Lääne-Harju Spordikeskus proovib virtuaaljooksu formaati edasi arendada
Virtuaaljooksude korraldus on tänavu astunud suure sammu edasi. Ühest küljest on tegemist paratamatusega, kuid teisest küljest võimaldab selline formaat kaasa lüüa ka neil, kes muidu võistlusest kõrvale jääksid. Virtuaaljooksu kõrvale on sel aastal lisandunud kaugjooksu formaat, kus läbitakse küll tavapärane võistlusrada, kuid tehakse seda pikema perioodi jooksul, hajutatult.
Ent ka kaugjooksu formaati on võimalik täiendada ning just seda proovivad teha Lääne-Harju Spordikeskus koostöös Ospordiga. Osport on teadupärast eeskätt orienteerumisvaldkonnas tegutsev IT-firma. Kaugjooksu ja virtuaaljooksu formaadi edasiarendus just orienteerumisvõistluste kogemusele tuginebki.
Nimelt katsetab Lääne-Harju Spordikeskus pilootprojektina virtuaaljooksu püsiraja kontseptsiooni. 4,8 km pikkune püsirada on tekitatud Padise terviserajale. Rada on tähistatud virtuaaljooksu suunanooltega ja terviseraja 5km suunanooltega. Start/finiš asub linnamäe parkla juures.
Tavapärasest kaugjooksust eristab Padise virtuaaljooksu see, et rajale on tekitatud neli kontrollpunkti. Nendega ja suunanooltega märgistatud rada tagab, et kõik võistlejad läbivad ettenähtud distantsi, mis antud juhul on 5 km. Kuna GPSiga seadmete täpsus on erinev, ei pea võistlejad ilmtingimata viit kilomeetrit läbima, läbida tuleb märgistatud rada, mis kontrollmõõtmise tulemusena ongi 5 km pikkune. Võistluse järel tuleb ospordi lehel üles laadida tavapärane GPXi fail, loomulikult antakse võistlejatele ka väikene veamarginaal, s.t., nende GPXi trajektoor peab jääma pluss-miinus 10 meetri raadiusse ettenähtud rajaga võrreldes.
„Virtuaaljooksu püsiraja keskseks mõtteks on inimeste regulaarse liikumisharjumuse kujundamisele kaasa aitamine läbi virtuaaljooksu formaadi, mida vürtsitab võistlusmoment,“ selgitas Padise virtuaaljooksu ideed Jürgen Lepp Lääne-Harju spordikeskusest. „Idee ajendiks oli koroonaviirusest tingitud eriolukord ja sellega kaasnenud piirangud. Püsirada on avatud pika perioodi vältel, mis võimaldab osalejatel kasutada rada vabalt vaitud ajal, vältimaks suurt rahvahulka.
Valdavalt toimuvad virtuaaljooksud põhimõttel, kus osalejad läbivad kindlaks määratud distantsi vabalt valitud kohas ning edastavad korraldajale GPS´i andmed. Püsirada aga kätkeb endas kindlaksmääratud distantsi ja etteantud trassi, mis loob osalejatele võrdsemad võistlustingimused.“
Virtuaaljooksul osalemiseks tuleb luua konto Osport (https://osport.ee/) keskkonnas, rajal kasutada GPS võimekusega seadet (spordikell või nutitelefon) ning peale raja läbimist laadida GPX fail Osport keskkonda. Võistlusjuhend: https://osport.ee/calendar/Event/18910.
Tulemusi avaldatakse kolmes arvestusklassis- Naised, Mehed ja Noored (kuni 14.a). Iga klassi kiiremale on kingituseks auhinnakott.
Tegemist on testperioodiga, mille vältel oodatakse kasutajatelt tagasisidet rajatähistuse kohta ja tehnilise/tarkvaralise kogemuse poolelt.
Padise virtuaaljooks on avatud kuni 30. septembrini 2020.
Küsimuste korral võta ühendust: Jürgen Lepp, 553 8113, jyrgen.lepp@spordikeskus.laaneharju.ee
Avafoto: Facebook, Eesti Terviserajad.