Brooks Run Signature testid lähenevad sobivaima jalatsi leidmisele uuest vaatenurgast
Jooksujalats on jooksuvarustuse kõige olulisem komponent. Vigastused ei teki vale särgi või valede jooksupükste kasutamisest, küll aga võivad alguse saada ebasobivast jooksujalatsist.
Seetõttu on hea kulutada jooksususse ostes natuke rohkem aega, et leida endale kõige sobivam jalats,
Klassikaliselt leitakse jooksujalats pronatsioonist lähtuvalt – kas su jalg vajub joostes sissepoole, väljapoole või hoiab stabiilselt. Ent enam kui saja aasta pikkuse ajalooga spordivarustuse tootja Brooks on jooksusussi valikule lähenenud mõnevõrra teise nurga alt.
Run Signature testide taga on ports uuringuid, mille käigus vaadeldi, kuidas inimesed jooksevad ning mismoodi nende keha ja jalad jooksuliigutusi tehes käituvad. Brooksi poolt 2012. aastal läbiviidud uuringus selgus, et ka maailma kõige kiiremad pikamaajooksjad ei jookse ühtemoodi ega maandu alati päka peale. Oli neid, kes jooksid üle kanna, oli neid, kes maandusid täistallale ja oli ka neid, kes jooksid päkal.
Analoogiliselt tippudele jooksevad ka harrastajad väga erinevalt – individuaalne jooksu käekiri kujuneb välja pika aja jooksul sõltuvalt liigeste liikuvusest, kõõluste ja lihaste tugevusest ja keha füüsilistest eripäradest. Selline käekiri vastab jooksja jaoks kõige väiksema takistusega liikumisele ehk on kõige loomulikum edasiliikumise viis.
Marathon100 proovis ka ise Run Signature testi, et näha, mida see kõik päris elus tähendab.
Esmalt pidin vastama mitmetele küsimustele jooksukilometraažist erinevate füüsiliste näitajateni – vanusest kehakaaluni.
Seejärel võtsin jalast tossud, misjärel kinnitati mu jalale kaks rihma nelja anduriga – natuke põlvest ülespoole ja allapoole.
Anduritega tegin enne testile asumist mõned kükid, misjärel oli aeg siirduda jooksulindile. Kogu tegevust filmis kaamera – nii eestpoolt kui tagantpoolt. Jooksin mõned minutid jooksulindil, misjärel kaamera poolt salvestatud liikumist analüüsis Brooksi poolt välja töötatud tarkvara. Testi käigus tuvastati esmalt see, kui palju jalad liikusid-pöördusid enne jooksma asumist ehk kuivõrd stabiilsed olid jalad loomulikul liikumisel. Seejärel fikseeriti sama liikumine jooksmisel.
Test keskendub nii hüppeliigese kui jooksja kõige nõrgema lüli ehk põlve liikumisele.
Run Signature testi eesmärk on määrata jooksja loomulik liikumine ja võrrelda seda koormusel liikumisega. Kui mõõdetavad parameetrid kalduvad jooksmisel inimese tavaliikumise trajektooridest liiga palju kõrvale soovitab süsteem toestusega jalatseid, et liikumisi tasakaalustada.
Mõnevõrra ootamatult näitas test, et minu jalad on liikumisel suhteliselt stabiilsed ning väga palju toestust ei vaja. Edasine valik – neutraalsed jooksutossud või kergelt toestatud jooksujalatsid – sai tehtud juba jooksu- ja võistlemisharjumustest lähtuvalt. Seda, mismoodi käituvad valitud Brooks Transcend 6 sussid jooksmisel näitavad juba esimesed pikemad võistlused.
Run Signature teste on Eestis võimalik teha Tervisejooksusarja juuni esimestel etappidel. Varu testimiseks vähemalt 15 minutit aega, siis saab ka tossude valik täpsem.