Jooksuvõistluse karmid nõuded
Kõik me ootame, millal naasevad tavapärased rahvaspordiüritused, kus saaks jälle jala koos teistega joonele panna. Ent kas me oleme valmis ka selleks, millised need jooksuvõistlused saavad olema ning milliseid nõudeid meile, kui jooksjatele esitatakse?
Värskelt avati registreerimine oktoobris toimuvale Tokio maratonile, mis on üks maailma suurimatest jooksuvõistlustest. Enne registreerimiseni jõudmist tuleb nõustuda väga põhjalike tingimustega, mis käsitlevad nii osavõtjate käitumist enne võistlust, võistluse ajal, kui ka peale võistlust. Need tingimused näitavad ka ära, milliste piirangutega me paraku leppima peame.
Nii on kõikidel osavõtjatel kohustuslik laadida oma telefoni terviserakendus, millesse tuleb märkida andmeid igapäevaselt kaks nädalat enne võistlust, näiteks ka oma kehatemperatuur. Seesama rakendus tuleb esitada kontrolliks ka võistlusele tulles ning kohustused ei lõpe sellega – andmeid tuleb lisada ka veel kaks nädalat peale Tokio maratoni. Korraldajad kontrollivad rakenduse kasutamist ning teavitavad sind, kui mõni päev andmed märkimata jäävad.
Loomulikult mõõdavad korraldajad osavõtjate kehatemperatuuri ka võistlusmaterjalidele järele minnes ja võistlusele tulles. Rinnanumbrile tuleb järgi minna korraldajate poolt nõutud ajavahemikus, mitte siis, mil sulle sobib.
Tavapäraseid riietumistelke ja -võimalusi stardialale ei looda ning korraldajate poolt on keelatud ka keha soojas hoidmiseks seljas olevate riiete maha jätmine. Kõik riided, millega stardi tullakse, tuleb rajale kaasa võtta. Ei ole lubatud kaasa võtta vana pusa, mille saad enne starti lihtsalt minema visata.
Muidugi kehtib võistlusel ka maskikohustus, mask peab olema ees nii stardi- kui finišialal, kuid lisaks tuleb mask panna ette ka WC-peatust tehes või rajal meditsiinipersonalilt abi paludes. Seega ei luba korraldajad maski peale stardijoone ületamist minema visata, vaid see tuleb joostes kaasas hoida.
Teeninduspunktides pakutav toidupoolis saab olema ühe kaupa pakitud ning valik piiratud. Vältimaks jooksjate kogunemist teeninduspunktidesse, peavad osavõtjad valima oma numbrile vastava laua, kust juua-süüa võtta. Osavõtjatel soovitatakse oma söök-jook rajale kaasa võtta.
Kui oled sunnitud võistluse katkestama, siis tavapärast viimase jooksja järel sõitvat korraldajate bussi sel korral ei ole, sa pead pääsema sealt, kus võistlus pooleli jäi, ise kuidagi oma hotelli.
Ka finišis tuleb jooksjatel ise hakkama saada, igasugune füüsiline kontakt on miinimumi viidud, laudadelt tuleb võtta ise nii medal, kui muud kraam. Finišialale tekitatakse küll riietumisala, kuid piiratakse seal oleku aega. Kuidas vahetusriided finišialale jõuavad, jäi allakirjutanule selgusetuks, kuna pakihoidu sel aastal samuti ei pakuta.
Kuna mitmed ümberkorraldused on kulukad, näevad korraldajad ette ka spetsiaalse COVID-19 lisatasu kehtestamise võimaluse, lisaks tavapärasele osavõtutasule.
Korraldajad jätavad endale õiguse ka nõuda negatiivset testitulemust lisaks kõikidele neile piirangutele, mida Jaapan võib nõuda riiki sisenemisel. Ja loomulikult, kui Jaapan kehtestab piirangud riiki sisenemisel, mistõttu näiteks eestlased ei saa osaleda sealsel maratonil, ei tagastata sinu osavõtutasu.
Kas sellised nõuded jäävad kehtima vaid sel aastal, näitab tulevik. Euroopas toimuvate maratonide piirangud on õnneks mõnevõrra leebemad ja inimlikumad, kuid paratamatult tuleb ebamugavust tekitavate nõuetega 2021.a. lihtsalt leppida, kui on soov mõnda piiritagust suurmaratoni kogeda.