Uudised 08.08.2017
Autor
Janek Oblikas

Helsingi maratoni kevadesse nihkuv toimumisaeg seab Eesti harrastusjooksjad raske valiku ette

Uudise pilt

Helsingi maratoni korraldajad on otsustanud 2018.a. võistluse läbi viia maikuus ning ühendada kevadise Helsinki City Runiga.  Helsinki City Run on Soome suurim jooksuvõistlus, kus poolmaratoni distantsi läbis sel aastal 7697 jooksjat. Helsingi maraton on sealne suurim maraton, mille põhidistantsi läbis 2016.a. 2718 jooksjat. 

Mõlema jooksuvõistluse korraldajana tegutsev Soome Kergejõustikuliit on otsustanud järgmisel aastal nimetatud võistlused ühendada Helsinki City Running Day-nime kandvaks võistluseks.  Maikuisel võistlusel on kavas maraton, poolmaraton ning uute võistlusdistantsidena 5km ning maratoni teatejooks.

Eesti harrastusjooksjad seab võistluse uus kuupäev raske valiku ette.  Nimelt toimub Helsinki City Running Day 2018.a. 19. mail.  Päev hiljem ehk 20. mail leiame kalendrist Riia maratoni, mis siiani eestlaste populaarseimaks välismaiseks jooksuvõistluseks on.  Tänavu võttis Riia maratoni erinevatest distantsidest osa 344 jooksjat, Helsinki City Runil osales 53 jooksjat ning pea samapalju on stardis ka sel nädalavahetusel toimuval Helsinki City Marathonil.

Muutuste eesmärgiks on pakkuda kõikidele osavõtjatele tõelist suurvõistluse fiilingut, kommenteerib uuendusi Soome Kergejõustikuliit oma pressiteates.  „Kõiki sündmuseid ühendavast päevast tuleb tõeline jooksufestival,“ lisab kergejõustikuliidu tegevjuht Jarmo Mäkelä.

Uuenduste taga on ka kulude kokkuhoiu soov.  Maratoni kulustruktuur, võttes arvesse demograafiast tingitud maratonijooksjate arvu vähenemist, teeb maratoni korraldamisest eraldi võistlusena kalli. Mujal maailmas on keskmise suurusega maratonide võistlusprogrammis ka lühemaid jooksudistantse.  Seetõttu pakuvad erineva pikkusega võistlusmaad rohkematele jooksjatele võimaluse kogeda tõelist suursündmust, lisab Mäkelä.

Helsinki City maraton on viimastel aastatel läbi teinud mitmeid muudatusi eesmärgiga muuta võistlus atraktiivsemaks suuremale arvule jooksjatele.  Nii muudeti võistluse rada, võeti kavva lühem 17km pikkune jooksudistants, muutused tegi läbi ka jooksjate teenindus stardialas/Expol.

Ent viimasel neljal aastal on Helsingi maratonil osalevate jooksjate arv siiski jätkuvalt langenud.  Põhjust pole vaja kaugelt otsida – maratonijooksjate arv on ka Soomes tervikuna langenud.

 

Nimetatud otsus seab raske valiku ette Eesti harrastussportlaste kõrval ka Soome jooksjad.  Riia maraton on seni olnud Soome jooksjate üheks kõige populaarsemaks välisvõistluseks.  Keskmise maratoonari valikut ei tee kergemaks ka see, et vaid kaks nädalat hiljem toimub Stockholmi maraton, millel osaleb paar tuhat Soome ning sadakond Eesti jooksjat.

Foto: HCM FB

Viimased uudised

Janek Oblikas
janek@marathon100.com
+372 51 088 30