ning kolmanda kiireim naine, Piret Reinik (all fotol), kelle võiduajaks fikseeriti 1.49.42.

Naistest järgnesid Reinikule Angela Rätsep (1.52.33) ja Jevgenija Saar (1.56.25). Meestest sai kolmanda koha Ülo Tuur.

Õhtusest maratonist kujunes väga macho jooks, nimelt asusid selle starti vaid mehed. Kõik üheksa startinut ka lõpetasid, kiireim oli Peeter Oranen (fotol) tulemusega 3.22.50.

Napilt minuti sisse mahtusid teise koha pälvinud German Terehhov (3.31.32) ning kolmanda koha teeninud Olev Vahemaa (3.32.31). Kas mehed leppisid enne starti kokku, et panevad tulemuse kokku täpselt samadest numbritest või mitte, ei olnud uudise kirjutamise hetkeks veel selgunud.

Mõnevõrra ootamatult kujunes kahest maratonist kiiremaks kesköine versioon, kus võitja põrkus tagasi kolme tunni piirilt otsekui lutsukivi. Eero Heinmetsal (fotol) jäi sellest nimelt täpselt 32 sekundit puudu, tulemuseks seega 3.00.32.

Allan Jaakson jõudis täpselt samasse kohta ehk finišisse ligi kaks minutit hiljem tulemusega 3.02.15. Kolmanda koha pälvis Martin Sagaja (3.18.13).

Öösel jooksnud naisterahvastest oli kiireim Natalja Klimentjeva (fotol) tulemusega 4.29.13. Teise koha sai Helle Persitski (4.49.00) ning kolmanda Jane Vain (4.54.48).

Mõlemad maratonid ehk kokku 84,4 kilomeetrit läbisid Jõhvis kolm võistlejat: German Terehhov, Ergo Meier ja Mart Maasikrand.

Öise poolmaratoni võitja võttis eesmärgiks õhtutundidel püstitatud rajarekordi purustamise, kuid jäi sellest napilt vajaka. Rait Mänd võitis tulemusega 1.21.59 jäädes Kozlovi tulemusest 26 sekundi kaugusele. Teise koha sai Toomas Puust ja kolmanda Janno Loomus. Naistest oli kiireim Sille Kaljurand.

Võistlusprogrammi lühidistantsiks oli sel korral 10 000 meetrit, meestest moodustasid esikolmiku Aleksei Markov (35.47), Alari Lumberg (36.39) ja Madis Pärn (37.43), naistest moodustus samuti esikolmik ja sinna mahtusid Kaja Jõemets (52.41), Tiina Säälik (56.04) ja Kadi Rebban (1.24.04).

Virumaa staadionimaratoni tulemusi vaata Marathon100 veebist SIIT:

Õhtumaraton

Õhtupoolmaraton

10 km

Öömaraton

Ööpoolmaraton

Võistluse ajavõtuteenus: Nelson Timing. Fotod: Aet Kiisla, Gurmeejooksud, Facebook.

Kui sa olid ka ise rajal, anna ka omapoolne hinnang võistluse korralduse kohta. Tagasisidet saad anda kuni pühapäevani 23. juulini.