10 eriskummalist fakti eilse Bostoni maratoni üllatusvõitja, Yuki Kawauchi kohta
Yuki Kawauchi võit Bostoni maratonil oli tõeline sensatsioon, kuna näitas, et ka amatöörjooksjad, kes võistlevad sagedamini, kui peaks, on võimelised võitma tippmaratone. Kawauchi on mitmeski mõttes erakordne jooksja, toome markantsemad faktid tema kohta välja.
Bostoni maraton oli Jaapani jooksjale tänavu juba neljas maraton. Tavaliselt jooksevad tippmaratoonarid 1-2 maratoni aastas, kuid Kawauchile on iseloomulik 1 maraton iga kuu.
Kawauchi tänavune esimene maraton oli 1. jaanuaril Marshfieldis, USAs toimunud Uusaasta Maraton, kus stardihetkel oli 17 kraadi külma. Maratonidistantsiks oli ennast kirja pannud 3 jooksjat, kuid Kawauchi oli ainuke, kes jala stardijoonele pani. Kuigi vajadust kiiresti joosta ei olnud – võit kuulus nagunii ainsale jooksjale ehk Kawauchile – läbis jaapanlane maratonidistantsi ajaga 2.18.59.
Marsfield Road Runner’s New Years Day Marathon on umbes sama suur võistlus kui Võhma Terviserajamaraton. Tegemist on tasuta võistlusega, just nimelt – tasuta võistlusega. Sellele võistlusele ei satu kunagi ükski tippjooksja ning loomulikult ei too selle võistluse võit ka kopsakaid auhinnarahasid.
Võistlusest saad aimu alljärgnevast amatöörvideost
Kawauchi on läbinud maratoni 79 korda alla 2.20 ja on selle saavutusega pääsenud ka Guinnessi rekordite raamatusse.
Tema eesmärgiks on joosta Tokio olümpiamängudeks 100 maratoni alla 2.20. Meenutuseks – Tokio olümpiamängud toimuvad juulis-augustis 2020. See tähendab – jaapanlasel on 21 tipptasemel maratoni jooksmiseks aega 25 kuud.
Loomulikult on Kawauchi jooksnud ka enim maratone alla 2.12 (26), 2.13 (41), 2.14 (49), 2.15 (55), 2.16, 2.17, 2.18 ja 2.19.
Kawauchi kohta kasutatakse sageli tiitlit „rahvamaratoonar“, kuna tegemist on tüüpilise sagedasti võistleva rahvajooksjaga, kes käib igapäevaselt tööl. Jaapanlane töötab Saitama prefektuuris ametnikuna.
Kuna Kawauchi on riigi palgal, siis ei tohi ta vastu võtta tippjooksjatele makstavaid stardiboonuseid, kuigi – auhinnarahad on ka jaapanlasele lubatud.
Teine nimetus, mida Kawauchi kohta peale Bostoni maratoni võitu järjest sagedamini kasutatakse on „valu keiser“, kuna ta suutis tippjooksjatest kõige paremini taluda eilseid ekstreemseid ilmatingimusi – tema tempo maratoni teises pooles kukkus vaid 4 minuti võrra.
Kawauchi isiklik rekord maratonis on 2.08.14 ning talle kuulub ka Jaapani 50km rekord (2.44.07).
Loe ka eilse Bostoni maratoni kohta ning kiiremate Eesti jooksjate tulemuste kohta Marathon100 veebist siit.
Foto: Bostoni maratoni korraldajad, Twitter.