Jooksmine 27.02.2017
Autor
Eliisa Saksing, Arvi Anton

Ühest Vägilase jooksust saab kolm

Uudise pilt

Obstacele course racing (OCR) ehk takistusjooks/takistuskross

Kontseptsioon, kus kestvusspordiala (jooksmise) juures kasutatakse takistusi on üsna tänapäevane nähtus. Esimeseks takistusjooksuks peetakse 1987. a. Suurbritannias toimunud Tough Guy võistlust. Sellest ajast alates on võistluste arv ja osalejaskond kasvanud kiirenevas tempos. Näiteks Ameerika Ühendriikides osales takistuskrossi võistlustel mullu märkimisväärselt rohkem inimesi, kui maratonil-poolmaratonil kokku.  Osalejate arv on vaid kuue aastaga tõusnud ühelt miljonilt 5,6 miljoni inimeseni - takistuskrossi peetakse üheks kõige kiiremini kasvavaks spordialaks terves maailmas.

Mis ootab ees Vägilase jooksul osalejaid?

C.McDougalli raamatus “Kangelasena sündinud” kirjeldab autor, et inimene on loodud olema füüsiliselt väga eripalgeline - ta on loodud jooksma, roomama, oda viskama, puu otsas turnima, maha kükitama, kaevuma. Tänapäevane spetsialiseerumine ühele alale ja sellega ühes ühekülgsele füüsilisele liikumisele on moodsa ühiskonna luksus.

Vägilase jooksu võistlus pakubki just seda füüsilist mitmekesisust, milleks inimese keha loodud on. Takistusjooks sisaldab üle takistuste hüppamist, ronimist, käterippes takistuste läbimist, mööda maad roomamist, vees sumamist või ujumist, mäest üles-alla jooksmist, liikumist erinevatel pinnastel nagu liiv, muda, asfalt. Eeldatavasti Vägilase jooksul osalejad ka treenivad vastavalt, mis tähendab, et mitmekesise liikumise vajalikkus tiksub neil iga päev kuklas ja on tänu sellele osa nende igapäevast. Kui nii, siis on Seiklushunt ühe oma eesmärkidest Vägilase jooksu korraldamisel saavutanud.

Vägilase jooksust saab 2017.a. kolme etapiline sari

2017. a. saab Vägilase jooksust takistusjooksusari, mis koosneb kolmest etapist Narvas, Tartus ja Lähtel.

”Korraldajana on viimased ööd enne võistlust tihti väga vähese unega ning pingeid ja närvikõdi on palju - kas kõik laabub planeeritud moel,“ selgitab võistlussarjaks kasvamist Seiklushundi projektijuht, Arvi Anton. „Kuid igal korral pärast võistlust, vaadates võistlejate rõõmsaid nägusid ja lugedes positiivset tagasisidet, on kogu tehtud vaev unustatud ning mõttes juba uued ideed takistuste ning korralduse arendamisest. Tänavu saigi loodud Vägilase jooksu sari sel väga lihtsal põhjusel, et pakkuda võistlejatele veelgi varieeruvamaid takistusi ja radu, viia võistlused enamate osalejate kodukohta ning luua esimene takistusjooksusari Eestis, kus osalejad saavad võtta mõõtu ka kolme etapi koondarvestuses.”

Vägilase jooksu etapid aastal 2017

Takistused on inspireeritud iga võistluse keskkonnast ja selle eripalgelisusest!

14. mai Narva - rada kulgeb mööda Narva jõe promenaadi ja Joaoru puhkekeskuse läheduses. Takistusjooks otse Venemaa piiri ääres ja kahe uhke linnuse vahel on osalejatele kindlasti tõeliselt erakordne kogemus! Antud etappi aitab korraldada kohalik spordiklubi MOTUS, seega oodata on ka kohalike spordisõprade arvukat osavõttu. Auhinnavihje: esimesel etapil Narvas loositakse kõikide osalejate vahel välja STIHLi mootorsaag!

2.juuli Tartu: võistlusetapp toimub paralleelselt orienteerumise maailmameistrivõistlustega, kus jooksjad võtavad mõõtu Tartu, Viljandi ja Lõuna-Eesti metsades seigeldes. Vägilase jooks on MM2017-ne rahvavõistlus ning toob Emajõe kallastele Vägilase jooksu radadele jooksjate kõrvale ka orienteerujaid. Tartlased saavad tuttavatele jooksuringidele läheneda seekord hoopis teise nurga alt!

6.august Lähte: vana hea traditsiooniline Vägilase jooksu toimumispaik hoiab au sees võistlussarja kõige mudasemat ja metsasemat stiili ning tõusuderohke maastik paneb osalejaid jätma rajale endast kõik. Väljakutsuv ning lõbus punkt Vägilase jooksu sarjale!

Lisaks toimub Lähtel ka Eesti esimene võistkondlik teatevõistlus takistusjooksus. Võistlus tuleb kiire, kuid takistusterohke!

Soodsaim registreerimisvoor Vägilase jooksu Narva etapile kuni 1.märts (k.a).  Registreeri võistlusele SIIN.

Kõik fotod: Aldis Toome.

Viimased uudised