Jooksmine 16.05.2019
Autor
Janek Oblikas

Laupäeval toimub Eesti üks omapärasemaid jooksuvõistlusi

Uudise pilt

Laupäeval toimub Sakus Eesti üks omapärasemaid jooksuvõistlusi, mis balansseerib spordi ja meelelahutuse piirimail.  Sakus juba kolmandat aastat korraldatav Õllemiil on Eesti jooksukalendris võrdlemisi uus nähtus, kuid mujal maailmas on tegemist järjest sportlikumaks muutuva kontseptsiooniga, kus etteotsa pääseb vaid korraliku treeningu tulemusel.

Eesti ainsa Õllemiili peakorraldaja Reigo Lehtla on ka ise jooksja, keda sageli võib kohata nii jooksuvõistluste kui rogainide stardis.  Rääkisime Reigoga eesseisvast Õllemiilist ja sellest, mis võistlejaid neljal ca 400 m pikkusel ringil ees ootab.    

Miks sa Õllemiili korraldad?

Õllemiil on tegelikult rahvusvaheliselt tuntud ja tunnustatud formaat, milles korraldatakse isegi maailmajagude- ja maailmameistrivõistlusi. Ametlikud reeglid ja rekordid - vt: https://www.beermile.com/

Seal osaleb päris tugevaid jooksjaid, kes on maailmarekordi väga kõrgele tasemele viinud – proovi joosta 1 miil (1609 meetrit) nelja ja poole minutiga isegi ilma igasuguse õlleta!  Peale Sakus sel aastal juba kolmandat korda toimuvat Õllemiili pole seni Eestis ja teadaolevalt ka naaberriikides seda formaati korraldatud.

Saku on loogiline koht, kus seda korraldada, kuna siin asub Saku Õlletehas ja Saku on end kuulutanud ka Eesti Õllekultuuri pealinnaks. Peale nimetatud sildi püsti panekut ei ole paraku küll midagi muud tehtud (a la Oktoberfest vms), et seda tiitlit ka sisuga täita. Eks Saku Maraton (Marahon100: Õllemiili korraldaja) püüab seda missiooni jõudumööda täita!

Mulle meeldib korraldada selliseid kerge kiiksuga üritusi, järgmiseks on plaanis korraldada Guinnessi maailmarekordijooks 10 x 100 km teatejooksus, otsin selleks praegu võimalikke osalejaid ja toetajaid.

Milline õlu võistlejaid rajal ootab?

Sel aastal kasutame Saku Õllemiilil Õllenaudi rukkiõlu Rukki Eil.  See on unikaalne Eesti õlu - ainuke rukkilinnastega pruulitud õlu, kasutatakse leiva tegemisega samu linnaseid.  Kangust on 5,3% -- tegemist on kergelt kaljamaitselise õllega, mis eriti ei vahuta suus ja läheb ludinal alla, nii et sportlikud tulemused tulevad sel aastal kindlasti väga head!

Kas võistlejail on lubatud startida ka oma õllega?

Ei. Õllele on ka oma kindlad reeglid kehtestatud (vt. Beermile.com) see on osavõtumaksu sees ning tarnitakse korraldaja poolt.

Kui kõvad jooksjad stardis on ja kas on ka ajalimiit?

Eelnevatel aastatel on stardis käinud ka mitu Eesti jooksuparemikku kuuluvat keskmaajooksjat. Nad on aga nii enese kui korraldaja üllatuseks selles formaadis ebaõnnestunud, nii et ilmselgelt ainult hea jooksu pealt seda võistlust ära ei võida. Sarnaselt on selles formaadis hävinud näiteks endine profijalgrattur Lance Armstrong. Istuv Õllekunn on Lauri Tanner, kes viis eelmisel aastal mitteametliku Eesti rekordi päris heale tasemele ajaga 6:18. Ajalimiiti ei ole, ajavõtt toimub peamiselt orienteerumisvõistlustel kasutatavate SI-kiipidega.

Kas sellise võistluse osas on olnud ka vastuseisu ja protesteerimist, et tegemist ei ole nagu päris spordivõistlusega?

Ei ole, tegemist on tegelikult üsna väikese show-üritusega, mis toimub Saku Kevadlaada raames.

Õllemiili rada

Tunamullu proovis klikijanus kollane ajakirjandus küll alkovastase kampaania harjal korra saagi käima tõmmata aga saag ei käivitunud :)

Kui tunned huvi võistlusel osalemise vastu siis tea, et võistlus toimub Saku mõisa pargis.  Võistluse käigus läbitakse neli 402,25 m pikkust jooksuringi ning nii võistluse alguses, kui iga ringi vahel juuakse ära üks vähemalt 5% alkoholisisaldusega 355 ml õlu.  Pudelid-purgid peavad võistluse alguses olema suletud ning õlut ei tohi asendada teiste alkohoolsete jookidega, nt. siidri või kokteilidega.

Jooksumaa pikkuseks on 1609 meetrit ehk klassikaline miil, kus Eesti rekord kulub aastast 2011 Tiidrek Nurmele ja on 3.59,74. 

Hetkel on võistlusele registreerunud 20 jooksjat, Õllemiili start antakse laupäeval kell 12.00 ning võistluse info leiad Facebookist siit.

Viimased uudised