Jooksmine 22.04.2020
Autor
Janek Oblikas

10 soovitust virtuaaljooksuks

Uudise pilt

Alternatiivsed virtuaaljooksud on karantiini tingimustes muutunud tavapärasteks ning toonud uudse võistlusformaadi juurde mitmeid, kel varem sarnane kogemus puudus.  Ka kevadine suurim jooksuvõistlus, Tartu Maastikumaraton, korraldatakse tänavu virtuaaljooksuna.  1.-17. maini toimuval võistlusel on kavas tavapärased võistlusdistantsid, 5 kilomeetrist täispika maratonini.

Alljärgnevalt lihtsad nõuanded mugavamaks virtuaaljooksuks:

  1. Vali endale sobiv jooksurada, jooks ei pea toimuma originaaltrassil.  Virtuaaljooksule võit startida ka kodu eest trepilt ning läbida võistlusmaa enda lemmikrajal.
  2. Virtuaaljooksu pikemaid distantse on kergem läbida, kui see kulgeb lühemal, näiteks 5, 7 või 10 kilomeetrisel ringil. 
  3. Lühemal ringil joostes saad jätta veepudeli raja äärde põõsasse.  Võid kutsuda appi sõbra, kes sind rajal kokkulepitud ajal ja kohas vee ja/või geelidega varustab.
  4. Võid jooksutrassi planeerida ka nii, et tee peale jäävad bensiinijaamad või väiksed poed, millest saad vajadusel juua osta.  Sedasi ei pea veepudelit rajale kaasa võtma ning väike peatus toob jooksu vaheldust.
  5. Koosta jooksurada enne starti mõnes veebirakenduses, näiteks plotaroute. Sel juhul tead täpselt, kus jooksutrass kulgeb. Ent virtuaaljooks annab võimaluse ka distantsi käigus rada muuta.  Kui fooris on punane tuli, pööra hoopis paremale või vasakule ja vaata kuhu jalad sind viivad.
  6. Lae enne jooksma minekut täis oma spordikell, riskide vältimiseks võta kaasa laetud mobiiltelefon, milles saad soovi korral käivitada spordirakenduse (Endomondo, Strava, vms) mis samuti läbitud vahemaa ning tulemuse fikseerib.  Jälgi, et sinu võistluse andmed on rakenduses avalikud, s.t., nähtavad korraldajale.
  7. Stardikuupäeva valikul saad arvesse võtta ilmaprognoosi, erinevalt tavapärasest võistlusest, kus tuleb leppida konkreetse päeva ilmaga, saad virtuaaljooksul startida just sellisel päeval, mil ilm sinu jaoks sobiv on.. 
  8. Võid joosta endale sobival ajal – kui oled hommikuinimene, stardi hommikul, kui sulle meeldib joosta õhtusel ajal, alusta võistlust õhtusel ajal, kuid turvalisemaks võistlemiseks väldi pimeda peale jäämist.  Hommikused terviserajad on hetkel ka mõnevõrra tühjamad võrreldes pärastlõunase ajaga.
  9. Sa võid võistluse käigus muuta distantsi, s.t., kui oled registreerunud maratonile, kuid võistlus kulgeb planeeritust raskemalt võid kellaga oma tulemuse fikseerida juba 24 km läbimisel.
  10. Ole aus, sa võistled ainult iseendaga!
Viimased uudised