Jooksmine 30.01.2020
Autor
Janek Oblikas

Heavy Metal Ultra – mis asi see on?

Uudise pilt

Eestis korraldatakse mitmeid omapäraseid jooksuvõistlusi, mis väärivad suuremat tuntust.  Üheks selliseks on kahtlemata Keila Terviseradadel toimuv Heavy Metal Ultra (HMU), mis on ainus vastava formaadi järgi toimuv võistlus Balti riikides. 

Mullu esimest korda toimunud HMU ei ole traditsiooniline ultrajooks, kus jooksed-kõnnid-jooksed-kõnnid tundide kaupa, kuni jaks ja viitsimine otsas ning jalad auravad.  HMU-l joostakse nimelt tunni kaupa ning iga tunni lõppedes tuleb sul seista vastakuti küsimusega – kas ma jätkan või katkestan?

HMU toimub 6,706 km pikkusel ringil, mille läbimiseks on aega täpselt 1 tund ehk 60 minutit.  Tunniga ligi seitse kilomeetrit läbida pole väga raske, kuid tasapisi hakkab ka aeglasema liikumise korral väsimus kuhjuma ning kõht tühjaks minema.  Alguses lihtsana tunduv ülesanne muutub iga ringiga raskemaks, kuid kergemaks muudab selle kõige asjaolu, et liikumise kiirus ei ole oluline.  Käi või tagurpidi, peaasi, et 6,706 km tunniga ära teed. Läbid ringi kiiremini, võid seejärel stardi-finišialas rohkem puhata (ja öösel ka hetkeks silma kinni lasta).

Formaadi autoriks on ühe maailma raskeima jooksuvõistluse Barkley Marathon peakorraldaja Gary „Lazarus Lake“ Cantrell.  Ühe mehe ideest sündinud jooksuvõistluse korraldamisele on esitatud väga konkreetsed nõuded – nii on võistlusel ainult üks ametlik lõpetaja – viimasena rajale jäänud võistleja.  Kõik ülejäänud loetakse katkestajateks.  Ent loomulikult – ka kõik katkestajad väärivad väikest tunnustust, nii saavad ka Eestis kõik vähemalt 46,9 km ehk 7 ringi läbinud jooksjad medali.

Kõikidel antud formaadi järgi korraldatud võistlustel on kaks rada, nii ka Eestis. Päeval läbitakse kilomeetreid maastikul, ööpimeduses ehk kell 21-7 aga asfaldil.  Formaadi nõuetest lähtub ka võistlusraja  pikkus – 24 tunniga koguneb 6,7 km pikkuse ringi läbimisel kokku 100 miili, mis kilomeetrites on küll üks tavalisele eestlasele arusaamatu number, kuid miilides tõesti vägagi ümmargune arv.

Kui pikalt võistlejad rajal püsivad? Kuigi mujal maailmas on 6,7 km ringi läbitud ka enam kui 60 korda ehk siis kaks ja pool ööpäeva, siis mullu Eestis piirduti pooleteise ööpäevaga.  Start antakse 15.08 kell 8 hommikul ehk õhtupimeduseks võib sul koos olla juba ligi 100 km-

Kuna HMUl ei otsusta ringi läbimise ehk jooksu kiirus, vaid läbitav distants, sobib selline formaat hästi ka esimeseks ultrajooksuvõistluseks.  Äkki hakkab meeldimagi.

Ja NB! Kõikide 31. jaanuariks registreerinud võistlejate vahel läheb loosi Polar Vantage M spordikell.

Võistluse kohta võid lugeda lähemalt trailrun.ee lehelt

Viimased uudised