8 soovitust vihmaga jooksmiseks
Käesolev nädalavahetus oli kõike muud kui päikesepaisteline, kuid selline Eestimaa suvi juba on. Millega arvestada vihmase ilmaga võistlemisel? Järgnevalt kaheksa lihtsat soovitust, mis muudavad vihmase ilmaga jooksmise kui mitte nauditavaks, siis vähemalt talutavaks.
- Müts pähe!
70% inimese kehasoojusest eraldub katmata pea kaudu. Seega – kui sa isegi tavaliselt ei jookse mütsiga, siis vihmase ilmaga pane korralik jooksunokats pähe. Ja ikka õigetpidi ehk mütsi nokk eespool! Müts hoiab sind vihmase ilmaga soojas ning silmad kuivad.
- Ära pane liiga palju riideid selga
Kuigi vihmase ilmaga on soov keha soojas hoida täiesti mõistetav, hoidu liigsetest riietest! Suur osa energiast eraldub jooksmisel kahjuks soojusena ehk teisisõnu – jooksmine kütab keha ka vihmase ilmaga. On täiesti OK, kui stardis on natuke jahe, kuid peale esimest kilomeetrit on keha juba märksa soojem.
- Kilekott riiete peale
Enne starti vihma käes liguneda on lihtsalt vastik. Kui sul pole võimalik katuse alla varjuda, siis võta võistlusele kaasa suur must prügikott – lõika sellele pea ja käte jaoks augud sisse ning tõmba enne starti oma riiete peale. Prügikott on veekindel, hoiab võistlusriided kuivana ning keha soojana.
- Vaseliin ja plaastrid on vihmas sinu suurimad sõbrad
Märjad riided on kuivadest raskemad. Seetõttu hakkab ka jooksusärk vihmaga tugevamalt vastu keha käima ja võib ära hõõruda näiteks sinu rinnanibud. Teibi kinni hellemad kohad ja määri vaseliini nendesse kohtadesse, mis vastu märgi riideid ära hõõrduda võivad.
- Jook on ka vihmase ilmaga oluline
Keha kaotab vedelikku ka vihmaga joostes, sa lihtsalt ei hooma seda. Võib olla on vedelikukaotus natuke väiksem võrreldes kolmekümne kraadise suveilmaga jooksmisega, kuid võta siiski väike lonks vett või spordijooki, kui seda pakutakse.
- Hoia silmad lahti
Vihmaga muutuvad libedaks ka muidu täiesti ohutud teel paiknevad asjad – puulehed, geelipakendid, metallist kanalisatsiooniluugid, kivid, jms. Seega – hoia silmad joostes lahti ning jälgi kuhu sa jala järgmisena asetad. Märjal banaanikoorel libastumine ei ole turvaline ei sulle ega teistele jooksjatele.
- Vali õiged jalanõud
Veekindel jalats hoiab jalad kuivana ja soojas – ära häbene talviseid jooksususse jalga panna isegi, kui sa jooksid nendega viimati veebruarikuus. Kui jooksuvõistlus on maastikul, võid olla kindel, et jooksurada on tavapärasest mudasem ja libedam. Kui võimalik, pane jalga krobelisema tallaga maastikutoss või lausa naastudega jooksususs.
- Vahetusriided kaasa
Isegi, kui sa vihmas joostes jahedust ei taju, võid olla kindel, et sul hakkab peale võistlust üsna ruttu üsna jahe. Võistlusjärgsed külmavärinad ning soovidele mitte alluvad käed pole peale vihma ja jahedaga jooksmist midagi ebatavalist. Võta seetõttu kaasa soojad ja kuivad vahetusriided, mille saad peale võistlust kiiresti märgade riiete asemel selga tõmmata.