Kas pühapäeval sünnib esimene maailmarekord 3D printeriga valmistatud tossudega joostes?
Pühapäeval toimuv Londoni maraton on üks maailma tippmaratone, kus on reaalselt ohus ka maailmarekord. Sel aastal rünnatakse aga maailmarekordit esmakordselt 3D printeriga valmistatud jooksusussides.
ELIUD KIPCHOGE on läbinud 42,2km maailmas kõige kiiremini – mullu Monza ringrajal oli Nike sponsoreeritud võistlusel eesmärgiks joosta maraton esmakordselt kahest tunnist kiiremini. 26 sekundit jäi küll maagilisest piirist vajaka, kuid 2.00.25 on ikkagi tulemus, milleks pole ükski teine kunagi varem maratonis võimeline olnud.
Ent Kipchoge tipptulemus ei läinud loomulikult kirja maailmarekordina, kuna see tulemus sündis kinnisel ringrajal kontrollitud tingimustes.
Pühapäevasel Londoni maratonil on keenialase eesmärk see väike iluviga parandada ja võtta ka ametlik maailmarekord enda nimele.
Kipchoge jalas on 22. aprillili Nike Flyprint nimelised tossud, mis on maailma esimesed tippjooksjale 3D printeri abiga valmistatud jooksusussid. Flyprintide tekstiilist pealsed jälgivad täpselt Kipchoge jalakuju ning võtavad arvesse nii tema jooksusamm eripära, kui tagasisidet pealse osas.
Pealsete valmistamisel skanneeriti Kipchoge jalg jooksusammu erinevates faasides. Pealsete valmistamiseks kasutatud materjal on spetsiaalne kangas, mis on ka vetthülgavate omadustega. Seetõttu ei ima tossud endasse vett, kui juhtub vihma sadama või tuleb joosta läbi lompide – sellised olid tingimused ju näiteks mullusel Berliini maratonil, kus samuti maailmarekordit rünnati.
Nike Flyprint tossud on ka ülikerged kaaludes vaid 169 grammi. Võrdluseks – tossud, millega Kipchoge jooksis mullu Monzas 2.00.25 kaalusid 180 grammi.