Jooksmine 03.09.2018
Autor
Janek Oblikas

Kuidas käituda võistlusel - 15 lihtsat soovitust

Uudise pilt

2010. aasta Zheng-Kai maratonil märkas Keenia jooksja Jacqueline Nyetipei Kiplimo ühes teeninduspunktis amputeeritud kätega Hiina jooksjat Ren Yao'd.  Kuna hiinlasel polnud võimalik jooki kätte saada, jooksis Kiplimo hiinlase kõrval kümnendast kolmekümne kaheksanda kilomeetrini ning aitas teda veega.  Kiplimo lõpetas tolle maratoni lõpuks teisel kohal ajaga 2:38:02 kaotades esikohale tulnud teisele keenlasele Emily Chepkemoi Samoei'le ca minutiga.  Kaasjooksja aitamine võis Kiplimole maksma minna nii esikoha kui $10 000 suuruse auhinnaraha.  Ren Yao lõpetas tolle maratoni lõpuks 24.-ndal kohal ajaga 2:39:53.

Loo moraal on lihtne. Jooksuvõistlusel osalemine tähendab palju enamat, kui lihtsalt võidujooksmist ajaga.  Oluline on ka kaasjooksjatesse, vabatahtlikkesse ja võistluse korraldajatesse respektiga suhtumine, teistest võistlejatest hoolimine ja nende aitamine.  Sellele mõeldes, panime kokku nimekirja järgnevatest soovitustest, millega jooksuvõistlustel arvestada võiks.

  1. Tule võistluspaika piisavalt varakult, et sul jääks aega stardieelsete asjatoimetuste jaoks.  Stardihetk pole kõige sobilikum hetk vetsusabas või riiete äraandmisjärjekorras närveerimiseks.  Vajad seda energiat jooksmisel.
  2. Mine varakult sulle määratud stardirühma-koridori.  Ära trügi stardialal teiste jooksjate varvastel talludes.
  3. Hoia jooksurajal silmad lahti! Võid kogemata astuda tühja joogitopsi peale ja komistada, koperdada eesolevale jooksjale selga. Eriti oluline on seda teha siis kui jooksed kõrvaklappidega.
  4. Varu kannatust esimestel kilomeetritel, kui rajal on kitsas.  Teistest jooksjatest kiiruga paremalt-vasakult möödumine pikendab sinu võistlusdistantsi ja kulutab liigset energiat.
  5. Teeninduspunktile lähenedes vali varakult kas võtad joogi paremalt või vasakult rajaservast ja reastu õigeaegselt joogi võtmiseks.
  6. Tühi joogitops või geelipakk viska prügikasti või -kotti, mitte rajale, kus see teisi jooksjaid takistama võib hakata.  Enne prügi äraviskamist veendu, et see ei taba kaasjooksjat. Ära viska tühja-pooltühja joogitopsi kunagi enda seljataha.
  7. Kui pead rajal korraks peatuma, et siduda tossupaela või vastata telefonile (juhtub ka seda!), siis tee seda raja servas.
  8. Ära tee rajal järske suunamuutusi enne kui sa pole veendunud, et see ei takista sinu selja tagant tulevaid jooksjaid.
  9. Ära pidurda rajal järsult/jää seisma keset rada enne kui sa pole veendunud, et see ei takista sinu selja tagant tulevaid jooksjaid.
  10. Kui sul pudeneb rajal joostes midagi käest, mida sa tahaksid üles võtta, siis ära tee seda kohe, vaid veendu enne, et su manööver ei ohusta teisi jooksjaid.
  11. Ära takista tagant tulevaid kiiremaid jooksjaid.  Kui oled rajal koos sõpradega, siis ärge jooske kõrvuti - nii hoiate terve jooksuraja kinni.
  12. Ära lõika rajal! Raja pikkus on kõigile sama ning sul ei teki mingit austust enda tulemuse suhtes, kui sa tead, et oled tegelikult jooksnud lühema maa.
  13. Ära tee kaasjooksjate üle lolli nalja.
  14. Jälgi rajal teenindava personali, vabatahtlike ja liikluse reguleerijate märguandeid. 
  15. Naudi jooksu ja naerata kaasjooksjatele, publikule ja vabatahtlikele.  Naudi oma lõpusirget isegi kui jooks on kujunenud raskemaks.  Käte peakohale tõstmine finišijoone ületamisel võib tunduda küll kllišeena, kuid annab emotsionaalselt väga palju juurde.
Viimased uudised