Jooksmine 15.03.2019
Autor
Kristiina Ranne

Esimesed nädalad Tallinna maratoniks valmistumist selja taga, kuidas on läinud?

Uudise pilt

Siit sai kõik alguse.

“Palju õnne! Teie moodustate tänavuse Eesmärgiks Tallinna maraton tiimi! Esimene võit on nüüdseks käes, kuid töö alles hakkab.”

Need olid esimesed laused kirjast, mis teatas, et olen sees. Minu koduklubiks saab FB jooksuklubi ja treeneriks Kaupo Tiislär. Kõik, mi see ootab, tundub erutav ja põnev!

Töö juba käib.

Tegelikult liitusin FB jooksugrupiga üsna kohe, kui projekt hoo sisse sai, olin pikalt kaalunud mõne jooksuklubiga liitumist, aga ikka ei leidnud õiget hetke. Nüüd oli õige hetk mõtted teoks teha ja sammud kaks korda nädalas õhtuti Tallinna spordihalli poole seada.

Esimesed ühised treeningud olid rasked, tunne oli nagu keskkoolis, mitte midagi ei oska ja ei jõua. Aga ajaga tuli jõudu juurde ja klubikaaslaste heade nõuannete toel said ka jooksuharjutused lihvitumaks.

Olen seni ikka üksi ja oma parema äranägemise järgi jooksnud  ning mul on alati olnud teadmine, et jooksmine ongi selline individuaalne omapäi olemise ala. Tuleb aga välja, et klubikaaslaste selts võib olla vägagi nauditav ja innustav.

Maratonikarusell on kogu täiega pöörlema pandud.

Nüüdseks on käes esimene treeningplaan märtsikuuks ja  kogu muu elu käib selle ümber. Jooksuinventari hulka on lisandunud pulsikell ja nüüdseks ka pulsivöö, mis on minu jaoks täiesti uus teema.

Algaja isetreeniva jooksja jaoks on oluline joosta võimalikult kiiresti ja võimalikult palju, sest siis jõuad kaugele. Jah, mõnda aega tulevad nii ka tulemused, aga siis tuleb sein ette ja edasiminekut enam ei ole ning motivatsioon kipub langema. Tasapisi hakkas kohale jõudma arusaam, et kõige võti on pulss ja juba treeneri näpunäidete varal tegin tutvust madala pulsiga jooksmisega. Vajas harjumist ja harjutamist.

Seljataga on ka tervisekontroll ja koormustest Tartu ülikooli kliinikumis. Arsti poolt igati kõlbulikuks tunnistatuna saan treeninguid südamerahuga jätkata. Koormustestiga määrati kindlaks ka pulsitsoonid, mis on kogu ülejäänud treeningu aluseks: aeroobne lävi 142 ja anaeroobne 154.

Vigastus ei hüüa tulles.

Esimese kerge tagasilöögi sain juba treeningplaani esimesel nädalal. Tekitasin ülekoormuse sääremarja lihasele, seega paar päeva lisapuhkust on kindlustatud. Trennist eemalejäämine ei rõõmusta sugugi, aga treeneri asjalike nõuannete varal saan mõne päevaga vigastusest üle. Võtan seda kui hoiatust, et venitustesse tuleb tõsiselt suhtuda ja hoolikam olla.

Siht silme ees

Kui alguses ei teadnud päris täpselt, mis toimuma hakkab, siis nüüdseks on treeningute olemus selgeks saanud ning ees ootab kuus kuud viis päeva nädalas tõsist tööd. Seega ei muud kui täiskäigul edasi!

Kristiina valmistub Tallinna maratoniks klubis FB Jooksmine ja tema treeneriks on Kaupo Tiislär.  Kristiina on 43 aastane ning septembrikuine Tallinna maraton on tema esimene maraton.  Poolmaratoni on ta jooksnud tulemusega 1.58.56 ning 10km ajaga 50.28.

Viimased uudised