Jooksmine 03.11.2019

Maratonidebütant võitis New Yorgi maratoni

New Yorgi maraton on maailma suurim, millest võtab iga-aastaselt osa enam kui 50 000 jooksjat.  See on ka üks kuuest suurmaratonist, mis moodustavad Marathon Majors sarja, mistõttu võit New Yorgis on oluline ka tippjooksjatele.  Ent tänavu võitis New Yorgis jooksja, kelle jaoks see oli esimeseks maratoniks – selline harukordne juhus leidis viimati aset 1994.a. ehk 25 aastat tagasi.

Pühapäevase New Yorgi maratoni kiireim naine oli Joyciline Jepkosgei Keeniast rajarekordilähedase tulemusega 2:22:38.  Jepkosgeile pidi alla vanduma ka neljakordne New Yorgi maratoni võitja Mary Keitany (Keenia).  Keitany sai tulemusega 2:23:32 teise koha.  Kolmanda koha sai viis nädalat tagasi Dohas toimunud kergejõustiku MM-võistlustel maratonis startinud, kuid katkestanud Etioopia jooksja Ruti Aga (2:25:51).

25-aastane Jepkosgei on viimase paari-kolme aasta jooksul väga kiiresti maailma tippu tõusnud.  Oma esimese poolmaratonistardi tegi Jepkosgei alles 2017.a.  Mõni kuu peale poolmaratoni debüüti püstitas keenialanna selle distantsi uue maailmarekordi 64:51.  Prahas toimunud võistlusel langes koguni neli maailmarekordit – lisaks poolmaratonile sündisid uued tipptulemused ka 10 km, 15 km ja 20 km distantsil. New Yorgi maraton oli Jepkosgei esimene maraton.

Meeste arvestuses läks võit samuti Keeniasse.   Geoffrey Kamworor, septembris uue poolmaratoni maailmarekordi püstitanud keenialane võitis tulemusega 2:08:13.  Kamworor võitis New Yorgis ka kaks aastat tagasi, 2017.a.  Kamworor on ka maratoni maailmarekordiomaniku Eliud Kipchoge treeningrühmas.

Teise koha sai New Yorgis Albert Korir (samuti Keenia, 2:08:36) ning kolmanda Girma Bekele Gebre Etioopiast (2:08:38).