Hiina maratonibuumi soovimatu tagajärg – jooksjate äkksurmad
Maratoni- ja jooksubuum on viimastel aastatel Hiinassegi jõudnud – maailma suurimas riigis on jooksmine järjest trendikamaks muutumas. Nii on ka Hiinas korraldatud maratonide arv väga kiiresti kasvanud. Kui 2014.a. toimus ca 1,3 miljardi elanikuga Hiinas 51 ametlikku jooksumaratoni, siis aasta hiljem oli Hiina Kergejõustikuliidu poolt registreeritud maratonide arv juba 134. Kasv on jätkunud 2016.a., mil sealmail on toimunud juba 238 täispika maratonidistantsiga jooksuvõistlust.
Maratoni läbimine on muutunud trendikaks – sotsiaalmeedias fotode jagamisest on saanud omaette eesmärk, milleni soovitakse jõuda ilma korrapärase treeningu ja ettevalmistuseta. Seetõttu on jooksubuumi soovimatuks tulemuseks ka võistlemisega kaasnenud surmajuhtumid. Sealse meedia teatel on tänavu selliseid juhtumeid Hiina jooksuvõistlustel olnud juba 4, eelmisel kahel aastal kokku koguni 10.
Viimased kaks surmajuhtumit leidsid aset 10. detsembril toimunud Xiameni rahvusvahelisel poolmaratonil. Üks jooksja kaotas teadvuse finišis, teise süda seiskus 4,5km enne lõpujoont. Mõlemat jooksjat üritati meditsiinipersonali poolt elustada, kuid kahjuks ilma tulemusteta.
Hilisem uurimine selgitas, et üks neist kahest jooksjast osales võistlusel teise jooksja nime all. Selline võistlusreeglite rikkumine on Hiinas sagenenud, kuna mitmetel võistlustel jagatakse osavõtunumbrid loosiga, mistõttu osalema ei pääse kõik soovijad. Osavõtunumbreid müüakse mustal turul, väidetavalt on olnud ka juhtumeid, kus jooksja soovib diplomit võistluse eduka läbimise kohta, kuid ei soovi selle nimel pingutada ja võistlusel osaleda. Sellisel juhul on päästvaks õlekõrreks nn. asendusjooksja.
Reeglite rikkumiselt tabatud jooksjad on küll saanud nimetatud võistlusel osalemise eluaegse keelu, kuid selliste juhtumite esinemist tulevikus ei ole ka diskvalifitseerimistega võimalik välistada.