Jooksmine 15.07.2020
Janek Oblikas

7. Ida-Virumaa staadionimaraton kujunes kõrgetasemeliseks

Ida-Virumaa staadionimaraton on võistlus, millel ei pea eelnevalt rajakaarti ega -profiili avaldama. Tõusumeetreid on võistlusel ümmargune null ning ainukesed künkad kulunud rajakattesse tekkinud ebatasasused. Maksimaalselt lauge rada võimaldab ühtlast tempot hoida ning kui sellele lisada ka eestimaiselt jahe suveilm, ongi eeldused heade jooksutulemuste sünniks loodud.

Eile õhtul alanud ning täna hommikul lõppenud võistlusel kasutasid mitmed võistlejad need eeldused ära ning tulemuseks hunnik häid resultaate.

Kell 17.00 alanud õhtumaratonil püstitas Klarika Kuusk uue Eesti staadionimaratoni tipptulemuse. Klarika eilsest tulemusest 3:12:51 on tänavu Eesti naisjooksjatest kiirem olnud ainult tema ise ning seda täpselt sama laugel võistlusel, Tondiraba sisemaratonil jaanuaris. Kahjuks jäi Klarikal eile uuest Eesti rekordist vanuseklassis N50-54 puudu vaid tühised kolm sekundit, nimelt kuulub see tipptulemus 2017. aastast Tiina Trossile, kes jooksis tollal Berliini maratonil 3:12:48.

Õhtumaratonil järgnesid Klarikale Liina Kesamaa (3:44:02) ja Marika Roopärg (4:09:45, all fotol).

Kõige kiiremast naisjooksjast oli õhtumaratonil nobedam vaid üks mees – Ants Isak. Isak suutis kärpida oma senisest maratoni rekordist paar minutit ja lõpetas tulemusega 3:04:39. Talle järgnesid varasemalt viiel staadionimaratonil võitnud German Terehhov (3:15:52) ja Erkki Etverk (3:23:27, all fotol).

Õhtusel poolmaratonil tuli esikoht pooleteist tunnist kiirema tulemusega, Lauri Enn võttis ajaga 1:28:36 eile selge võidu. Talle järgnesid Hargi Kalaus (1:35:32) ja Rauno Liebenau (1:36:12, all fotol).

Naistest oli poolmaratonis parim Piret Reinik (1:51:20), pjedestaalile mahtusid ka Aet Kiisla (1:53:01) ja Ivi Juknaite (2:11:03, fotol).

Samas toimunud 10 000 meetri distantsi võitsid meestest Andres Koppel (40:10) ning naistest Mirjam Vint (41:46). Teise medali said veel projektis Eesmärgiks Tallinna maraton osalev Ksenia Vihrina (47:52, uus isiklik rekord) ja Nicole Maria Klais (52:59) ning Kalle Kruustok (48:55) ja Erik Gamzejev (49:14). 10 km distantsil oli rajal ka Vladimir Malinov, kelle sünniaastaks Marathon100 andmetel 1937.

Keskööl antud maratonis püsis põnevus viimase ringini ning selle eest kandsid hoolt Margus Luhtoja ja Vladimir Frolov. Siis, kui läbitud oli pool maad, edestas Luhtoja Frolovit vaid poole minutiga, mis maratonis võib olla kaduvväike edumaa. Samal ringil jätkati kuni distantsi lõpuni ning lõpuks kasvas Marguse edumaa kahele minutile.

Luhtoja võidutulemusest 2:50:25 on tänavu Eesti meestest maratoni kiiremini jooksnud vaid kolm jooksjat ja Margus ise.

Vladimir Frolov hoidis distantsi teises pooles samuti väga head tempot ning tulemuseks oli uus suurepärane isiklik rekord 2:52:50. Senine rekord paranes koguni nelja minutiga.

Kolmanda koha sai Jaanus Gross (3:10:14).

Naistest oli maratonidistantsil parim Maret Müür (3:44:43), kelle edumaa järgmiste lõpetajate ees kasvas 42 kilomeetriks peaaegu tunnini. Teise koha sai Hene Karumaa (4:41:52) ning kolmanda Ulvi Lond (4:43:48).

Õhtuse poolmaratoni võitnud Lauri Enn oli stardis ka öisel poolikul ning kuigi tulemus paranes paari tunniga paari minuti võrra, tuli sel korral leppida teise kohaga (1:26:54). Öise poolmaratoni võitis Andrei Škubel, kelle tulemus 1:24:34 on samuti mehe uus isiklik rekord. Kolmanda koha sai Aleksander Toots (1:28:02).

Naistest oli poolmaratonis rajal vaid üks jooksja, Katrin Lang, kes sai teenitult sel distantsil esikoha (2:05:45).

Kokku sai võistlusel tulemuse kirja 60 jooksjat, täpsuse huvides olgu küll lisatud, et üheksa neist lõi kaasa nii õhtu- kui öömaratonil. Eesti jooksjate kõrval oli rajal ka Soome, Läti ja Leedu maratoonareid.

Kõiki Ida-Virumaa staadionimaratoni tulemusi näed Marathon100 andmebaasist siit:

Õhtumaraton

Öömaraton

Kui olid ka ise rajal, anna ka omapoolne hinnang võistluse korralduse kohta.  Saad seda teha Marathon100 veebilehel siin.  Jooksjate tagasiside võimaldab korraldajatel võistlusi paremaks muuta, selle põhjal selgitatakse ka Eesti parimad jooksuvõistlused.

Fotod: Rene Kundla.

Võistluse ajavõtuteenus: Nelson Timing OÜ.