Eesmärgiks Tallinna maraton – kuidas jooksjatel on läinud?
Käesolev aasta on erandlik, seda oleme pidanud tänavu juba korduvalt tõdema. Ent kõik, mis on erandlik saab ühel hetkel läbi ning ka 2020.a. lõpp juba paistab.
Erandlik on olnud ka selleaastane Eesmärgiks Tallinna maraton projekt (Avafoto: Eliise Saarna). Mullu sügisel jooksjaid selekteerides pidime taas kord tõdema – nii palju häid kandidaate pole varem olnud! Alustasime Tallinna maratoniks valmistumist varem, kui eelmistel aastatel, kuid juba märtsikuus olime projekti ühise treeningu sunnitud ära jätma. Koroona seadis meid kõiki raskete valikute ette.
Raskete valikute ees oleme seisnud ka sügisel. Kus ennast realiseerida? Kus aasta alguses püstitatud eesmärgid realiseerida.
Ent kui ei suuda valikuid teha, otsustab elu sinu eest ise ära.
Neljast maratoniks valmistunud jooksjast on hetkel kahjuks kolm vigastatud. Vitalit on vaevanud säärelihase rebend ning tema tegi selles olukorras ainuõige otsuse – paraneda täielikult vigastusest ning realiseerida oma eesmärk 2021.a.
Vitali on jäänud vaatamata vigastusele optimistiks, elu näitab, et alati ei lähe nii nagu plaanitud. Foto: Janek Oblikas
Mait, kes valiti projektitiimi kolmandal kandideerimisaastal, komistas aasta alguses luuümbrise põletiku otsa. Vigastus oli ootamatu – treeningkavas ei olnud koormuse hüppelist tõusu, kuid ilmselt võib vigastuse põhjuseid otsida talvistest hallis toimunud treeningutest. Seal ju põrutus ja ka vigastusoht suurem. Luuümbrise põletik on üks vastik vigastus, millest paranemine võtab kaua aega. Nüüdseks on selge, et ka Mait sel aastal maratoni ei jookse. Vigastused tuleb välja ravida ning käesolev aasta on vaheaasta võtmiseks igati sobilik.
Mait võib olla küll selili maas, kuid mees on sihikindel ja jõuab oma eesmärgini kindlasti järgmine aasta. Foto: Eliise Saarna.
Kolmas maratoonar, Meelis, tegi suvel korraliku arengu. Jooksud sujusid ning tulemused paranesid. Ent ka Meelis komistas vigastuse otsa, täpsemini – herilase otsa. Herilase torge viis ootamatult lihase rebendini. Ei ole varem millestki sellisest kuulnud ning loodetavasti jääb see üheks ja ainukordseks juhuseks, kuid vähemalt herilastesse pani see intsident veelgi ettevaatlikumalt suhtuma. Ent mees on ise tahtmist täis ning loodetavasti näeme teda ka peatselt maratonirajal.
Meelis on tänavu rühkinud üles mitmest mäest, kuid seegi töö ei lähe kindlasti luhta. Foto: Mallor Malmre.
Alina, ainuke projektis osalenud naisjooksja, kelle eesmärgiks oli septembris maraton läbida, peab sel korral üksi kõik kastanid tulest välja tooma. Vedelikupuudusest tingitud probleemid Võsu Südasuve Challengel on nüüdseks selja taha jäänud ning juba sel laupäeval paneb Alina jala joonele Eesti meistrivõistlustel maratonis. Trenni on tehtud ja vorm on korralik, kuid nagu me teame – tulemus sõltub väga paljudest detailidest. Kuid hoiame pöialt, et Alinal laupäeval kõik sujuks!
Alina naudib päikesepaistet, loodetavasti paistab päike talle ka sel laupäeval. Foto: Janek Oblikas.
Kerta on sel aastal ühe poolmaratoni juba jooksnud. Metsaradadel joostud Pirgu poolmaraton lõppes isikliku rekordi lähedase tulemusega. 10 km on Kerta tulemused mullusega võrreldes paranenud kuue minuti võrra. Loodetavasti näeme oktoobrikuisel Narva Energiajooksul Kertat sedagi distantsi uue isikliku rekordiga lõpetamas.
Kerta on saanud tänavu korralikult treeningutele keskenduda ning tulemusedki on juba näha. Foto: Mallor Malmre.
Ksenia on tänavu teinud edukaid starte Narva jooksusarjas, paranenud on nii 5 kui 10 km isiklikud rekordid ning oktoobris ootab teda ees elu esimene poolmaraton. Kas Narva Energiajooksul on kiirem Kerta või Ksenia, ei ole üldsegi oluline, kuid samal tasemel jooksjad saavad teineteist rajal hästi toetada ja motiveerida.
Emotsionaalne Ksenia teab, et tänapäeval on jooksja tähtsaim abivahend mobiiltelefon. Foto: Eliise Saarna.
Ingal on tänavu kirjas juba üks poolmaraton. Pärnumaa võidupüha virtuaaljooksu raames läbis ta 21,1 km tulemusega 1.51, senine poolmaratoni rekord paranes ligi seitsme minutiga. Areng on kiiduväärt, kuna uus rekord sündis virtuaaljooksu raames, kus puuduvad samas tempos jooksjad, teeninduspunktid ja publik. Ka Inga 2020.a. peamine eesmärk on Narva Energiajooks.
On käes aeg soojendusdress maha võtta ja kastanid tulest välja tuua. Foto: Eliise Saarna