Uudised 08.02.2018
Autor
Janek Oblikas

Rait Ratasepp plaanib nii pikka võistlust, et sellist isegi mitte ei korraldata . . .

Uudise pilt

Igal aastal oma võimete piire nihutanud Rait Ratasepp plaanib ka tänavu oma organismile esitada lihtinimesele uskumatuna tunduva väljakutse.  Nimelt on Raidul kavas 20 järjestikusel päeval läbida iga päev üks täispikk triatlon.  Meenutuseks – täispikas triatlonis tuleb esmalt ujuda 3,8 km, seejärel sõita jalgrattaga 180 km ning lõpetuseks joosta maraton ehk 42,2 km.

PLAANITAV VÕISTLUSMAA on nii pikk, et sellesarnast võistlust isegi mitte ei korraldata . . . Seetõttu võtabki Rait ohjad oma kätte ning teeb endale ise kahekümnekordse triatloni. 

Mullu võistles Eesti tuntuim ultratriatleet kümnekordsel katkematul triatlonil, mille käigus tuli ujuda 38km, sõita jalgrattaga 1800km ja joosta 422km.  Raidul kulus selle distantsi läbimiseks 234 tundi 31 minutit ja 15 sekundit ehk 10 ööpäeva.  Sel sügisel on kavas sellest võistlusest kaks korda pikem väljakutse.

RATASEPP PLAANIB võistluse korraldada septembri lõpus Fuerteventural.  Täna pressikonverentsil oma selle-aastaseid plaane tutvustanud Ratasepp lisas, et keegi pole kunagi varem nii rasketes tingimustes kahekümnekordset triatloni ette võtnud.

Põhjus, miks sellist võistlust kusagil ei korraldata on lihtne – nimelt läheb nii pika võistluse läbiviimine lihtsalt nii kulukaks ning kuna võimalik osavõtjate arv on väga väike, ei ole kahekümnekordse triatloni korraldamine majanduslikult mõttekas.  Varasematel aastatel on sellist võistlusmaad paaril korral küll läbitud ning Raidu sõnutsi plaanivad ka Ameerika korraldajad lähiaastatel kahekümnekordse triatloni ette võtta, kuid tänavusel hooajal kalendrist sellist võistlust ei leia.

Rataseppa silmad säravad ultratriatlonist rääkides.

„Esimene asi on meeletu tuul,“ kirjeldas Ratasepp Fuerteventural valitsevaid tingimusi.  See tähendab, et pool distantsi tuleb läbida tugevas vastutuules.  Taganttuul pole oluliselt parem.  Nimelt on septembrikuus Kanaari saartel 30 ja enam soojakraadi, mistõttu on tunne nagu sõidaks saunas.  Rait lisas, et korra on ta sellistes tingimustes kuumarabanduse saanud juba . . .

„Lisaks on rattadistants mägine,“ lisas Rait.  „Rajal on 2000 tõusumeetrit, s.t., 20 päevaga tuleb tõusumeetreid 40 000.“

Rataseppa valem kahekümnekordse triatloni läbimiseks sellistes tingimustes on lihtne.

„Selleks, et tuulest ja mägedest jagu saada tuleb olla füüsiliselt tugev,“ märkis Rait.

VIIMASED KOLM KUUD treeninguid ongi tehtud selle nimel, et septembrikuiseks katsumuseks valmis olla.  Kolme kuu jooksul on Rait joostes läbinud 2100km ehk 700km/kuu.  Jooksumahtudele on lisandunud 300km ujumist. 

„Mul oli vaja veenduda, kas mu keha talub seda distantsi,“ kommenteeris Rait oma hullumeelseid treeningmahte.  Viimase 4 nädala jooksul läbis Rait jooksurajal 800km ehk 20-kordse triatloni jooksudistantsi.

„Jooks on alati ultratriatloni kõige raskem osa,“ märkis Ratasepp.

Kahekümnekordne triatlon paneb proovile nii ultratriatleedi füüsilised kui vaimsed võimed.  „Kõige parem vaimne ettevalmistus on pikad üldfüüsilised treeningud,“ lisas Ratasepp.

Rait Ratasepp Škoda Tallinna  esinduses autot parkimas  

ENNE SEPTEMBRIT on Rataseppal kavas osaleda ka kahel kolmekordsel ultratriatlonil, kuid need on tema sõnutsi vaid soojenduseks.  Samas – nimetatud võistluste vahele jääb vaid kolm nädalat, mis on taastumiseks samuti ülilühike aeg. Esimene neist toimub 6.-8.07. Austrias ning teine 26.-28.07 Saksamaal.  Viimane võistlus on ka selle distantsi MM, mille stardinimekirjas leiab lisaks Raidule veel 54 sportlast..

Fuerteventura võistluse eelarve on samuti aukartustäratav – enam kui 17 000 eurot.  Nimelt eeldab sellise võistluse läbiviimine kaheksaliikmelise toetustiimi kohalolekut.  Kogu tiim tuleb kohale transportida, majutada, ära toita, mis muudabki eelarve suureks.

EELARVE katmiseks on Raidul kavas käivitada ühisrahastuskampaania ning kõikide vastupidavusalade fännide tugi on äärmiselt oodatud.  Rataseppa toetajateks on nagu mullugi Ferroline Grupp, kellele on tänavu lisandunud Škoda Tallinn ja Saku alkoholivaba õlu.  Tänane pressikonverentski toimus Škoda Tallinna esinduses.

Hoiame Raidule pöialt!

Viimased uudised

Janek Oblikas
janek@marathon100.com
+372 51 088 30