Jooksmine 17.08.2020
Autor
Janek Oblikas

Eesti pikimal jooksuvõistlusel selgus võitja 46. tunnil

Uudise pilt

99% jooksuvõistlustest on võitja finiš prognoositav. 10 km distantsil lõpetab kiireim jooksja 40 minuti sees, poolmaratonis enamvähem pooleteist tunniga. Ent kui on tegemist viimase mehe jooksuga, kus võidab see, kes kauem rajal suudab püsida, on võistluse lõpp alati prognoosimatu.

Seda näitas ka nädalavahetusel toimunud ülipõnev Heavy Metal Ultra. Keila terviseradadel laupäeva hommikul kell 8 alanud võistlusel oli 24 tundi hiljem rajal veel kolm jooksjat ning ka 36 tundi peale starti oli seis sama. Võidu nimel konkureerisid Hannes Veide ja Oliver Kalvi ning Soome jooksja Mikael Heerman.

Esimesena võttis tossud jalast Heerman. Soomlane on varem küll osalenud maailma raskeimal Barkley maratonil, samuti võitnud NUTS Karhunkierros 160 km ning Nuts Pallas 134 km võistlused, kuid Keilas lõppes jaks 36 tunnil peale 240 km läbimist.

Seejärel jäi rajale kaks kanget – Heavy Metal Ultra mullu võitnud Hannes Veide ning samal võistlusel kolmandana finišeerinud Oliver Kalvi. 45 tundi stardist ehk esmaspäeva varahommikul kell 5, selgus lõpuks ka võistluse võitja. Oliver Kalvi enam järgmisele, ca 6,7 km pikkusele ringile ei läinud ning Hannes Veidel jäi üle vaid oma ring vähem kui tunni jooksul läbida, millega mees ka kenasti hakkama sai.

Hannes Veide võitjana finishis.

Hannes Veide kilometraažiks 46 tunni jooksul kogunes 306,682 km, Oliver Kalvi läbis 300,015 km. Võrdluseks, mullu samal võistlusel läbis Veide 213,344 km ning Kalvi 200,01 km.

Parim naine oli üldarvestuses väga kõrgel neljandal kohal finišeerinud Liina Kesamaa (154,341 km), kellele järgnesid Raili Rüütel (113,339 km) ja Ulvi Lond (80,004 km).

Parim naine võistlusel, Liina Kesamaa.

Heavy Metal Ultra tulemusi näed Marathon100 andmebaasist SIIT. Tulemused on selguse huvides jagatud kolme rühma, nende võistlejate tulemused, kes olid rajal alla 24 tunni, on presenteeritud 24 tunni tulemustena, mis võimaldab antud resultaate kajastada ka Eesti 24 tunni jooksu edetabelites. Vastavalt on tootud ka alla 12 tunni rajal olnute tulemused.

Heavy Metal Ultra on ainus Backyard Ultra tüüpi jooksuvõistlus Balti riikides, mille võitja teenib ka stardikoha USAs toimuvatele tiitlivõistlustele (mille toimumine hetkel küll küsimärgi all on). Selliseid võistlusi on maailmas vaid 36 ehk Keila ettevõtmine on igati austusväärses seltskonnas. Pikim Backyard Ultra käigus läbitud distants on 68 tundi ehk 456 km. Hannes Veide ja Oliver Kalvi tulemused on maailma edetabeli TOP15 tulemused. 

Reeglitest. Backyard Ultra toimub 6,706 km pikkusel ringil, mille läbimiseks on aega täpselt 1 tund ehk 60 minutit.  Kõikidel antud formaadi järgi korraldatud võistlustel on kaks rada. Päeval läbitakse kilomeetreid maastikul, ööpimeduses ehk kell 21-7 aga asfaldil.  Formaadi nõuetest lähtub ka võistlusraja  pikkus – 24 tunniga koguneb 6,7 km pikkuse ringi läbimisel kokku 100 miili.

Tunniga ligi seitse kilomeetrit läbida pole väga raske, kuid tasapisi hakkab ka aeglasema liikumise korral väsimus kuhjuma ning kõht tühjaks minema.  Alguses lihtsana tunduv ülesanne muutub iga ringiga raskemaks, kuid kergemaks muudab selle kõige asjaolu, et liikumise kiirus ei ole oluline. 

Formaadi autoriks on ühe maailma raskeima jooksuvõistluse Barkley Marathon peakorraldaja Gary „Lazarus Lake“ Cantrell.  Ühe mehe ideest sündinud jooksuvõistluse korraldamisele on esitatud väga konkreetsed nõuded – nii on võistlusel ainult üks ametlik lõpetaja – viimasena rajale jäänud võistleja.  Kõik ülejäänud loetakse katkestajateks. 

Kui olid ka ise rajal, anna ka omapoolne hinnang võistluse korralduse kohta.  Saad seda teha Marathon100 veebilehel siin.  Jooksjate tagasiside võimaldab korraldajatel võistlusi paremaks muuta, selle põhjal selgitatakse ka Eesti parimad jooksuvõistlused.

Foto: Facebook.

Võistluse ajavõtuteenus: Antrotsenter OÜ.

Viimased uudised