Jooksmine 27.08.2021

Neljapäeval toimus esimene Kasari kahe silla jooks

Kahe silla jooksu nime kuuldes tuleb meile koheselt silme ette tuntud Pärnu jooksuvõistlus, täpselt nagu ööjooksu nimi seostub Rakveres toimuva ettevõtmisega. Ent Eestis on sildu palju ning neid asulaid, kus kaks silda, on samuti mitmeid. Neljapäeval toimus Läänemaal esimene Kasari kahe silla jooks, millel pikkust umbes 1600 meetri jagu. Toome siinkohal ära võistluse peakorraldaja, Jaanus Getreu reportaaži ja tervitame initsiatiivi uue jooksuürituse korraldamisel.

Neljapäeval Lõuna-Läänemaal esimest korda toimunud Kasari kahe silla jooks, mille korraldasid Lääneranna vald ja Lõuna-Läänemaa Jalgpalliklubi, oli pühendatud sealsele koolile. Nimetatud sündmusel on juures nii kurb, kui ka rõõmus noot. On imeline vaadata, kuidas palju sportlasi üle Eesti tulid suve lõpetama ühe toreda jooksuga. Teisalt on jooks ikkagi ka mälestusjooks seal kunagi asunud Kasari koolile. Võistluse avasõnas lausus viimane Kasari kooli direktor Maidu Leever: “Kui kool 150 aastat tagasi asutati oli seal kümme last ja kui kool mõned aastad tagasi suleti, siis oli neid üheksa"

Vahepealsetel aastatel on koolist sirgunud mitmeid Eesti tippjooksjaid ning tugevaid sportlasi erinevatel kergejõustikualadel. Lõuna-Läänemaa kõigi aegade kergejõustiku edetabelis on rohkelt Kasari koolis hariduse omandanud õpilasi.

Jooksurajale jäi nii head asfaltkattega teed, kui vana munakividega kaetud 308 meetri pikkune vana Kasari sild. Start anti vana Kasari silla alguses ja politsei turvamisel joosti uuele sillale, ringiga vanalt sillalt stardi alguspunkti tagasi. Jooksudistantsi pikkuseks oli ligikaudu 1 miil.

Osalejaid oli lisaks Läänemaale ka kaugemalt: Tallinnast, Viljandist, Kiviõlist, Pärnust, loomulikult ka Lõuna-Läänemaa neljast koolist: Lihula, Kõmsi, Virtsu ja Metsküla koolidest.

Kõige nooremate tüdrukute, 7-8aastaste arvestuses võitis esimese Kasari jooksu Johanna Tšekenjuk. temale näitas stopper 8.43. Teiseks tuli Kõmsi Kooli jooksutüdruk Liisbeth Vridolin ajaga 8.56. Kolmanda koha karika pälvis Emily Alpius ajaga 11.06. Tema alustab sügisel Lihulas kooliteed. Veel olid tublid Luisa Reeps ja Cristina Rand.

Sama vanade poiste võistluse vastupidavam oli August Reinmaa. Septembrikuu esimesel päeval Kõmsi kooli mineva poisi ajaks oli 8.08. Ainult kuue sekundiga kaotas Lihulas kooliteed alustav Kaarel Tšekenjuk 8.14-ga. Kolmanda koha sai ajaga 8.49 Karl-Herman Pikk. Tema tuli võistlema meie jooksule Saku vallast. Tublid olid ka Karl Laos, Romet Tšorni, Taavi Laos ja Kregor Murre.

9-10aastaste arvestuses võitis tüdrukute jooksu Caroly Rand. Ainult ühe sekundiga kaotas talle Ketely Alpius. Ajad 10.03 ja 10.04. Trennikaaslased õpivad vastavalt Kõmsi ja Lihula koolides.
Poiste jooksu parim oli Lihula poiss Ardon Alesmaa. Ajaks talle 7.34. Hõbeda teenis Rasmus Agard Pärnust, ajaks 7.54 ja kolmanda koha karika sai Remo Tomingas ajaga 7.56. Tema kooliks on samuti Lihula Gümnaasium. Ka kõik teised teenisid aplausi ja medali: Karl-Markus Kärp, Pärtel Põhako, Henri Mänd, Ruud Laos, Kristjan Kolõtšev.

11-12aastaste tüdrukute võistlusmaa läbis kiiremini Kertu Kärp Lihula Gümnaasiumist. Ajaks talle 7.32. Piirsalu sporditüdruk Sandra Vaher teenis 8.40-ga tubli teise koha. Poiste jooksus läks kaksikvõit sõpradele Lihula koolist. Henry Kurnim sai ajaks 7.06 ja Karl Reinmaa 7.51. Metsküla spordipoiss Kaur Alanurm teenis kolmanda koha ajaga 7.53. Tublid olid ka Sander Mänd ja Raiko Tšorni.

Virtsu kooli sporditüdrukud Kertu Kesküla ja Liis Kaisel jagasid 13-14aastaste kaks esimest kohta. Kertule ajaks 7.44, Liis sai ajaks 8.23. Poiste jooksus said kõik aja alla seitsme minuti. Võitis muidu Tallinnas elav, kuid Kirblas suvitav Uku Mesila. Talle esikoht ajaga 6.24. Sten Viidema Lihula koolist oli 6.42-ga teine ja Karl-Eerik Sarapuu Audrust kolmas. Ajaks 6.58.

15-16aastaste neidude jooksu võitis Eerika Sarapuu. Audru sportlase tulemuseks oli 7.23. Noormeeste hulgas sai Lihula Gümnaasiumi sportlane Timmo Kaasik võiduajaks 6.41.

Naisi tuli starti seitse. Kõige kiiremine läbis võistlusmaa Inga Kree Viljandist. Ajaks talle kuus minutit täpselt. Esikolmikusse mahtusid veel Audru jooksja Piret Bart ja Kirbla esindaja Kati Rooni. Ajad siin 6.56 ja 7.47. Suure kiituse teenisid ära ka  Reelika Bormann, Kairi Kruusaauk, Karmen Kruus, Svetlana Lurihh.

Meeste arvestuse esikoht läks Tallinna. Martin Murre läbis jooksumaa 5.40-ga. Kirbla oma mees Mirko Kruus oli 6.33-ga teine. Kolmanda koha eest võitlesid kõvasti vennad Laur ja Raul Oberschneider. Laur jäi napilt peale. Ajad siin 7.08 ja 7.32