Jooksmine 13.09.2018
Autor
Janek Oblikas

Jaapanis toimuval maailma suurimal naiste maratonil jookseb üle 20 000 naise!

Uudise pilt

Lõppenud nädalavahetusel olime tunnistajaks Eesti läbi aegade suurima rahvaspordiürituse toimumisele – 23 940 liikumisharrastajat startis Tallinna maratoni erinevatel distantsidel, paarisajameetrisest lastejooksust 42,2km pikkuse maratonini.  Ent kui kõik need osavõtjad oleks naised ja läbiks täispika maratoni?

Eestist 100 korda suurema elanike arvuga Jaapanis on aga selline asi täiesti võimalik.  Nimelt toimub Nagoyas iga aasta märtsikuus maailma suurim vaid naistele mõeldud maratonijooks.  Kohtusime Tallinnas toimunud Rahvusvahelise Maratonide Liidu AIMS kongressil Nagoya Naiste Maratoni peakorraldaja Tetsuya „Tedddy“ Okamuraga ja uurisime järgi, kuidas korraldatakse maailma suurimat naiste maratoni.

Selgub, et Nagoya Women’s Marathon toimus esmakordselt alles 2012.a. Enne seda korraldati sealsamas vaid tippjooksjatele avatud jooksumaratoni.  Ent juba esimesel toimumisaastal võttis Nagoya võistlusest osa rekordilised 13 114 naist, millega püstitati uus Guinnessi rekord.  Tänavu jõuti uute rekordnumbriteni – maratoni läbis 21 915 naist!

„Nagoya naiste maratoni muudavad eriliseks kolm asja,“ räägib Teddy tõlgi vahendusel Marathon100 veebilehele.  „Esiteks, teeninduse parem kvaliteet.  Meil on stardi-finišialal rohkem WC-sid ja riietusruume.  Kuna maratoni jooksmine on raske, oleme proovinud võistlust muuta emotsionaalsemaks ja osavõtjatele nauditavamaks. Stardialal on palju värvi, muusikat, ka raja ääres on ohtralt muusikaga kannustuspunkte.“

„Teiseks, võistluse medaliks on Tiffany poolt valmistatud hõbedast kaelaehe,“ jätkab Okamura.  Kõik medalid on ühe kaupa pakendatud sinakasrohelisse karpi, millel ümber kena valge pael.

Kui medal on teistsugune, siis peab olema teistsugune ka selle üleandmine.  Nimelt ootab igat lõpetajat finišijoone ületamisel smokingus-kikilipsus mees, kes Tiffany kaelaehte neile ulatab.

„Medaliandjad valitakse välja enne võistlust toimuva hääletuse teel,“ jätkab Okamura.  „Tegemist on täiesti tavaliste inimestega, iga jaapanlane võib kandideerida Nagoya maratoni medaliandjaks.“

„Kolmandaks, me tahame, et maraton oleks midagi enamat spordivõistlusest, et sel oleks laiem mõju ühiskonnale. Jaapanis on meeste-naiste rollid rangelt paigas, naiste rolliks peetakse meeste toetamist, kuid me tahame seda muuta. Me tahame, et naised võtaks endale rohkem kandvat rolli – Nagoya maratonil neil ju selline roll on, kuid me tahame, et see kanduks ka igapäevaellu.“

„Nagoya Naiste Maraton on spetsiaalne, naiste päev.  Me tahame, et naised saaksid sel päeval rohkem mõelda oma võimalustest ühiskonnas, mistõttu on ka maratoniekspo midagi enamat – seal räägitakse palju ka nt. haridusest, heategevusest, jms.“

Ametlikud maratonitootedki on Nagoya naistemaratonil mõnevõrra teistsugused.

Küsisime ka, miks on maraton Jaapanis sedavõrd populaarne – võistlusi toimub palju ning keskmine tase on väga tugev.

„Jaapanlaste elu on raske, täpselt nagu maratongi,“ märgib Okamura. „Ent kui sa lõpetad maratoni, siis sa tunned, et oled midagi saavutanud. See saavutamise tunne ongi maratonis midagi erilist.“

Nagoya naistemaratoni korraldaja Tetsuya Teddy Okamura koos teda tõlkinud jaapanlannaga.

Rahvusvaheline Maratonide Liit AIMS

AIMS on 1982. aastal asutatud organisatsioon, mille liikmeskonda kuulub üle 450 rahvusvahelise maratoni ja pikamaajooksu enam kui 120 riigist planeedi kõigilt mandritelt. 6.-9. septembril Tallinnas toimunud AIMS-i 22. kongressist võtsid osa mitmete maailma suurimate jooksuvõistluste korraldajad.  Kongressil oli esindatud enam kui 60 riigi jooksuvõistlused, millest võtab iga-aastaselt osa enam kui 3 miljonit harrastussportlast.

Fotod: Nagoya Women's Marathon, Facebook

Viimased uudised