Jooksmine 04.07.2021

Eesti jooksja võitis enam kui ööpäeva kestnud Soome jooksuvõistluse

Hannes Veide võitis Espoo lähistel toimunud Nuuksio Backyard Ultra, mis on nn. viimase mehe tüüpi ultrajooksuvõistlus. Hannes läbis 39 tunni jooksul 261,5184 km.

Järjest suuremat populaarsust koguval Backyard ulltra võistlusel peab osavõtja läbima tunni jooksul 6,7 km pikkuse jooksuringi. Start järgmisele ringile antakse igal täistunnil ning võistlus kestab seni, kuni rajale on jäänud vaid üks jooksja.

Võistlusformaat annab mitmeid võimalusi sellele erineva strateegiaga läheneda. 6,7 km läbimisega ühe tunni jooksul tuleb toime enamik jooksjatest. Kui läbida see vahemaa kiiremini, jääb enne järgmisele ringile minekut piisav ajavaru puhkamiseks. Kui läbida jooksuring aeglasemalt, kulub rajal vähem energiat, kuid puhkamiseks jääb samuti vähem aega.

Backyard ultra tüüpi võistlused võivad kesta mitu päeva ning stardis pole võitja poolt läbitava distantsi pikkus kunagi ette teada. Maikuus püstitati Suurbritannias selle võistlustüübi uus maailma tipptulemus, kui võistluse võitja läbis 81 6,7 km pikkust ringi ehk 542,7 km.

Ka Soomes toimunud Nuuksio Backyard Ultra oli väga tugevate osavõtjatega. Nii oli stardis eelmise aasta sügisel Soomes toimunud maailmameistrivõistluste etapi võitnud Kati Ahokas, korduvalt maailma pikima, 5000 km pikkuse jooksuvõistluse võitnud Soome postiljon Pekka Aalto.

Viimatinimetatud jooksja jäigi kõige pikemalt Hannes Veidega rajale konkureerima, kuid talle jäi viimaseks reeglitepäraselt läbitud ringiks 35s, mis võttis aega 57 minutit ja 57 sekundit. Hannes omakorda läbis selle ringi seitse minutit kiiremini. 36le ringile läksid küll mõlemad võistlejad, kuid tunni jooksul jõudis rajalt tagasi vaid Veide ja võitja oligi selgunud.

Reede õhtul kell 18.00 alanud võistlusel selgus viis parimat juba 24 tunni möödudes ehk laupäeva õhtuks. 24. ring jäi viimaseks koguni neljale võistlejale. 32 tunni möödudes ehk pühapäeva varahommikul kell kuus katkestas Anton Aro. Kaks tundi hiljem jäi raja serva parim naine, Kati Ahokas.

Nuuksio Backyard Ultra võitja teenis ka pääsme USAs toimuvatele Mmvõistlustele. Hannes Veidel on see pääse juba taskus, kuna ta võitis ka mullu Keilas toimunud Heavy Metal Backyard Ultra.

Fotod: Facebook