Hoka One One – maksimaalne jooksujalats minimaalse kaaluga
Kui paljud suured jalatsibrändid võivad uhkusega teatada et nad on 50 või isegi 80 aastat vanad, siis Hoka One One saab tänavu alles 10-aastaseks. Firma asutajad, prantslased Jean-Luc Diard ja Nicolas Mermoud, on kogu oma elu spordi ja maastikujooksuga tegelenud ning töötasid enne Hoka One One asutamist ei kusagil mujal, kui maailmakuulsas sporditarvete firmas Salomon. Salomoni jalatsid, eriti just maastikujalatsid olid nii toona, kui on ka täna ühed maailma parimad. Aga siiski oli meestel pöörane idee kuidas muuta jooksmine sarnaseks puuderlumes suusatamisele või kaheamordilise rattaga juurikatel sõitmisele. Ehk muuta jooksmine mõnusamaks ja pehmemaks.
Jean-Luc’i ja Nico nägemuse kohaselt ei võideta maastikujookse mitte sellega, kes jõuab kiiremini mäest üles, vaid sellega, kes suudab kõige kiiremini joosta mäest alla. Suusatamisega paralleele tõmmates tundub see üsna loogiline, et suusad peavad lisaks pidamisele ka hästi libisema. Ometigi keskendusid toona kõik tootjad minimalistlikele jalatsitele, mis maakeeli tähendas õhemat tallaosa, kuid pani põlvedele ja liigestele väga suure koormuse. Üks vale samm võis tähendada võistluse katkestamist.
'Hoka One One tähendab maoori keeles „lenda üle maastiku“. Hokade kontseptsioon põhineb tavapärasest laiemas tallaosas kasutataval pehmel ja kergel „EVA“ vahul ning madalamas „dropis“ ehk kanna- ja pöiaosa kõrguste vahes. Kui tavalistel jooksutossudel on kanna- ja pöiaosa kõrguste vahe ca 9-14mm, siis Hokade puhul on see 4-5mm, et tagada üle kanna joostes parem rulluvus ning väiksem põrutus.
Kui algselt olid Hokad tuntud just ultrajooksjate seas, siis tänaseks on sama tehnoloogia põhjal arendatud välja ka asfaldijooksu mudelid. Eriti hinnatud on asfaldijooksu mudelid triatleetide seas, kelle jaoks on ülioluline pärast tundidepikkust rattasadulas istumist minna jooksudistantsile põrutust vähendavate ning rulluvat jooksusammu võimaldavate jalatsitega. Seepärast on juba mitmendat aastat Hoka jooksujalatsid Hawaii Ironmani kõige levinumaks jooksujalatsiks.
Hoka mudelivalik on üsna lai ja seepärast leiab endale meelepärase mudeli iga jooksusõber.
Hoka maastikujalatsite lipulaevaks on kindlasti Speedgoat 3 (fotol),milles on ühendatud talla suurepärane haakuvus ning pehmus. Speedgoat sobib eriti hästi pikemateks treeninguteks ning võistlusteks, kus ei puudu muda või teravad kivid. Kes eelistab veidi kergemat mudelit lühemateks treeninguteks ja võistlusteks, tasuks kaaluda Torrent või Challenger ATR 4 mudeleid. Mõlemad on ca 50 grammi kergemad kui Speedgoat. Torrenti puhul on jalatsis kasutatud uudset PROFLY™ tallaosa tehnoloogiat, Challengeri puhul traditsioonilist EVA vahtu, kuid jäigemat pealisosa.
Asfaldil ja kõvemal pinnasel treeninguteks on Hokade „bestselleriks“ Clifton 6 (fotol) seeria jalatsid, mida toodetakse kahes versioonis: laiemale ja kitsamale jalale. Clifton 6 on ideaalne treeningjalats tänu oma pehmusele ilma kaalus kompromisse tegemata. Cliftoni toestusega versioon Arahi 3 on ainult mõned grammid raskem kui Clifton 6, kuid tänu uudsele EVA J-Frame™ tallavahule stabiilsem ja vastupidavam. Võrreldes näiteks Asics Gel Kayanoga on Arahi 3 oluliselt pehmem ja ca 20% kergem jalats.
Lühemateks treeninguteks ning maantee võistlusteks on enim levinud mudelid Tracer 2 ja Mach 2 ning äsja turule jõudnud Rincon seeria.
Rincon (fotol) on väga kerge (ainult 218 grammi) treening- ja võistlusjalats asfaldijooksuks. on väga kerge (ainult 218 grammi) treening- ja võistlusjalats asfaldijooksuks. Kannaosas paiknev aas võimaldab jalatsi kiirelt ja mugavalt jalga tõmmata, mis on eriti oluline lühematel triatlonivõistlustel.
Tracer 2 on veidi õhema tallakonstruktsiooniga kerge treening- ja võistlusjalats asfaldijooksuks. Tugevdatud kand ning vastupidavast võrgust esiosa pakub sokilaadset tunnet ja ainulaadset kaitset.
Aastatepikkuse töö tulemusena on Hokadel valminud tõeline „rakett“ EVO Carbon Rocket (fotol), mille kütuseks on õhuke carbonist liist kahe talla vahel. Jäigem tallaosa tagab võistustel kiirema tagasipõrke. Minimaalne kanna ja päkaosa kõrguste vahe tagab mõnusa rulluva jooksusammu. Seda mudelit soovitame pigem „edasijõudnud“ Hokade kandjatele, sest olematu „drop“ võib tekitada algul pingeid kannakõõlustele.atleetide kui harrastajate seas.
Hoka ülim mugavus, põlvi ja liigeseid säästev pehme rulluv tallaosa ning peavoolu brändidest soodsam hinnatase on teinud selle väga populaarseks maastiku- ja maratonijookujalatsiks nii tippatleetide kui harrastajate seas.
Hoka One One jalatsitega saad lähemalt tutvuda AT Sport OÜ kaupluses Tallinnas või aadressil https://atsport.ee//