Kas Eesti virtuaaljooksud on välismaistega võrreldes kallid või odavad?
Hetkel, mil mitmed Eesti jooksuvõistlused toimuvad tavapärase formaadi asemel virtuaaljooksudena, on siit-sealt kostnud hõikeid: „Virtuaaljooksu eest ma üle kümne euro küll ei maksa!“ Ent kui odavad või kallid on kodumaised virtuaaljooksud piiritagustega võrreldes? Tegime lühiülevaate välismaiste virtuaaljooksude hindadest.
Virtuaaljooksud võib jagada kahte suuremasse gruppi. Esmalt on sellised, mida korraldatakse iseseisvate virtuaaljooksudena. Marathon100 poolt korraldatavad Suunto Virtuaaljooksud, samuti Kopli kevadjooks ja mais toimuv Mustamäe maastikujooks kuuluvad sellesse gruppi.
Teise rühma moodustavad klassikaliste jooksuvõistluste virtuaaldistantsid. Siia kategooriasse mahub näiteks Tartu maastikumaraton, mis tänavu toimub virtuaaljooksuna.
Iseseisvaid, tavapärastest jooksuvõistlustest sõltumatuid virtuaaljookse on Eestis korraldatud kuus aastat, mujal maailmas paar aastat kauem. Selliseid võistlusi iseloomustavad eripärased medalid, suhteliselt suur toimumissagedus (samal ajahetkel võib üks korraldaja läbi viia mitut virtuaaljooksu), originaalsed nimed. Run Now Beer Later, Run Your Ass Off, Team Gotham – selliseid võistlusi korraldatakse vaid virtuaalsena.
Kui Suunto Virtuaaljooksu ja Suurjooksu ümber Supilinna osavõtutasud on 10 eurot, siis analoogiliste Suurbritannia virtuaaljooksude osavõtumaksud on tavaliselt 10-15 naela (12-17 eurot), millele võivad lisanduda medali postituskulud, kui see tuleb saata näiteks Eestisse. Lihtsustatult – välismaised iseseisvad virtuaaljooksud on Eesti jooksja jaoks kodumaistest umbes kaks korda kallimad.
Teise kategooria moodustavad klassikaliste võistluste virtuaaldistantsid, tänavu on mitmed välismaised suurvõistlused toimumas virtuaalsetena. Näiteks maikuu suurematest välismaratonidest korraldatakse virtuaalsetena Ottawa maraton Kanadas ning Ameerikas toimuvad Pittsburghi ja Clevelandi maratonid. Juba kolmandat aastat on toimumas ka New Yorgi virtuaalmaraton, millest mullu võttis osa ligi 5000 jooksjat.
Välismaised virtuaalmaratonid annavad hea võimaluse neil osaleda oma kodu ümbruses – sa ei pea Ottawa virtuaalmaratonil osalemiseks lendama Kanadasse.
Ent välismaiste virtuaalmaratonide osavõtumaksud on täpselt samad või ligilähedased tavadistantsi osavõtumaksudele. Näiteks Ottawa virtuaalmaratoni 42 km distantsi osavõtutasu on hetkel 129 Kanada dollarit ehk 84 eurot. Osaledes samaaegselt antud võistluse neljal distantsil (2 km, 5 km, 10 km + 42,2 km), millel nimeks Lumberjack Virtual Challenge, tuleb välja käia juba 239 dollarit ehk 156 eurot. Osavõtumaksu eest saab osavõtja võistluse medali, jooksusärgi, rinnanumbri.
Pittsburghi virtuaalmaratoni osavõtutasu on hetkel 145 dollarit ehk 134 eurot, Clevelandi maratoni osavõtutasu on 110 dollarit (102 eurot).
Võrdluseks, Tartu maastikumaratoni kahe pikema distantsi osavõtutasu on 20 eurot ja lühematel 15 eurot.
Ehk teisisõnu, tavapäraste jooksuvõistluste virtuaaldistantside osavõtutasud on välismaal 4-5 korda suuremad Eesti võistlustega võrreldes.
Seega soovitus – eelistage Eestimaist ja võistelge siinsetel virtuaaljooksudel. Nende korraldus ja medalid on täiesti samaväärsed välismaa analoogidega võrreldes ning osavõtumaksud samas oluliselt soodsamad. Sedasi annad ka oma panuse Eesti jooksuvõistluste korraldusse.
Lähemate virtuaaljooksude kohta vaata lisainfot siit: