Koormustest . . .
..klemmid külge, üüber seksikas marlimaika selga, mask pähe ning jooksma!
Tegelikult alustame algusest. Enne veel kui tossupaelad kinni siduda võis, tuli läbida mõned lihtsamad protseduurid – pikkuse ja kaalu mõõtmine, keha rasvasisalduse määramine ning spirograafia. Viimase tulemus tekitas arstis küll mõningaid küsimusi, kuid kuna minu poolt kaebusi ei olnud, siis tõdeti, et liigseks muretsemiseks põhjust pole.
Seejärel ootas ees vereproov. Selles osas olen ma totaalne äpu ja pakkumine verd näpust võtta oli justkui taevaisa kingitus. Kommi, nagu kõik ülejäänud väikesed põnnid, kes enne mind vatitups näpu otsas palatist välja tulid, ma siiski ei saanud. Aga win olukord ikka, nuuskpiiritus jäi puutumata ja testimine jooksulindil võis alata.
Kopsude töö hindamiseks pandi koormustesti ajaks jooksjatele näo peale spetsiaalne mask.
Test iseenesest on lihtsamast lihtne. Vaatad aknast välja ja lihtsalt jooksed. Kiirust krutitakse iga kolme minuti tagant juurde ja kui enam ei jaksa, siis.. Ei, sa ei loobu vaid punnitad veel natuke, eks.
Nõnda ma siis jooksin seal.
Täpset aega ei tea (kuna kella ei näinud) aga tagantjärgi pakuks, et kuskil kolme- või neljateistkümnenda minuti (kiirus 13 km/h) peal hakkas hingamine raskeks muutuma. Pulss 157. Whaat!?
Kogu koormustesti ajal hoiti jooksja andmetel tähelepanelik pilk peal.
Väike diskussioon endaga:
“Lõpetaks nüüd?”
“Ole nüüd! Pinguta ka ikka natuke.”
“Raske on.”
“Mis asja!? Maraton on raske!”
Nõnda mõtiskledes möödus veel minut, kaks ja kolm, kuniks pulsil 165 lõpetamisest märku andsin. Jah, lugesite õigesti, minu maksimaalseks pulsiks koormustestil kujunes sada kuuskümmend viis. 87% eeldatavast ealisest maksimumist (189 bpm)
Minu võrdemisi madal pulss treeningutel ei näita seega suurepärast vormi vaid seda, et viimastel aastatel on intensiivsetest treeningutest puudust olnud. Aeroobse ja anaeroobse läve vahe on üksnes 16 lööki (anaeroobne lävi saabus juba 150 bpm peal).
Mõned tähelepanekud ja jälgimist vajavad aspektid on, kuid üldiselt olid tulemused head.
Maratoniks roheline tuli. Jess!
Tallinna maratoniks valmistuvad jooksjad käisid koormustesti tegemas Tartu Ülikooli Spordimeditsiini ja taastusravi kliinikus.