Suusatamine 18.02.2024

Tartu maratoni esikolmik mahtus 1,1 sekundi sisse

50. Tartu maratoni lõpust kujunes taas sekundikümnendike mäng, sest kolmandat kohta lahutas esimesest vaid 1,1 sekundit. Võidu noppis, täpselt nagu mullugi, Henri Roos. Eestlase võiduajaks märgiti protokolli 2.27.41,7. Tegemist on ka uue Tartu maratoni rajarekordiga.

"Oli harukordne, et saime juba kolmandal kilomeetril kolmekesi eest ära. Arvan, et Marko, Lauri ja mina olime täna kolm tugevamat meest ning jõuvahekorrad tehti kiiruse pealt selgeks. Tegime kõik kolmekesi tööd kuni 400 meetrit enne lõppu Marko proovis, kuid ei saanud eest ära. 200 meetrit enne finišit sain aru, et nüüd on minu võimalus," kommenteeris teistkordselt Tartu Maratoni võitnud Henri Roos. "Rada ja olud olid kohati perfektsed. 25 km/h ja kiiremini maratonil tavaliselt ei sõideta," lisas ta rajarekordi püstitamise kohta.

Teise koha pälvinud Marko Kilp jäi võitjast maha vaid 0,8 sekundiga (2.27.42,5) edestades kolmanda koha saanud soomlast Lauri Lepistöt omakorda 0,3 sekundiga (2.27.42,8). Lepistö oligi ainus välismaalane, kes eestlaste vahele esikuuikusse mahtus. Neljanda koha teenis Taavi Kaiv, viienda olümpiavõitja Andrus Veerpalu ning kuuenda Andres Juursalu.

Teise koha saavutanud Marko Kilp hindas kõrgelt Tartu Maratoni traditsiooni: "Minu vanaisa ja isa on mõlemad palju kordi Tartu Maratonil sõitnud ning tegemist on nii minu pere kui suusaspordi jaoks laiemalt väga olulise sündmusega."

Ka naistest noppisid kirkaimad kohad Eesti suusatajad. Teesi Tuul võitis ajaga 2.53.04,3. 0,3 sekundiga jäi temast maha Merilin Jürisaar (2.53.04,6). Kolmanda koha sai Tatjana Mannima 2.53.23).

"Tulin juba starti võidu mõtetega ning julgen öelda, et mul olid ka pundi parimad suusad," kommenteeris naiste liidritest ainsana pidamismäärdega sõitnud Tuul. "Juubelimaratoni võitmine on väga võimas tunne," lisas järgmisena Lahti maailmakarikaetapil startiv eestlanna.

Neljandana lõpetas nimekas Poola suusataja Justyna Kowalczyk-Tekiele. Esikuuikusse mahtusid veel Aveli Uustalu ja Teiloora Ojaste.

50. Tartu Maratoni põhidistantsidest võttis osa 5200 suusatajat 26 erinevast riigist. Virtuaalsõidud kestavad 16. märtsini.

Tartu Maratoni Klassiku hooaeg jätkub 12. mail Tartu Maastikumaratoniga.

Kõiki Tartu maratoni esialgseid tulemusi (tulemused täienevad) vaata Marathon100 veebist siit: